LIVE UPDATES
Politike

“Ende s’ka afat për çështjen e detit”/ Media greke ‘masakron’ ministren Xhaçka: Shqipëria po luan lojën që do T

3 Qershor 2021, 09:16 Nga DOSJA
“Ende s’ka afat për çështjen e detit”/ Media

GREQI– “Nuk ka një afat, jemi të dyja palët në fazën përgatitore për të mbledhur informacionin e domosdoshëm dhe do të koordinojmë çuarjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës,”- ishte kjo deklarata e ministres Olta Xhaçka ditën e djeshme, që nuk është pritur aspak mirë nga mediat greke. Në një intervistë për “Euronews”, Xhaçka foli për çështjen e detit. Media greke Newsbreak.gr, e ka cilësuar deklaratën e kryediplomatës shqiptare si ‘akull’ për të gjithë ata që duan zgjidhjen e mosmarrëveshjes detare, ndërsa kanë vijuar me akuzat për lidhjen e qeverisë Rama me Turqinë. 

Shqipëria një peng në “lojën” e Turqisë, vonon zgjidhjen e çështjes së detit me Greqinë”, e nis shkrimin media greke.

Artikulli i plotë:

“Akull” për ata që shpresojnë për një lloj zgjidhjeje të çështjes së detit mes palës greke dhe asaj shqiptar u dha nga Ministrja e Jashtme shqiptare Olta Xhaçka, duke thënë se mosmarrëveshjet midis dy vendeve për zgjidhjen e zonave detare mund të mos zgjidhen brenda mandatit të tretë.

Pala shqiptare, pavarësisht mbështetjes totale që merr nga vendi ynë për një sërë çështjesh, përfshirë promovimin e pranimit të saj në BE, duket se po luan lojën që Turqit duan, duke vendosur vazhdimisht pengesa në “zgjidhjen” midis mosmarrëveshjet për çështjen e zonave detare, një çështje për të cilën diplomacia greke ka qenë duke u djegur gjatë gjithë kohës.

Gjatë një interviste me Euronews, Xhaçka u pyet nëse mosmarrëveshjet e detit do të zgjidheshin brenda vitit 2025 dhe u përgjigj se ajo nuk i dinte afatet e vendosura nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, as kur do të mbaronte procesi i mbledhjes së informacionit mbi këtë çështje.

Pavarësisht festimeve anësore të palës Greke, në Tetor 2020, kur të dy vendet njoftuan se mosmarrëveshja midis tyre do të shqyrtohej nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, ministrja shqiptare deklaroi se nuk ka asnjë afat kohor dhe konfirmoi se pala shqiptare “funksionon” “për përgatitjen e dosjes me informacionin e kërkuar”, por deri më tani asnjë dokument mbi këtë çështje nuk është aprovuar “.

Retorika që i dërgon qartë një mesazh palës greke se Shqipëria dëshiron të vazhdojë “lojën” e saj me Turqinë, duke shmangur kontributin për një zgjidhje që mund të veprojë si një “precedent” në rajon. Duket se Tayyip Erdogan “ngeci” dhe Rama ndihet i justifikuar nga taktikat që ka ndjekur deri më tani dhe synon ta vazhdojë atë.

Çështja e hapur mes Shqipërisë dhe Greqisë për kufizimin e zonave detare, mbetet një nga çështjet më të diskutuara jo vetëm në Shqipëri, por edhe më gjerë. Pas rrëzimit nga ana e Gjykatës Kushtetuese të marrëveshjes së firmosur në vitin 2009, Tirana dhe Athina, rinisën bisedimet dy vjet më parë, si pjesë e një pakete çështjesh të mbetura pezull mes dy vendeve. Pak muaj më parë, Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakord që ta dërgojnë marrëveshjen për ndarjen e zonave Eksluzive Ekonomike në Hagë. Kjo marrëveshje është cilësuar edhe si një mesazh për Ankaranë zyrtare, që të gjitha ndasitë për Detin, të shkojnë në Gjykatat Ndërkombëtare, dhe se Greqia është një shtet që e ka gjetur “gjuhën” e mirëkuptimit me të gjitha vendet e rajonit përveç Turqisë.

(kle.mu./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Politike Politike ceshtja e detit me greqine Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ceshtja e detit me greqine Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka

Sondazh

Poll

Politike 3 Qershor 2021, 07:44

TURQI– Kryeministri Edi Rama ka zbuluar sot, një ditë pas nisjes së viziës zyrtare, arsyet e bënë të ‘mblidhte’ kabinetin dhe të ‘arratisej në Turqi, dhe duke l...

Politike 2 Qershor 2021, 21:16

TIRANË– Kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, ka folur sot për herë të parë për akuzat e kreut të opozitës që ka bërë kundër saj. E ftuar në em...

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend