LIVE UPDATES
Bota

SHKRIMI I CNN: A do të shënojë Omicron fundin e pandemisë?

22 Janar 2022, 15:17 Nga DOSJA
SHKRIMI I CNN: A do të shënojë Omicron fundin e pandemisë?

GREQI– Planeti pati frikë për më të keqen kur një variant i ri shqetësues u shfaq nga Afrika e Jugut duke regjistruar edhe një herë një ritëm të lartë infektimesh dhe të vdekurish nga pandemia e koronavirusit. Megjithatë, dy muaj më vonë, me “Omicron” që tani dominon pjesën më të madhe të botës ka ditur që të përcjellë një mesazh.

Fakti që Omicron është më i butë, por edhe mundësia e shtuar që të gjithë të infektohen përfundimisht, ka luajtur një rol në qetësimin e situatës. Megjithatë, sipas CNN, disa anëtarë të komunitetit shkencor janë mesatarisht optimistë se ky mutacion i fundit mund të sinjalizojë gjithashtu “aktin e fundit” të pandemisë, duke i ofruar pjesës më të madhe të botës “imunitet”. Që tani koronavirusi do të jetë i krahasueshëm me sëmundjet sezonale si ftohja e zakonshme ose gripi.
Covid-19 evoloi në një mënyrë të paparashikueshme dhe varianti Delta mund të ishte shumë më i ashpër. Por Omicron depërton lehtësisht në popullatë pa shkaktuar të njëjtin numër sëmundjesh, apo fatalitetesh si më parë.

“Rregullat e lojës kanë ndryshuar”

Pyetja me të cilën do të përballen shkencëtarët dhe e gjithë shoqëria në vitin 2022 është se kur Covid-19 do të kalonte në një fazë endemike. Një sëmundje endemike është vazhdimisht e pranishme në një komunitet, por nuk prek një numër jashtëzakonisht të lartë njerëzish dhe nuk e ndikon në shoqëri. Siç ndodh zakonisht me një pandemi.

Ekspertët nuk presin që Covid të zhduket plotësisht nga jeta jonë. Në vend të kësaj, pandemia do të arrijë në një pikë që do të krahasohet me sëmundjet e tjera. Për më tepër që rreziku për t’u shtruar në spital për shkak të variantit Omicron zvogëlohet me një të tretën në krahasim me Delta.

“Ka katër koronavirusë të tjerë që janë bërë endemikë,“-tha David Hayman. Ndërsa përmend ‘gripin rus’ në fund të shekullit të 19-të dhe atë spanjollin në vitin 1918, me të cilin tanimë biem në kontakt çdo vit.

Mutacioni i radhës

“Është shumë herët të besohet se “Omicron” shënon fundin e pandemisë,”- tha të hënën këshilltari shkencor i Shtëpisë së Bardhë, Dr. Anthony Fauci.

“Ne shpresojmë dhe e urojmë, por për momentin nuk kemi asnjë garanci se do të ndodhë”.

“Gara” drejt endemisë

Nga pikëpamja epidemiologjike, Omicron ka krijuar terren për optimizëm, por shumë varet nga mënyra se si virusi do të evoluojë tani e tutje. Prandaj, shumë vende kanë filluar të sillen sikur koronavirusi është tashmë endemik. Anglia i “rezistoi” kufizimeve të reja pavarësisht shifrave rekord në javët e fundit. Megjithatë ka edhe shumë ekspertë vazhdojnë të inkurajojnë zbatimin e kufizimeve për të reduktuar shpërndarjen, të paktën për sa kohë që vala Omicron është në zhvillim e sipër. Megjithatë, Ëillia duket se qytetarët po distancohen gjithnjë e më shumë nga kjo pikëpamje. Por ne kemi qenë në dijeni të pasojave që nga shkurti i vitit 2020, por ajo që nuk dinim dhe ende nuk dimë është si do të përfundojë e gjithë kjo.

Marrë nga CNN

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota pandemia e koronavirusit pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

Bota 22 Janar 2022, 14:01

DW: Situatë e rënduar pandemie në Kosovë

KOSOVË- Nga dita e shtunë (22.01) Kosova ashpërson masat kundër përhapjes së koronavirusit për shkak të rritjes së madhe të numrit të të infektuarve me Cov...

Bota 22 Janar 2022, 13:31

Pasojat nga shpërthimi i vullkanit në Tonga

TONGA- Shpërthimi masiv i vullkanit nënujor në Tonga mund të shkaktojë dëme afatgjata në shkëmbinjtë nënujorë koralorë, erozionin e bregdeteve dhe dëmtimin e pe...

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind