LIVE UPDATES
Bota

‘Kini respekt për këtë vend ku u vranë 82 fëmijë’,Vuçiç i përgjigjet ashpër gazetarit të DW

5 Maj 2022, 14:16 Nga DOSJA
‘Kini respekt për këtë vend ku u vranë 82

SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pyeti gazetarët e DW se ku ishte mbështetja e gjithë botës për integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë gjatë agresionit të NATO-s në vitin 1999.

Sipas mediave vendase, Vuçiç iu përgjigj pyetjes se si mund t’i besohet Serbisë respektimi i integritetit territorial të vendeve të tjera, si Bosnja apo Ukraina, nëse nuk ndjek politikën e BE-së dhe nuk vendos sanksione ndaj Rusisë.

Presidenti i Serbisë më pas përsëriti se Serbia respekton integritetin territorial të Bosnjes dhe i quajti të pakuptimta historitë se Serbia planifikon të sulmojë atë vend. Ai më pas kujtoi se sovraniteti dhe integriteti territorial u shkel brutalisht në rastin e Serbisë, kur NATO-ja kreu agresionin në vitin 1999.

Unë do të doja që ju të hyni në këpucët tona. Me aq epsh sa po flisni tani për integritetin territorial të BeH apo Ukrainës, pse nuk folët kështu në vitin 1999 për Serbinë kur u rrëmbye një pjesë e vendit tonë? Ju lutem, kini të paktën pak respekt për këtë vend ku u vranë 82 fëmijë“- tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë kujtoi se kur është fjala për integritetin territorial në vitin 1999, askush nuk ishte i interesuar për integritetin territorial të Serbisë dhe se kushdo që është plot integritet territorial harron Rezolutën 1244 dhe kërkon që Serbia të harrojë respektimin e ligjit ndërkombëtar në rastin e saj.

Vuçiç tha se Serbia është një vend krenar që ka të drejtën e qëndrimit dhe opinionit të vet.

“Serbia po përballet me kohë të vështira, besoj se do të mund të qëndrojmë dhe të mbijetojmë dhe të jemi një partner i besueshëm, t’i përmbahemi ligjit ndërkombëtar. Ju lutemi lejoni një shtet sovran të ketë të drejtën të shprehë rezervat e tij për çështje të caktuara, dhe veçanërisht për sanksionet që ne vetë i kemi përjetuar. Mos na mbroni që të mos kemi të drejtën e qëndrimit dhe mendimit tonë” – tha presidenti serb.

(d.a/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

rajoni rajoni aleksander vucic kurti dhe vuçiç ne gjermani aleksander vucic kurti dhe vuçiç ne gjermani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE