LIVE UPDATES
Ekonomi

REPORTAZHI: ‘Më keq se 1997’/ Kriza e COVID-19 godet për së dyti shpresat për ringjalljen e Durrësit nga turizm

9 Prill 2020, 11:17 Nga DOSJA
REPORTAZHI: ‘Më keq se 1997’/ Kriza e COVID-19 godet për

Kristo Sotiri sapo kishte përfunduar riparimet e dëmeve që la pas tërmeti i 26 nëntorit në hotelin e tij, kur ia behu kriza e dytë e bllokimit për shkak të epidemisë së COVID-19. Prej pesë javësh, Sotiri mban mbyllur hotelin bashkë me restorantin në Durrës, ndërsa i mban shpresat varur tek një rikthim i shpejtë në normalitet.

“Familja ime banon në të njëjtën godinë dhe nuk dua të rrezikoj shëndetin e njerëzve të mi dhe të punonjësve,” thotë Sotiri për mbylljen e plotë të aktivitetit.

Operatorët turistikë në bregdetin e Durrësit prisnin 150-200 mijë turistë të huaj këtë sezon- referuar kontratave të nënshkruara në fillim të vitit me agjencitë partnere në Europë. Por shpërthimi i epidemisë së COVID-19 i goditi rëndë shpresat e tyre, ndërsa pjesa më e madhe e prenotimeve janë anuluar ose kanë mbetur pezull.

Ndërsa shpresat për rikuperimin e tregut të brendshëm janë ende në këmbë, operatorët i thanë BIRN se vetëm hapja e shpejtë e kufijve mes vendeve të Europës do të mund të shpëtonte sadopak një sezon të dështuar nga dy goditje radhazi; tërmeti dhe COVID-19.

Në qytetin e Durrësit, efekti i pandemisë mbi sektorin e turizmit llogaritet të jetë shumë herë më i madh se ai i tërmetit vdekjeprurës, ndërsa një pjesë e mirë e klientëve të huaj i kanë anuluar tashmë prenotimet e tyre në zinxhirin e hoteleve nga Shkëmbi i Kavajës deri në Malin e Robit.

Edmond Basho, drejtor i agjencisë Albtours-D i tha BIRN se të gjitha kontratat dhe pagesat paraprake nga bashkëpunimi me partnerët e turizmit në Europë mbeten të ngrira – të ardhura që sipas tij mund të aktivizoheshin vetëm në kushtet e hapjes së shpejtë të kufijve dhe rinisjes së fluturimeve pa kosto financiare shtesë.

“Për turizmin ky konsiderohet një vit më i rëndë se sa viti 1997,” thotë Edmond Basho, drejtor i Albtours- D në Durrës.

“Edhe vende të tjera të Balkanit, si Greqia apo Turqia vuajnë të njejtën situatë prenotimesh të anuluara në hotelet e bregdetit,” shton Basho.

Pasi mikpriti në 3 muajt e dimrit familjet e dëmtuara nga tërmeti, Edmond Luadhi, pronar i një restorti turistik në zonën e Golemit priste këtë verë më shumë turistë nga vendet skandinave. Përkundër pritshmërive, ai u detyrua të çojë në shtëpi stafin e tij dhe t’i vërë kyçin resortit.

“E keqja nuk mbaroi me tërmetin,” thotë Luadhi, ndërsa shton se tashmë në restort nuk ka asnjë punonjës. “Nuk mund ti mbaj pafundësisht, pasi nuk i paguaj dot. Aq më tepër që nuk dimë asgjë për të ardhmen,” shtoi ai përmes një bisede telefonike.

Por jo të gjithë parashikojnë një sezon të dështuar turistik në Durrës. Eksperti i turizmit, Tasim Besho nuk e sheh situatën aq të zymtë, ndërsa mendon se pandemia e koronavirusit do ta frenojë vetëm përkohësisht lëvizjen e turistëve të huaj drejt Shqipërisë.

“Covid-19 nuk i dëmton resurset e turizmit në vend. Rëra, deti, ushqimet BIO apo trashëgimia kulturore, fatmirësisht mbeten të paprekura. Mjafton të jemi të përgatitur për momentin kur do të hapen rrugët ajrore dhe të mos heqim dorë nga promovimi i burimeve turistike,” tha Besho për BIRN.

Duke e parë gjysmën e gotës plot, Besho thotë se infrastruktura turistike në zonën mes Durrësit dhe Kavajës është përmirësuar ndjeshëm vitet e fundit, ndërsa numëron të paktën 10 restorte që në tre vitet e fundit kanë pritur një numër konstat prej gati 200 mijë turistësh në vit.

Turistët vijnë nga Polonia, Çekia dhe Ukraina, por edhe nga vendet Skandinave, ndërsa transferimi i tyre vajtje – ardhje bëhet në grupe të mëdha me avionët charter, që prenotohen nga kompanitë turistike shqiptare.

“Lëvizja masive e turistëve të huaj nis në muajin qershor dhe ne urojmë që hapja e kufijve të ndodhë sa më shpejt dhe që dëmet për turizmin në vendin tonë të jenë minimale,”përfundoi Besho. Marrë nga Reporter.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

ekonomi ekonomi ekonomia pas koronavirusit turizmi ne durres ekonomia pas koronavirusit turizmi ne durres

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha