LIVE UPDATES
Bota

SHBA bëhet pjesë e Grupit të OKB-së për Klimën dhe Sigurinë

9 Prill 2021, 06:32 Nga DOSJA
SHBA bëhet pjesë e Grupit të OKB-së për Klimën dhe

Shtetet e Bashkuara u bashkuan zyrtarisht të enjten me grupin e OKB-së për klimën dhe sigurinë si pjesë e fokusit të administratës së Presidentit Biden për t’u angazhuar në zbutjen e të gjitha ndikimeve të krizës klimatike.

“Kjo është një çështje kritike për Organizatën e Kombeve të Bashkuara sepse ky nuk është një kërcënim vetëm ndaj klimës por edhe ndaj sigurisë sonë kolektive”,u tha gazetarëve ambasadorja amerikane Linda Thomas-Greenfield.

Ajo vuri në dukje se Pentagoni ka deklaruar ndryshimin e klimës si një kërcënim të sigurisë kombëtare dhe një shumëzues të kërcënimit.
“Kjo është e rëndësishme sepse moti i paparashikueshëm dhe ekstrem do t’i pakësojë edhe më tej burimet jetike, si ushqimi dhe uji, në vendet e varfra”, tha ajo. “Mungesa nxit dëshpërimin dhe dëshpërimi, natyrisht, çon në dhunë.”

Ajo tha se me ritmin aktual, miliona njerëz në të gjithë planetin do të shtyhen në migrim masiv për shkak të ndikimit të ngrohjes globale, që do të minonte paqen dhe sigurinë.

“Lajmi i mirë është se ne mund të ndërtojmë qëndrueshmëri, mund të shmangim kërcënimet e sigurisë dhe madje mund të krijojmë mundësi ekonomike, nëse punojmë së bashku”, tha ambasadorja amerikane.

Grupi i Miqve të OKB-së për Klimën dhe Sigurinë u krijua në 2018 dhe tani, së bashku me Shtetet e Bashkuara, ka 56 vende anëtare.

“Angazhimi i Shteteve të Bashkuara në zhvillimin dhe miratimin përfundimtar të Marrëveshjes së Parisit ishte jetik”, tha Margo Dieye, ambasadore e Republikës së Naurus në OKB, vendi i së cilës është bashkëkryesues i grupit, së bashkua me Gjermaninë.

“Unë pres që ata do të sjellin të njëjtin nivel angazhimi për veprim të koordinuar ndërkombëtar në Grupin e Miqve për Klimën dhe Sigurinë”, tha ambasadorja Dieye.

Marrëveshja e Parisit për Klimën, e nënshkruar nga pothuajse çdo vend i botës, synon të pakësojë çlirimin e gazrave serrë dhe të kufizojë rritjen e temperaturës së planetit gjatë këtij shekulli në 2 gradë Celsius, ndërsa punon për të kufizuar edhe më tej rritjen, në 1.5 gradë.

Një nga qëllimet e Grupit të Miqve është ta bind Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres që të caktojë një të dërguar special për klimën dhe sigurinë. Zoti Guterres tashmë ka dy të dërguar të klimës: Michael Bloomberg, ish-kryebashkiak i qytetit të Nju Jorkut dhe kandidat presidencial i demokratëve, është i Dërguari Special i organizatës për Zgjidhjet Ambicioze të Çështjeve të Klimës dhe kanadezi Mark Carney është i dërguari i ngarkuar me financimin e veprimeve në lidhje me çështjet e klimës.

Vit kritik

“2021 është një vit kritik për veprime kolektive kundër emergjencës klimatike”, tha Sekretari Guterres në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi këtë temë në shkurt.

Presidenti amerikan Joe Biden do të jetë mikpritës i Takimit të Udhëheqësve për Klimën më vonë këtë muaj, dhe në nëntor do të shkojë në një takim tjetër në Glasgou të Skocisë, për një konferencë mbi vlerësimin e zbatimit të Marrëveshjes së Parisit.

Ndërsa është shënuar përparim në këtë drejtim, ai ka qenë i pamjaftueshëm për përmbushjen e objektivave të marrëveshjes në kohë. Sekretari Guterres shpreson se vendet e botës do të shtojnë angazhimet e tyre në dy takimet e këtij viti.

Presidenti Biden është zotuar të vendosë klimën në qendër të politikave të administratës së tij.

Disa orë pasi bëri betimin në 20 janar, ai nënshkroi një dokument për ta kthyer vendin në Marrëveshjen e Parisit për Klimën, të arritur në 2015, nga e cila ish Presidenti Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara në 2017, duke thënë se veprimi i tij ishte “në interesin ekonomik të Amerikës”.

Presidenti Biden gjithashtu ka emëruar ish Sekretarin e Shtetit John Kerry si të dërguarin e parë presidencial të Shteteve të Bashkuara për klimën dhe e bëri atë pjesë të Këshillit të tij të Sigurisë Kombëtare.

MARRE NGA VOA 

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota grupi okb per klimen dhe sigurine linda thomas-greenfield shba grupi okb per klimen dhe sigurine linda thomas-greenfield shba

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë