LIVE UPDATES
Politike

Çmimet hapin debat në Kuvend, Basha: Varfëria ka mbuluar shqiptarët! Rama: Kriza s’varet nga ne

7 Tetor 2021, 06:33 Nga DOSJA
Çmimet hapin debat në Kuvend, Basha: Varfëria ka mbuluar

TIRANË– Kuvendi i Shqipërisë miratoi ditën e sotme marrëveshjen mes kompanisë Pfizer dhe qeverisë shqiptare. Seanca e sotme plenare nisi në orën 10:00 për të përfunduar në 15:30. Fjalën e mori kryedemokrati Lulzim Basha i cili akuzoi qeverinë se ka dështuar me menaxhimin e pandemisë COVID19 dhe është duke dështuar edhe me krizën energjitike që po i kanoset vendit. Në seancën e sotme prezent në sallë ishte përgjatë paradites edhe kryeministri Edi Rama i cili ka replikuar me Bashën për rritjen e çmimeve dhe situatën ekonomike në Shqipëri. 

Seanca nisi me Bashën që akuzoi qeverinë dhe PS se i kanë vendosur vendit një tabelë për shitje. “I keni vendosur vendit një tabelë ku shkruhet ‘shitet’. Portet dhe pasuritë e tjera kombëtare po i trajtoni si plaçkë. Po i shfrytëzoni për pasurimin e tyre dhe të klientëve tuaj.“-tha Basha. Por këto akuza nuk u pranuan nga ministrja e re e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj. Teksa tha se Basha iu referohet shifrave të pavërteta, Ibrahimaj shtoi se qeveria ka ndihmuar këdo që duhej të merrte mbështetje në pandemi. “U ndihmuan të gjithë ata që dolën të papunë, duke u ddsibursuar 65754 të punësuar me 3 paga, që punonin për 41 mijë biznese. U akordua një pagë 40 mijë lekë për 173 mijë për ata të punësuar që për shkak të pandemisë, bizneset e tyre u ndaluan. Këtë e tregojnë shifrat e punësimit dhe të rritjes ekonomike që arritën të ringrihen.”,-tha ajo.

Nga Ekonomia debati kaloi tek çështja kryesore e ditës dhe debatit politik që është kriza energjitike. Kryedemokrati Basha tha se qeveria dhe “Tirja e Ekonomisë”, referuar Arben Ahmetajt, nuk e përmendin taksën e karburantit dhe shtoi se sot shqiptarët paguajnë shumë më shumë se dje.

“Një gjë s’e përmendi Tirja e ekonomisë, taksën. Rama mbi karburantin të cilën kemi plot 7 vjet që kërkojmë ta heqë  që kur e vuri në janar të 2014-ës 100 lekë për litër plus TVSH, 120. 100 lekë për litër në janar të 2025-ës plus 20 TVSH. 240 lekë  të vjetra ua mori ky dhe vazhdon t’ua marrë, jo thjesht atyre që blejnë karburantin, por edhe atyre që blejnë bukën e gojës, sepse edhe çmimi i bukës lidhet  me çmimin e karburantit sikundër çmimi i gjithçkaje tjetër në ekonomi”, tha Basha.

Përgjigjen kësaj here ia dha vetë kryeministri Edi Rama. Në fjalën e tij të gjatë në foltore, kreu i qeverisë e nisi duke i kujtuar opozitës kundërshtitë e mëdha për disa nga reformat kyçe të mandatit të parë dhe atij të dytë. “Mbeturina të partisë së Punës”,-tha Rama duke irrituar deputetët e PD, ndërsa shtoi se shqiptarët sot nuk ështëe e vërtetë që paguajnë më shtrenjtë se të tjerët, faturën e energjisë në rajon. “Ju i thoni shqiptarëve që fatura e energjisë është më e lartë në rajon, që është totalisht e pavërtetë. Fatura e energjisë dhe të gjitha faturat në sistemin që kemi zgjedhur dhe për të cilin ju me të drejtë jeni krenarë që ishit pararoja kemi vendosur të kalojmë në lirinë e tregut kapitalist dhe rritja e çmimeve në bursë nuk pyet as se Spanja ka më shumë, as se Shqipëria ka më pak. Ju, partia e qendrës së djathtë, ju partia e liberalizimit të tregut, dukeni si mbeturina të partisë së punës nga mënyra si flisni. Konceptet tuaja janë mbetura të sistemit të vjetër”, tha Rama, që me të mbaruar fjalën u largua nga salla.

Por fjalën për replikë e mori Basha, i cili zbuloi se 5 shtete kanë vendosur të mos hapin negociatat për shkak të zgjedhjeve të parregullta që u zhvilluan më 25 prill. “Në Slloveni 5 vende me shtetë kanë vendosur që të mos hapin negociatat edhe nëse Bullgaria vendos që të heq veton ndaj Maqedonisë së Veriut, sepse vendin e drejton një Lukashenko“, tha Basha ndërsa zbuloi se edhe Holanda ka vendosur të ngrejë 2 Task Forca për të hetuar krimin shqiptar dhe ndikimin e politikës dhe lidhjet me qeverinë.

Seanca vazhdoi me deputetët e PS dhe PD të cilët replikuan për çështjet kryesore të debatit politik në vend.

Në fund të seancës u miratua, marrëveshja me kompaninë farmaceutike Pfizer për dozat e vaksinave që pritet të mbërrijnë deri në dhjetor në Shqipëri. Mazhoranca dhe opozita dhanë miratimin e tyre me konsensues për këtë akt normativ.

(f.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike seance plenare 7 tetor 2021 seance plenare 7 tetor 2021

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE