LIVE UPDATES
Aktualitet

KPA: Denoncimi ndaj gjyqtarit Shala për aksione në një shoqëri rezultoi i pavërtetë

25 Janar 2022, 09:44 Nga DOSJA
KPA: Denoncimi ndaj gjyqtarit Shala për aksione në një

TIRANË-Një denoncim anonim ku pretendoj se gjyqtari i Apelit Tiranë Genti Shala zotëronte 15% të aksioneve në një shoqëri ndërtuese ku kishte blerë abartamentin ku banon dhe akutalisht me familjen e tij, rezultoi i pabazuar në fakte e prova gjatë shqyrtimit në Kolegj.

Gjyqtari i Gjykatës së Apelit Tiranë Genti Shala u konfirmua në detyrë më 4 gusht të vitit 2020, por një denoncim anonim i mbërritur pranë Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, ONM pak ditë para se të përfundonte afati i ankimit ku pretendohej se subjekti kishte fshehur aksionet që zotëronte në një shoqëri ndërtuese, solli ankimin e çështjes në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, KPA.

Shala mori vlerësime pozitive për figurën dhe profesionalizmin, si dhe arriti të bindte trupën gjykuese të KPK-së se nuk kishte lidhje me një apartament të blerë në vitin 2000 në Tiranë për të cilin fillimisht u ngritën dyshime për pronësinë, nëse i përkiste subjektit apo tezes së tij. Një çështje e gjykuar prej Shalës u transferua për inspektim në ILD.

Bazuar në rekomandimin e ONM-së, Komisioneri Publik Florian Ballhysa paraqiti ankim në KPA me argumentin se kishte nevojë hetimi të mëtejshëm të kriterit të pasurisë, për të dhëna e informacione të cilat nuk janë hetuar nga Komisioni.

Ballhysa kërkoi që veç denoncimit të verifikohej dhe një kontratë huaje e vitit 2015, që sipas tij nuk ishte hetuar prej KPK-së dhe mund të ndikojnë në aftësinë financiare të subjektit të rivlerësimit.

Kolegji vëren se në hetimin e Komisionit është evidentuar huaja, por nuk rezulton që dokumentacioni të jetë administruar në fashikull. Gjyqtari Shlala shpjegoi gjatë gjykimit në KPA se ky akt noterial është një kontratë huapërdorje pasurie të luajtshme, me qëllim përdorimin e një automjeti brenda dhe jashtë territorit të Shqipërisë për një periudhë 10-ditore. Ai ka sqaruar se udhëtimin në Greqi që ka kryer me këtë automjet e ka deklaruar në Komision dhe se është një situatë e hetuar në shkallën e parë. Shala ka paraqitur në Kolegj edhe kontratën e huapërdorjes së pasurisë së paluajtshme.

“Për këtë udhëtim dhe përdorimin e këtij automjeti, rezulton se subjekti ka dhënë përgjigje sipas pyetësorit të parë të drejtuar prej Komisionit në funksion të procesit të tij të rivlerësimit, si dhe është konfirmuar nga të dhënat zyrtare që gjenden në sistemin e të dhënave qeveritare TIMS”, konstaton Kolegji dhe vlerëson se nuk evidentohet asnjë e dhënë që mund të afektonte analizën financiare të vitit 2015.

Në KPA u hetua edhe lidhur me denoncimin anonim ku pretendohej se gjyqtari Shala zotëronte 15% të aksioneve të një shoqërie ndërtuese, me administrator L.L.. Denoncimi është kryer pas vendimarrjes së Komisionit për konfirmimin në detyrë të Shalës dhe është bashkëngjitur ekstrakti historik i shoqërisë dhe një foto e një ndërtese banimi.

Shala e konsideroi denoncimin si një përpjekje dhe mënyrë abuzive për të vënë në dyshim besueshmërinë e tij në procesin e rivlerësimit. Ai shpjegoi në KPA se përgjatë hetimit administrativ në Komision, ka rezultuar e qartë se marrëdhënia e tij e vetme me shoqërinë që përmendet në denoncim, është ajo e blerjes së banesës në Shkodër, ku banon dhe aktualisht me familjen.

Subjekti ka pohuar se fotot e që i janë bashkëlidhur denoncimit tregojnë pikërisht ndërtesën tek e cila ndodhet apartamenti në pronësi të tij.

Me vendim të ndërmjetëm, Kolegji ka vendosur të administrojë si prova, ekstraktin historik të regjistrit tregtar të shoqërisë ndërtuese si dhe çdo të dhënë tjetër të publikuar në faqen online të Qendrës Kombëtare të Biznesit.

“Kolegji nuk konstatoi asnjë të dhënë nga e cila të rezultonte se subjekti i rivlerësimit kishte aksione, marrëdhënie biznesi, përfaqësimi, konsulence, punësimi apo të ndonjë lloj tjetër me këtë shoqëri”, konstaton trupi gjykues i KPA.

Fotot janë konsideruar se nuk kanë sjellë asnjë të dhënë apo fakt në mbështetje të denoncimit, përderisa objekti ku gjendet apartamenti i blerë prej gjyqtarit Shala i është nënshtruar hetimit administrativ dhe më parë në KPK.

“[…]Në mungesë të çfarëdo adresimi tjetër për verifikim, të identifikuar qoftë nga denoncuesi në denoncimin objekt verifikimi, qoftë nga Komisioneri Publik, Kolegji vlerësoi se denoncimi i referuar nga Komisioneri Publik mbi të cilin ai kishte ngritur dyshimin për pasuri të fshehur të subjektit të rivlerësimit, […], nuk përmbante të dhëna që të mund të konfirmoheshin si të vërteta dhe që do të sillnin nevojën e vlerësimeve apo hetimeve të mëtejshme prej Kolegjit”, vlerëson Kolegji dhe ka arritur në konkluzionin se denoncimi ishte i pabazuar në fakte dhe prova e për rrjedhojë vendimi për konfirmimin e gjyqtarit Genti Shala është lënë në fuqi.

Marrë nga Reporter.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet genti shala kolegji i posaçem i apelimit genti shala kolegji i posaçem i apelimit

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!