LIVE UPDATES
Aktualitet

Pamje LUFTE te ‘5 Maji’/ Shemben 12 banesa, banorët përplasen me Policinë, 3 të shoqëruar

22 Shkurt 2022, 05:55 Nga DOSJA
Pamje LUFTE te ‘5 Maji’/ Shemben 12 banesa, banorët

TIRANË– “Mëngjese lufte” është përkufizimi i vetëm çfarë ndodhi mëngjesin e sotëm në zonën e “5 majit” në Tiranë. Që në orët e para të mëngjesit, banorët e ‘5 majit’ janë grumbulluar për të mbrojtur shtëpitë e tyre të planifikuara për t’u shembur nga Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit, të gjitha në kuadër të projektit të rindërtimit dhe rikualifikimit urban. Por së pari, që në orët e para të mëngjesit, ata fillimisht ata u përballën me forcat e OSHEE (Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike), të cilat mbërritën për të bërë ndërprerjen e energjisë elektrike në të gjithë banesat që do të shembeshin. Më pas në zonë erdhën dhe efektivët e Policisë së Shtetit. 

Të gjithë së bashku, krah për krah, në shenjë rezistence, kanë tentuar që të pengojnë efektivët e Policisë së Shtetit duke refuzuar që të largohen nga banesat e tyre, ndërsa i kanë qëlluar me gurë dhe me shashka për t’i mbajtur larg territorit të tyre. Ndërkohë që nga ana tjetër, janë përplasur edhe fizikisht me efektivët e Policisë, por pa asnjë efekt. Pavarësisht rezistencës së banorëve, fadromat e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit kanë hyrë në oborrin e çdo banese, duke i rrafshuar të gjitha banesat që ishin në plan. Por edhe nga ana tjetër, Policia u kundërpërgjigj duke hedhur gazlotsjellës që t’i shpërndajë, duke shoqëruar në Komisariat: Bekim Cerrin, Loreta Nikollin dhe Mirash Markun. Sipas policisë të lënduar kanë mbetur 8 efektivë të cilët kanë marrë dëmtime të shumta në trup.

Pranë banorëve sot ishte dhe deputeti i Partisë Demokratike, Alfred Rushaj, përmendi edhe njëherë tentativat e tij për të ulur banorët në diskutime me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj. Ky i fundit, ka dërguar përfaqësuesit e tij për të bashkëbiseduar me banorët e njësisë administrative numër 4 dhe numër 8, duke u premtuar se do të strehohen në një bllok pallatesh që do të ndërtohet në këtë zonë.Mirëpo banorët pretendojnë se deri më tani nuk kanë nënshkruar asnjë marrëveshje për t’u dëmshpërblyer.  Ata kërkojnë që të përfitojnë numrin e plotë të pronës që kanë të regjistruar në emrin e tyre, gjë që Bashkia pretendon se e ka zgjidhur e se të gjithë do të dëmshpërmblehen sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021.  Sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021, sigurohet se të gjithë banorët që preken nga ky projekt do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës së tyre me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen e re.

Në ligjin e miratuar shkruhet se të gjithë banorët që preken nga ky projekt do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen. Por nuk kanë asnjë të dhënë të shënuar në kontratë, që është regjistruar si “dhurim me detyrim”, klauzolë që nuk ekziston në Kodin Civil e në asnjë ligj tjetër të vendit. Ndërsa pronarët e banesave në proces legalizimi gjithashtu pretendohet se do të përfitojnë të njëjtën sipërfaqe në metra katrorë, por këta të fundit pretendojnë se nuk kanë nënshkruar asnjë kontratë me Bashkinë. Në total janë 102 objekte që duhen prishur për të vijuar punën me projektin e Rindërtimit, më shumë se 70 prej të cilave tashmë janë hedhur në tokë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Përplasjet te ‘5 Maji’/ Gledis Nano: Punonjësit e policisë janë jashtë rrezikut për jetën

“Ma ka dhënë certifikatën vetë Rama”/ Banori i “5 Majit”: VKM të merr jetën

PREKËSE/ Banori i ‘5 Majit’ gjen banesën e rrënuar, me lot në sy shikon ç’ka mbetur pas

Përplasjet te ‘5 Maji’/ Lëndohen 5 efektivë të Policisë së Shtetit dhe 3 policë bashkiakë

Dhurata e trishtë për ditëlindje…! Vogëlushja ‘feston’ 5-vjetorin jashtë tek ‘5 maji’

“Ik e merre çiften”/ Po përplasej me Policinë, vajza mundohet të qetësoje babain: Të lutem!

E PLOTË: Lista e pronarëve të pronave që pritet t’u shembet shtëpia sot tek “5 maji”

“Foto që flasin sa 1000 fjalë!”/ Banorët e ‘5 majit’ i japin ‘lamtumirën’ e fundit shtëpive

ME FOTO/ Tensionet te ‘5 Maji’, banorët me lot në sy përballen me shembjen e banesave

PARALAJMËRIMI/ Banori: Veliaj, këtë s’ta harrojmë! Do marrim hak, do ta pimë kafen

TENSIONET/ Rushaj shkon në mbështetje të banorëve të ‘5 Majit’

Gaz lotësjellës te ‘5 Maji’/ Banorët hedhin shashka dhe bidona me benzinë drejt policëve

E shoqëruara e parë! Policia merr me forcë banoren e ‘5 Majit’, Laureta Nikollin (PAMJET)

KRISMA? Banorët e ‘5 Majit’: Kush po qëllon? Po na hedhin gaz

Nis shembja te ‘5 Maji’! Banorët qëllojnë me gurë efektivët, i vënë flakën barishteve

IKMT nis aksionin! Banori ngjitet sipër tarracës, nuk zbret poshtë: Të më shembin edhe mua

FOTOLAJM/ Të kapura së bashku, gratë e “5 Majit” krijojnë kordon, kundërshtojnë shembjen

Lot dhe britma te ‘5 Maji’! Banorët e përlotur-policisë: A keni familje ju?

Tensionohet situata! Përplasje fizike me policinë te ‘5 Maji’, banorët me dërrasa në duar

Nuk lejojnë shembjen! Banorët e ‘5 Majit’ hipin mbi çati: I kemi me dokument pronësie

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet 5 maji protesta e banoreve te 5 maji shembja e banesave te 5 maj 22 shkurt 2022 5 maji protesta e banoreve te 5 maji shembja e banesave te 5 maj 22 shkurt 2022

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni