LIVE UPDATES
Aktualitet

KUVENDI/ Dështon interpelanca Dule-Rama, ‘OK’ marrëveshjeve me Anglinë (Zhvillimet)

16 Dhjetor 2021, 07:44 Nga DOSJA
KUVENDI/ Dështon interpelanca Dule-Rama, ‘OK’

TIRANË– Dy marrëveshjet me Britaninë e Madhe për sa i përket ekstradimit të emigrantëve të paligjshëm dhe të të dënuarve morën ok nga Kuvendi i Shqipërisë. Gjatë seancës plenare të zhvilluar ditën e sotme e cila zgjati jo më shumë se dy orë, u votua dhe për dy marrëveshjet. Marrëveshja për pranimin e emigrantëve të paligjshëm është miratuar me 82 vota pro, ndërsa vetëm 2 deputetë kanë abstenuar. Ndërsa ajo për ekstradimin e personave të dënuar në Britaninë e Madhe është kaluar me 95 vota pro dhe asnjë kundër.

Në komisionin për çështjet Ligjore, administratën publike dhe të Drejtat e njeriut, deputeti Eduart Ndreca u caktua zëvendëskryetar. Në komisionin për politikën e jashtme deputeti Blendi Klosi caktohet zëvendëskryetar. Ndërsa në komisionin për ekonominë dhe financat deputetja Blerina Gjylameti caktohet zëvendëskryetare, kurse deputetja Enslemvera Zake sekretare. Në Komisionin e sigurisë Kombëtare deputeti Xhemal Qefalia caktohet zëvendëskryetar, ndërsa deputetja Antoneta Dhima caktohet sekretare. Në komisionin për Veprimtarinë prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisit deputeti Fadil Nasufi caktohet zëvendëskryetar.

Në rendin e ditës ishte parashikuar të zhvillohej interpelanca mes deputetit Vangjel Dule dhe kryeministrit Edi Rama. Mirëpo, në nisje të seancës është bërë e ditur nga kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla që kryeministri nuk do të ishte prezent dhe interpelanca do t’i delegohej ministres së shtetit për marrëdhëniet me parlamentin Elisa Spiropalit. Dule nuk pranoi që të vijojë më tej interpelancën, duke u larguar nga seanca pas debatit publik me ministren.

Çështja e mësuesit Ëngjëll Bregu, i cili u rikthye në detyrë edhe pse ishte dënuar për pedofili u diskutua në seancën e sotme plenare, mes deputetes së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Erisa Xhixho dhe ministres së Arsimit e Sporteve, Evis Kushi.

Xhixho i drejtoi një sërë pyetjesh ministres duke deklaruar se sistemi përzgjedhës i mësuesve është korruptiv dhe i lejon njerëzit e rrezikshëm të ushtrojnë detyrën pa asnjë pengesë. Kushi deklaroi nga foltorja se kthimi në detyrë i mësuesit nuk bëhej për herë të parë duke theksuar se Bregu ishte shkëputur nga puna herë pas here që nga viti 2004 dhe se Gjykata nuk i hoqi të drejtën e ushtrimit të profesionit. Kushi shtoi se ka biseduar me ministrin Ulsi Manja për të marrë një iniciativë ligjore që disa vepra të rënda penale të mos fshihen asnjëherë nga dëshmia e penalitetit.

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, apeloi pwr votimin pro marrëveshjes së arritur me Britaninë e Madhe në lidhje me pranimin e emigrantwve tw paligjshëm. Sipas tij, kjo marrëveshje është në përputhje me praktikat ndërkombëtare dhe ka të bëjë me ngritjen e një protokolli të përbashkët pune për emigracionin e paligjshëm, duke identifikuar personat që vijnë nga vendet e trete dhe ata pa shtetësi të cilët janë subjekt kthimi ose ripranimi në Mbretërinë e Bashkuar ose në Irlandë.

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja deklaroi nga salla e Kuvendit, se projektligji për ratifikimin e marrëveshjes së Shqipërisë me Mbretërinë e Bashkuar për estradimin e personave tw dënuar garanton qw shqiptarët e dënuar në Mbretërinë e Bashkuar ta vuajnë dënimin në Shqipëri.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

E enjtja e paradës, veshjet e deputetëve të Kuvendit dhe bisedat ‘vesh më vesh’

Duke kërkoi interpelancë me Ramën! Kryeministri mungon, ia delegon Spiropalit

PAMJET/ Nikolla detyron deputetët të vendosin maskat anti-covid

(A.B)/Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike kuvendi i shqiperise seance plenare 16 dhjetor 2021 kuvendi i shqiperise seance plenare 16 dhjetor 2021

Sondazh

Poll
Aktualitet 16 Dhjetor 2021, 11:48

Lefter Koka në gjyq: Nuk kam shkelur asnjë ligj

TIRANË– Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka ka hedhur poshtë akuzat që janë ngritur ndaj tij. Në seancën gjyqësore që u paraqit sot, Koka është shpre...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq