LIVE UPDATES
Aktualitet

Komisioni për 25 prillin, ikën PS! Kuvendi i pret sinjalin PD-së: S’keni kuorum

27 Tetor 2021, 09:19 Nga DOSJA
Komisioni për 25 prillin, ikën PS! Kuvendi i pret sinjalin PD-së:

TIRANË– Ka përfunduar mbledhja e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Pas largimit të maxhorancës nga mbledhja, Kuvendit fiku sinjalin edhe pse kreu i Komisionit kërcënoi stafin se do t’i kallëzonte penalisht. Megjithatë demokratët nuk lëvizën nga ambientet e Byrosë duke u futur “Live” nga Facebook i Partisë Demokratike.

Gjithçka nisi pas debatit që agravoi mes palëve nisi me kërkesën e deputetëve të Partisë Socialiste që në rendin e ditës të futet shqyrtimi i rregullores dhe rendi të kalohet në votim. Kjo kërkesë u pranua nga kryetari i Komisionit, Enkelejd Alibeaj, por nuk gjeti dakordësinë, duke u votuar me 6 vota pro dhe 8 kundër nga palët. Ndërkohë që socialistët kërkuan që të zgjidhet edhe Sekretari i Komisionit, duke propozuar emrin e Klevis Xhoxhit.

Pas kësaj socialistët kërkuan 5 minuta pushim, kërkesë e cila u pranua nga Alibeaj, ndërsa raportimin brenda në sallë e vazhdoi sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi. Me të parë që diskutimi vijonte, socialistët nisin që të replikonin duke lënë mbledhjen për herë të dytë dhe përfundimisht. Edhe pse maxhoranca u largua, Alibeaj dha urdhër që mbledhja të vijonte edhe pa PS, por administrata e Kuvendit ndërpreu sinjalin e mbledhjes për transmetim për mediat. Kjo shkaktoi debate të ashpra dhe kërcënime nga ana e deputetit demokrat. 

Mbledhja e sotme vjen pas dështimit të mbledhjes së 5 ditëve më parë, e cila u mbyll pa një vendimmarrje. Në këtë Komision që ka afat deri në janar, pritet që të dëshmojë edhe kryeministri Edi Rama, zv.kryeministri Arben Ahmetaj, 4 ministra dhe gazetarë e drejtues të institucioneve kryesore ligjzbatuese në vend. Në fund, pritet që të dilet në një përfundim lidhur me pretendimet e Partisë Demokratike, për manipulim të vullnetit të votuesëve më 25 prill, ndërsa pretendojnë se ka ndodhur e ashtuquajtura “masakra zgjedhore”.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Mazhoranca bojkoti komisionin, Alibeaj: Nuk duan që të thirret si dëshmitar

Bojkotuan komisionin, Gjylameti : Kryetari po shkel ligjin, abuzoi me procedurën

Përfundon Komisioni! Alibeaj: Ky duhet të ishte momenti final, do vijojmë kallëzimin

Kuvendi i ndërpreu sinjalin nga Komisioni! PD gjen mënyrën, futen LIVE nga Facebook

VD-PLAS KEQ! Alibeaj sherr me punonjësen e Kuvendit: Garda, nxirre jashtë!

VD-Kthimi nga pushimi! Maxhoranca ikën nga Komisioni, Bardhi: Uluni se mbarova…

VD-‘5 minuta pushim’/ Maxhoranca ikën nga Komisioni, Alibeaj: Kanë shkuar në banjo

Komisioni/ Naço premtim opozitës: Votën time do t’ua jap sa herë doni (Kunja LSI-së)

Komisioni s’ka sekretar…/ Kollçaku zihet me Bardhin: Po flas unë (Gjylameti qesh!)

‘Mos të ndodhë më!’/ Ankesa pafund në Komision, Gogu-Alibeajt: Mblidhni veten!

vijon…

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike komisioni hetimor per 25 prillin tirane komisioni hetimor per 25 prillin tirane

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh