LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndihma ekonomike, sa 1/3 e kufirit të varfërisë së të ardhurave për person në 2020-n

28 Dhjetor 2021, 06:10 Nga DOSJA

TIRANË – Nëse të ardhurat e një personi që jeton vetëm janë më pak se 186, 242 lekë në vit (510 lekë në ditë, ose 15,300 lekë në muaj) ai konsiderohet si i varfër, raporton INSTAT në një botim të fundit për nivelin e të ardhurave në familje.

Nëse në një familje me katër persona dy të rritur dhe dy fëmijë niveli i të ardhurave është më pak se 391,108 lekë në vit (32,145 lekë në muaj, ose rreth 1,000 lekë në ditë) ata konsiderohen të varfër.

Një familje me një person konsiderohej e varfër në vitin 2017 nëse kishte 145 mijë lekë të ardhura në vit (450 lekë në ditë), ndërsa një familje me katër persona konsiderohej e varfër nëse kishte 304 mijë lekë të ardhura në vit (880 lekë në ditë). Por me rritjen e të ardhurave mesatare kufiri që kategorizon si të varfër shqiptaret u rrit me rreth 28% për të dyja kategoritë, por pagesat ne formën e ndihmës ekonomike nuk kanë ndjekur këto ritme.

Sipas të dhënave zyrtare, niveli mesatar i ndihmës ekonomike për person në vitin 2020 ishte mesatarisht 6200 lekë për person (rreth 200 lekë në ditë), ose gati 1 e 3-ta e kufirit të varfërisë.

INSTAT e përkufizoi ‘Kufirin e rrezikut për të qenë i varfër” me përcaktimin e të ardhurave më të ulëta vjetore të disponueshme që një person të mos konsiderohet i varfër. Kufiri i rrezikut për të qenë i varfër është përcaktuar në 60 % të medianës së të ardhurave disponibël për të gjitha familjet në vend.

Kufiri i të ardhurave që ndan kufirin e varfërisë u rrit disi në vitin pandemik për shkak të rritjes totale te të ardhurave në familjet shqiptare sipas verifikimeve të INSTAT.

Të ardhurat që ndajnë kufirin e varfërisë janë një lloj minimumi jetik që mund të shërbejë qeverisë për të politikat e mbrojtjes sociale.

Qeveria nuk ka një përllogaritje zyrtare të minimumit jetik në Shqipëri, por sipas studimit të Avokatit të Popullit të këtij viti, minimumi që i duhet një personi për të garantuar nevojat bazë në Shqipëri ishte 17, 875 lek në muaj me 2021.

Por të dhënat mbi pagat dhe pensionet tregojnë se, një pjesë e madhe e popullsisë në të dhënat zyrtare kanë të ardhura shumë pak këtij niveli.

Sipas vlerësimeve të anketës së forcave të punës për vitin 2020, rezulton se 46,1 % e të punësuarve janë të punësuar me pagë, 33,3 % janë të vetë-punësuar (punëdhënës ose të vetëpunësuar pa të punësuar të tjerë) dhe 20,6 % janë punëtorë pa pagesë në biznesin e familjes.

Gjithashtu ndihma ekonomike dhe pensioni mesatar në vend janë shumë poshtë këtij niveli. Të dhënat e INSTAT mbi kufirin e varfërisë ne vlerë janë një dhënë e rëndësishme për politik bërësit sidomos për politikat e mbrojtjes sociale për shtresat vulnerabël.

Treguesi i rrezikut për të qenë i varfër në Shqipëri, në vitin 2020 është 21.8 %, duke pësuar një rënie prej 1.2 pikë përqindje krahasuar me vitin 2019, 1.6 pikë përqindje, krahasuar me vitin 2018 dhe 1.9 pikë përqindje, krahasuar me vitin 2017. (MONITOR)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet ndihma ekonomike ndihma ekonomike per te varfrit ndihma ekonomike ndihma ekonomike per te varfrit

Sondazh

Poll
Aktualitet 27 Dhjetor 2021, 21:55

Mjekët: Tani është fundi i maratonës së Covid

TIRANË- Doktor Pëllumb Pipero si dhe epidemiologu Ilir Alimehmeti kanë deklaruar se tani mund të jetë fillimi i fundit të pandemisë së Covid. Të ftuar në e...

Aktualitet 27 Dhjetor 2021, 21:51

Pipero: Vaksina duhet të bëhet çdo 6 muaj

TIRANË- Doktor Pëllumb Pipero ka deklaruar se vaksina duhet të bëhet çdo 6 muaj. I ftuar në emisionin ‘Open’ në ‘Top Channel’...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari