LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali me muzeun e Bërzhitës, Xhaçka ka bërë ‘namin’,pse s’hetohet tenderi 6 mln €

25 Janar 2022, 10:04 Nga DOSJA
Skandali me muzeun e Bërzhitës, Xhaçka ka bërë

TIRANË– Ish-komandanti i Rojes Bregdetare Artur Meçollari ka ngritur dyshime lidhur me mënyrës sesi është operuar për të ngritur muzeun e Forcave të Armatosura në Bërzhitë nga ish-ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka. Me anë të një postimi në rrjetet e tij sociale, “frymëzuar” edhe nga raporti i “Transparency International”, Meçollari ngre një pyetje me vend: Përse nuk hetohet ish-ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka? Po përse? E thjeshtë!

Sipas raportit të “TI” për korrupsionin, Ministria e Mbrojtjes në Shqipëri është ajo që ka më shumë gjasa të bjerë pre e korrupsionit se 15 shtetet e tjera të Europës Lindore dhe asaj Juglindore. Aktualisht ndërtimi i muzeut është në përfundim dhe duhet të merret në dorëzim, por objekti është jofunksional, pasi në tender nuk është parashikuar as lidhja me utilitetet si uji apo energjia elektrike dhe as vënia e tij në funksion. Megjithatë për këtë vepër gjysmake, nga buxheti i shtetit kanë dalë 4.6 milionë euro. Ndërkohë që për më tepër, Ministria e Mbrojtjes nuk ka asnjë plan të mëtejshëm se çfarë do të bëhet, as nga pasardhësi i saj, Niko Peleshi. Ish-komandanti ngre pyetjen se përse strukturat përgjegjëse në Ministrinë e Mbrojtjes nuk hetojnë këtë tender që ka kushtuar shumë nga paratë e qytetarëve, e në fund nuk ka dalë asgjë. .

“Transparency International në dhjetor 2020 vlerësoi Ministrinë e Mbrojtjes së Shqipërisë, si një nga ministritë me rriskun më të lartë të korrupsionit ndër 15 shtetet e Europës Lindord dhe Juglindore.Tenderi “sekret” i Muzeut të FA në Bërzhitë u prokurua në dhjetor 2019, vetëm një muaj mbas tërmetit të nentorit 2019. Gjatë vitit 2020 u financuan sipas kontratës rreth 4,6 milion Euro. Në mars 2020 Qeveria bëri shumë shkurtime buxhetore për shkak të pandemise dhe tërmetit. U shkurtuan shumë fonde në Ministrinë e Mbrojtjese dhe projekte të karakterit ushtarak, por vetëm muzeut të ri në Bërzhitë nuk iu ndërprenë fondet. Ministria e Mrojtjes ka disa struktura të hetimit administrativ dhe penal, por deri tani s’ka hetim. Në vitin 2021 u bllokua nga vetë ministria financimi i pjesës së fundit të kontratës prej 1,4 mion Euro. – Kur do ta hetoi Ministria e Mbrojtjes procedurën e klasifikimit “sekret shtetëror” të procedurës së prokurimit të Muzeut? – A do të financohet Muzeu i Bërzhitës gjatë vitit 2022?,”-shkruan ndër të tjera ushtaraku, por sigurisht që deri më tani nuk ka marrë asnjë përgjigje, ndërsa dhe organet e drejtësisë duket se nuk kanë ndërmend të hetojnë.

Shkrimi i plotë i Artur Meçollarit:

Korrupsion i çertifikuar. Ata që kapin biletat “fiktive” 3000 lekshe të hoteleve të shoferëve në FA, nuk kapin dot Muzeun “sekret” 6 milion Euro. Transparency International në dhjetor 2020 vlerësoi Ministrinë e Mbrojtjes së Shqipërisë, si një nga ministritë me rriskun më të lartë të korrupsionit ndër 15 shtetet e Europës Lindord dhe Juglindore. Ky raport, përveç të tjerave, i kushtoj postin me shumë tendera dhe prona Znj. Xhaçka. Edhe pse Znj. Xhaçka tentoi të kthehej në ketë post me kabinetin Rama 3, nuk iu gëzua shumë shpresës së bashku me ata që e prisnin, kur KM deklaroi live dhe duke e surprizuar përbërjen e qeverisë së re. Zonja Xhaçka, ndër të tjera është ajo që bëri prokurimin “sekret” të Muzeut të ri të FA në Bërzhit në dhjetor 2019.

Por, kjo procedurë nuk po hetohet nga Ministri i ri i Mbrojtjes Z. Peleshi. Pse? Sepse mund të bësh armiq për “parime”, por bashkohesh për interesa. Ministria e Mbrojtjrs ka disa struktura të hetimit administrativ, si Drejtoria e Inspektinit dhe Auditi Financiar, si dhe Ministri ka kompetencën e ngritjes së nje ekipi të posaçëm. Auditi, detyrë e të cilit është edhe auditimi i kontratave, ka kapur çdo fletë-hoteli 3000 lekshe të shofersve në FA dhe mirë ka bërë, por shkeljet ligjore në prokurimin dhe kontratën e Muzeut “Sekret” në Bërzhitë nuk e kap dot.

Po ashtu në Forcat e Armatosura fuksionon Policia Ushtarake, nje nga detyrat e së cilës është kontrolli i zbatimit të ligjit në FA nëpërmjet hetimit penal. Gjatë vitit 2021 Policia Ushtarake ka hetuar disa çështje në intetes të hakmarrjeve personale të eprorit të saj, por i ka humbur në Prokurori, e cila ka mbyllur hetimet. Një nga këto raste është përdorimi i helikopterit te Forcës Ajrore nga Shërbimi Informativ Ushtarak. Ashtu sikurse nuk ka hetuar krizën e helikopterëve gjatë zjarreve të gushtit 2021, ku asnjë helikopter nuk ishte në gadishmëri.

Tenderi “sekret” i Muzeut të FA në Bërzhitë u prokurua në dhjetor 2019, vetëm një muaj mbas tërmetit të nentorit 2019. Gjatë vitit 2020 u financuan sipas kontratës rreth 4,6 milion Euro. Në mars 2020 Qeveria bëri shumë shkurtime buxhetore për shkak të pandemise dhe tërmetit. U shkurtuan shumë fonde në Ministrinë e Mbrojtjese dhe projekte të karakterit ushtarak, por vetëm muzeut të ri në Bërzhitë nuk iu ndërprenë fondet. Ministria e Mrojtjes ka disa struktura të hetimit administrativ dhe penal, por deri tani s’ka hetim. Në vitin 2021 u bllokua nga vetë ministria financimi i pjesës së fundit të kontratës prej 1,4 mion Euro.

– Kur do ta hetoi Ministria e Mbrojtjes procedurën e klasifikimit “sekret shtetëror” të procedurës së prokurimit të Muzeut? – A do të financohet Muzeu i Bërzhitës gjatë vitit 2022?

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet artur mecollari muzeu i fa ne berzhite olta xhacka artur mecollari muzeu i fa ne berzhite olta xhacka

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"