LIVE UPDATES
Politike

Mbledhja e dy qeverive në Tiranë/ Rama ngre tonet: Turp që Kosovës nuk i janë liberalizuar vizat, edhe Shqipëria është v

2 Tetor 2020, 05:58 Nga DOSJA
Mbledhja e dy qeverive në Tiranë/ Rama ngre tonet: Turp që

TIRANË– “Bashkë pa kufi, në një rajon pa kufi!,”- ky ka qënë slogani i mbledhjes së 6 të dy qeverive asaj të Shqipërisë dhe Kosovës. Për thuajse dy orë, janë diskutuar problematikat e përbashkëta dhe që sollën edhe nënshkrimin e 14 marrëveshjeve mes dy vendeve, ndër të cilat përmenden: pika doganore në portin e Durrësit, ndërtimi i një linje hekurodhore dhe ndërtimi i hidrocentrali në Shqipëri, i cili do të furnizojë edhe Kosovën.

I pari që morri fjalën në këtë mbledhje ishte kryeministri Edi Rama, i cili nuk i la pas edhe mesazhet politike. Kreu i qeverisë shqiptare përshëndeti edhe njëherë marrëveshjen e nënshkruar në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë, mbështetjen e faktorëve shqiptarë në rajon dhe rëndësinë e organizimit në Shengenit Rajonal. Sërish me tone të ashpra, Rama e cilësoi të turpshme faktin që Kosova ende nuk i ka liberalizuar vizat, duke ripërmendur “alibinë” se e gjitha ndodh për shkak të problemve të brendshme mes vendeve të Bashkimin Europian.

Kryesocialisti përmendi të njëjtin pengesë për çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. Kreu i qeverisë shqiptare shtoi më tej se duhet të hiqet  kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë dhe se ministritë e Brendshme duhet  të njësojnë databazën. Ai nuk ka pa përmenduar edhe letrën e Donald Trump për rrjetin 5G. Rama u shpreh se oferta në rajon ishte e dyshimtë dhe se do të prisnin për të një rrjet më të sigurt, duke e pranuar ofertën e presidentit amerikan për të mos pranuar sistemin kinez. Por ndryshe është përgjigjur për hapjen e një ambasadë në Jeruzalem, duke u shprehur se Shqipëria kishte vendosur që të qëndronte në një linje me vendet e tjera të Bashkimit Europian.  Ndërkohë pas shefit të kabinetit shqiptar, fjalën e mori Avdullah Hoti. Ky i fundit bëri një përmbledhje të situatës në vend në një kohë kur e gjithë bota po përballet nga pandemia e koronavirusit, ndërkohë që nuk la pa përmendur edhe marrëveshjen e nënshtruar me “bekimin” e presidentit Donald Trump. Sa i përket dialogut me Serbinë, Hoti tha se bazat janë vendosur dhe po punohet për të arritur qëllimin final. Më pas, mikrofoni iu ndez çdo ministri, për nënshkrimin e marrëveshjeve. 

Me të mbaruar takimi në tryezën e rrumbullakët, palët shkuan për të nënshkruar të gjitha marrëveshjet me homologëve, të cilat u pasuan me një deklaratë të përbashkët për shtyp të Ramës dhe Hotit. Në deklaratën për shtyp, numri një i maxhorancës shqiptare, nuk i kurseu kundërshtarët e tij politikë, dhe jo vetëm ata në Shqipëri, duke u përmendur marrëveshjen e nënshkruar në Uashington, e cila vërtetoi se mes Kosovës dhe Serbisë nuk ishte folur kurrë për një shkëmbim territoresh. Ndërkohë dha lajmin se SHBA do të investonte në projektin e Skavicës, dhe se do të sillnin një numër të madh respiratorësh në Shqipëri.

Sa i përket pyetjeve për dinamikat e brendshme, Rama u shpreh qartë se nuk do t’i diskutonte në prani të miqëve, por nuk i rezistoi dot akuzave të presidentit Ilir Meta se Shqipëria kishte humbur shumë çështje në albitrazhet e huaja. Kryeministri e mohoi akuzën duke pretenduar të kundërtën dhe duke i kujtuar kreut të shtetit ligjin që ndalohet të komentojë dosjet në gjykim.

Në fund palët e mbyllën takimin me një foto, ku bie në sy mungesa e mbajtjes së maskës anti-COVID. Megjithatë kjo ndoshta nuk është mbledhja e fundit për këtë vit, pasi palët treguan se po mendojnë që takimi të zhvillohet edhe në nivel lokal, mes kryebashkiakëve. Ky është takimi i gjashtë ndërqeveritar që zhvillohet mes palëve, ku i pari u mbajt në Prizren, në kohën kur kryeministër në Kosovë ishte Hashim Thaçi.

(k.m/j.v./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Politike Politike Avdullah Hoti edi rama mbledhja e dy qeverive 2 tetor 2020 Avdullah Hoti edi rama mbledhja e dy qeverive 2 tetor 2020

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë