KRYESORET
Aktualitet

SITUATA- Shqipëria mbulohet nga bora! Bllokohen fshatrat, akset kalohen me zinxhirë

30 Nëntor 2021, 06:33 Nga DOSJA
SITUATA- Shqipëria mbulohet nga bora! Bllokohen fshatrat, akset kalohen me

TIRANË– Qytete të ndryshme të Shqipërisë janë zgjuar ditën e sotme të mbuluara me petkun e bardhë të dëborës. Dëbora ka përfshirë Tropojën, Kukësin, disa zona të Shkodrës, Pukën, Dibrën, Burrelin, Pukën dhe shumë qytete të tjera. Veriu dhe verilindja e vendit është përfshirë nga temperaturat e ulëta dhe reshjet e dëborës që prej natës së kaluar. Hasi u zgjua i veshur nga manteli i bardhë i borës mëngjesin e këtij 30 nëntori. Në Peshkopi bora ka shkuar deri në 15 cm lartësi. 15 cm borë ranë gjatë ditës së sotme në Kukës shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në shumë fshatra për orë të tëra, bllokim të rrugëve, dalje të automjeteve nga rruga. Drejtuesit e automjeteve dhe banorët kanë ngelur në mëshirën e dimrit, ata apelojnë për ndihmë. Megjithatë nga autoritetet pretendojnë se të gjitha rrugët janë të kalueshme pasi dy borëpastruese kanë punuar për hapjen e tyre. Po ashtu, Policia Rrugore kërkon nga drejtuesit e mjeteve që vijnë nga Tirana drejt Dibrës, të vendosin goma dimërore dhe të përdorin zinxhirët. Nga ana tjetër, duket se dhe situata e prurjeve paraqitet të vijë drejt normalizimit. Gjendja në të tre hidrovorët e Drejtorisë së Ujitjes dhe Kullimit në Durrës, paraqitet e mirë dhe pompat janë në punë me kapacitet të plotë.

 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Si ka qenë situata në Divjakë,Guida:E treta herë në 50 vite që deti arrin këto kuota

Moti i keq, kreu i emergjencave civile: Problem akset rurale

Moti i keq/ Situata e hidrovorëve, Krifca: Po shkojmë drejt normalizimit

Shiu “mbush” Fierzën, dyfishohet prodhimi i energjisë elektrike

Rrugët me borë, drejtori i ARRSH: Morëm masat që me 15 tetor, hodhëm kripë por…

SITUATA aktuale e lumenjve! Ministria:Vjosa, Osumi, Erzeni dhe Ishëm brenda shtratit

Shqipëria pushtohet nga dëbora, Çako: Kurioziteti i njerëzve bllokoi Rrugën e Arbrit

“Jemi në mëshirë të fatit!”/Bora bllokon rrugët në Kukës, banorët: Nuk ka drita

Stuhia në Durrës ‘pushton’ shëtitoren!Mbushet me leshterikë, del dhe breshka e detit

Korça mbulohet nga petku i bardhë i dëborës

Bllokohen 129 pasagjerë në det në Vlorë, s’ankorohet trageti, fundosen varkat

Bllokohen rrugët në Kukës, dëbora shkon deri në 15 cm

Zbardhen malet e Lezhës! Probleme me energjinë në disa zona

Tragetët në Durrës nisen me vonesë për shkak të motit të keq, apel lundruesve

Rreshjet e dëborës përfshijnë vendin, pas Dibrës zbardhet edhe Burreli

Bora ‘pushton’ Pukën! Kalohet vetëm me goma dimërore, nuk ka fshatra të bllokuara

Apel për drejtuesit e mjeteve! ARRSH: Nuk kaloni dot pa goma dimërore ose zinxhir

Reshjet e borës bllokojnë Rrugën e Arbërit, kalohet vetëm me zinxhir

PAMJET/ Rritet rreziku i përmbytjeve, fryhet lumi Vjosa

Llogaraja mbulohet nga dëbora! PROBLEM me energjinë elektrike, fshatrat pa drita

Zbardhet Qafë-Thana! Reshjet e dëbores mbulojnë aksin rrugor

FOTOT/ Dibra zbardhet nga dëbora, trashësia arrin deri në 20 cm

(a.b;f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!