LIVE UPDATES
Bota

Shkëputja nga Rusia, Gjermania fillon ndërtimin e terminalit të gazit natyror të lëngshëm

5 Maj 2022, 15:06 Nga DOSJA
Shkëputja nga Rusia, Gjermania fillon ndërtimin e terminalit të

GJERMANI– Në Gjermani, ndërtimi i shpejtë i terminaleve të importit për gazin natyror të lëngshëm po rritet me shpejtësi në mënyrë që alternativat ndaj gazit të tubacionit rus të mund të krijohen sa më shpejt që të jetë e mundur. Puna në terminalin e planifikuar për gazin natyror të lëngshëm (LNG) filloi të enjten në Wilhelmshaven në bregun gjerman të Detit të Veriut, kur grumbulli i parë u fut në prani të Ministrit Federal të Ekonomisë Robert Habeck.

Sipas mediave të huaja, shpresohet që cisternat e para që transportojnë LNG të ngrirë thellë do të ankorohen në terminalin e ri deri në fund të këtij viti. LNG-ja më pas do të nxehet atje dhe do të futet në rrjetin e gazit. Terminalet e importit të LNG janë planifikuar gjithashtu në vende të tjera në Gjermani, duke përfshirë Stade në Saksoninë e Ulët dhe Brunsbüttel në Schleswig-Holstein.

Ne kemi një shans të mirë për të arritur diçka që është në fakt e pamundur në Gjermani, të ndërtojmë një terminal LNG brenda rreth dhjetë muajsh dhe ta lidhim atë me furnizimin me gaz gjerman”, tha Ministri i Ekonomisë Habeck.

Ai kishte theksuar tashmë të mërkurën se Gjermania dëshironte të bënte një “deklaratë të guximshme” me ndërtimin e saj të shpejtë të terminaleve. Habeck tha se Gjermania kishte arritur të rezervonte katër anije në tregun botëror, duke shpjeguar se këto do të ishin të disponueshme në fund të vitit, duke shënuar kohën më të hershme të mundshme kur LNG mund të dërgohej drejtpërdrejt në Gjermani.

Sipas Habeck, tani duhet bërë çdo përpjekje për të siguruar që infrastruktura që çon në anije të jetë gati kur të mbërrijnë anijet. LNG-ja e transportuar mund të japë një kontribut të rëndësishëm për të siguruar që Gjermania ta kalojë dimrin e ardhshëm në gjendje të mirë. Qeveria gjermane po planifikon një ligj për të përshpejtuar ndërtimin e terminaleve të LNG.

(d.a/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota robert habeck varesia nga gazi rus robert habeck varesia nga gazi rus

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE