LIVE UPDATES
Aktualitet

Shifra alarmante: Vetëm 26% e të punësuarve me arsim 8 apo 9-vjeçar marrin pagë

28 Dhjetor 2021, 06:56 Nga DOSJA
Shifra alarmante: Vetëm 26% e të punësuarve me arsim 8 apo

TIRANË – Tregu i punës është më dinamik për personat që kanë arsim të lartë, të cilët gjithashtu kanë edhe kthyeshmëri më të lartë nga paga në raport me personat e punësuar pa këtë nivel arsimi.

Nga të dhënat që mblodhi nga Anketa e Forcave të Punës, INSTAT vërejti se, 66,6% e personave mbi 15 vjeç me arsim të lartë ishin të punësuar me 2020. Në të kundërt në popullsinë me arsim fillor ishte e punësuar vetëm 43.3 për qind e popullsisë mbi 15 vjeç, ndërsa në arsimin e mesëm 54%.

Të dhënat më të hollësishme tregojnë se mbi 81 për qind të punësuarve me arsim të lartë marrin pagë. Ndërsa personat me arsim 8/9 vjeçar që numërohen si të punësuar vetëm 26,2 për qind e tyre janë të deklaruar zyrtarisht me pagë, në arsimin e mesëm vetëm 47 për qind të punësuarve deklarohen me pagë.

Sipas vlerësimeve të anketës për vitin 2020, rezulton se 46,1 % e të punësuarve janë të punësuar me pagë, 33,3 % janë të vetë-punësuar (punëdhënës ose të vetëpunësuar pa të punësuar të tjerë) dhe 20,6 % janë punëtorë pa pagesë në biznesin e familjes.

Sektori i shërbimeve dhe sektori bujqësor kanë përqindjen më të lartë të të punësuarve me përkatësisht 43,4 % dhe 36,1 % të të punësuarve gjithsej.

Shumica e punonjësve që deklarohen të punësuar pa pagë janë në sektorin bujqësor dhe në vetëpunësim. Punësimi në këto aktiviteteve është jo efektiv. Për shembull në Kukës mbi 70 për qind të punësuarve janë deklaruar se punojnë në bujqësi, nga ana tjetër qarku i Kukësit ka bujqësinë më të pazhvilluar në rang vendi.

Tregu i punës vuan nga probleme strukturore. Teksa aktivitet ekonomike të të përnderuara në qendër të vendit, nivelet e larta të papunësisë janë në qarqe. Sektori i prodhimit, ndërtimit vitet e fundit po konsiderojnë problem madhor mungesën e fuqisë punëtore, ndërsa ende 28% e të rinjve 15-29 vjeç as nuk punojnë dhe as nuk ndjekin shkollën. 15 % e këtij grupi ndihet i pashprese i dekurajuar nga pritshmëritë nga shkolla dhe puna.

Zhvillimet demografike të dekadës së fundit janë duke sjellë përvoja të reja në tregun e punës. Rënia e lindjeve dhe nivelet e larta të emigrimit te të rinjve janë po çojnë forcën e punës drejt uljes së parikuperueshme. (MONITOR)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet punesimi ne shqiperi te punesuarit ne shqiperi punesimi ne shqiperi te punesuarit ne shqiperi

Sondazh

Poll

Aktualitet 27 Dhjetor 2021, 21:55

Mjekët: Tani është fundi i maratonës së Covid

TIRANË- Doktor Pëllumb Pipero si dhe epidemiologu Ilir Alimehmeti kanë deklaruar se tani mund të jetë fillimi i fundit të pandemisë së Covid. Të ftuar në e...

Aktualitet 27 Dhjetor 2021, 21:51

Pipero: Vaksina duhet të bëhet çdo 6 muaj

TIRANË- Doktor Pëllumb Pipero ka deklaruar se vaksina duhet të bëhet çdo 6 muaj. I ftuar në emisionin ‘Open’ në ‘Top Channel’...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE