LIVE UPDATES
Politike

“Kushtetuesja” shtyn më 15 qershor gjyqin për ‘Teatrin Kombëtar’! E kërkoi Presidenca: Na duhet kohë! Hedh poshtë

3 Qershor 2021, 06:36 Nga DOSJA
“Kushtetuesja” shtyn më 15 qershor gjyqin për

TIRANË– Gjykata Kushtetuese shqyrtoi sot padinë e presidentit Ilir Meta për shembjen e Teatrit Kombëtar, gati një vit më parë.  Vendimi u vendos të shtyhet për në seancën tjetër, më 15 qershor, duke pranuar kështu kërkesën e Presidencës për më shumë kohë për t’u njohur me provat.

Nga ana tjetër Gjykata Kushtetuese nuk ka vlerësuar thirrjen e dëshmitarëve në këtë proces, duke shtuar se secila palë duhet të dorëzojë provat brenda datës 8 qershor, deri në orën 12:00. Sipas Kushtetueses, secila palë duhet të paraqitet me nga një ekspert që kanë njohuri të posaçme për çështjen, ndërsa seanca e radhës u vendos më 15 qershor 2021.

Kjo pasi në seancën e sotme, Dervishaj pretendon se vetëm dje i janë vënë në dispozicion 19 materialet e këRkuara nga Këshilli i Ministrave, duke e bërë të pamundur lëvrimin e tyre për të paraqitur mbrojtjen për padinë e depozituar. Po ashtu ai ka kërkuar që pjesë e procesit të jenë edhe 14 dëshmitarë; aktorë, politikanë dhe senatorë italianë, të përfshirë në çështje. Paraprakisht, Dervishaj ka bërë me dije se ka komunikuar me secilin prej dëshmitarëve, duke konfirmuar edhe prezencën e tyre.

Kërkesës së Dervishajt për dëshmitarët, i është bashkuar edhe përfaqësuesja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Adriana Kalaja. Kjo e fundit i ka shtuar listës së dëshmitarëve edhe emrat e dy “krerëve” të kabinetit qeverisës, Edi Rama dhe zëvëndësit të tij, Erion Braçe. Para togave të zeza kanë diskutuar edhe përfaqësuesja e Kuvendit, Merita Qato dhe ai i Qeverisë.

Qato ka pranuar kërkesën e Dervishajt për më shumë kohë, ndërsa kolegu i saj pretendon se dokumentat që kërkojnë zyrtarë të Presidencës, nuk janë detyrim ligjor. Sipas tij, VKM-ja për truallin është tashmë e ezauruar, ndërsa ligji special i ka prodhuar efektet e tij me ngritjen e Komisionit Negociues.

Ndërkohë, një ditë para zhvillimit të seancës plenare për dy paditë e dorëzuara nga Presidenti në Gjykatën Kushtetuese, aktivistët për mbrojtjen e Teatrit dorëzuan një dokument me kërkesa ndaj organit të drejtësisë. Në dokument ata kërkonin që godina e Teatrit të ndërtohej në të njëjtin vend dhe po ashtu siç edhe ishte më parë. Vetë kreu i shtetit kundërshton ligjin special për ndërtimin e teatrit të ri, si dhe kalimin e truallit në pronësi të Bashkisë Tiranë. Teatri Kombëtar u shemb mëngjesin e 17 majit, ngjarje që solli protesta dhe përplasje mes policisë dhe aktivistëve për mbrojtjen e Teatrit.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike bledar dervishi gjykata kushtetuese gjyqi per teatrin ne kushtetuese shembja e teatrit kombëtar bledar dervishi gjykata kushtetuese gjyqi per teatrin ne kushtetuese shembja e teatrit kombëtar

Sondazh

Poll

Politike 3 Qershor 2021, 07:44

TURQI– Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot, një ditë pas nisjes së viziës zyrtare, arsyet e bënë të ‘mblidhte’ kabinetin dhe të ‘arratisej në Turqi, dhe duke l...

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal