Aktualitet

Rama për herë të tretë në familjen Rasha, i bind të pranojnë pensionin, familja e dërgon për bamirësi. Paralajmërojnë padi

 • Prokuroria përmbush kërkesën e familjes: S’ka pasur konflikt fizik mes viktimës dhe efektivit
 • Rashën: U përplasën fizikisht, isha 100 metra larg kur e qëlloi dy herë me armë
 • Pensioni për familjen Rasha, si e shkeli me ‘dy këmbë’ Rama ligjin për propagandë ‘bleu gjakun’
 • Kjo vizitë e kreut të qeverisë vjen një ditë pasi qeveria akordoi një pension special për këtë familje. Babai i 25 vjeçarit Klodian Rasha, Qazim Rasha e cilësoi këtë veprim si vrasje për herë të dytë të të birit.
  Featured image of article: Rama për herë të tretë në familjen Rasha, i bind të pranojnë pensionin, familja e dërgon për bamirësi. Paralajmërojnë padi Edi Rama dhe Qazim Rasha

  TIRANË– Familja Rasha ka pranuar pensionin special që shteti i ka akorduar pas vdekjes së të riut, Klodian Rasha që u vra nga efektivi i policisë. Ky vendim i familjes vjen pas takimi që kryeministri Edi Rama pati ditën e sotme me to në banesë. Ky takim i tretë duket se ishte i frytshëm në pranimin e pensionit mirëpo familjarët kanë menduar që ta çojnë për bamirësi.

  I shoqëruar nga tre makina të blinduara ky takim vjen një ditë pasi qeveria akordoi një pension special për këtë familje që fillimisht u refuzua. Babai i 25 vjeçarit Klodian Rasha, Qazim Rasha e cilësoi këtë veprim si vrasje për herë të dytë të të birit. Pas takimit Rama nuk qëndroi të fliste për mediat e pranishme, mirëpo pas një rruge të shkurtër që bëri me xhaxhain e Klodianit dhe një të afërmi tjetër dhe bisedës së shkurtër ai hypi menjëherë në makinën e zezë që e priste jashtë.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ndërkohë familja Rasha ka paralajmëruar padi për të ndryshuar masën ndaj efektivit që vrau të afërmin e tyre. Ata janë shprehur se nuk pranojnë që efektivi që i mori jetën djalit të tyre të akuzohet për veprën penale “vrasje në kapërcim të kushteve të vetëmbrojtjes”, por duan që akuza të ndryshohet në “vrasje me dashje”. Ndërkohë, Prokuroria e Tiranës mënjëherë pas padisë ka paralajmëruar ndryshim të akuzës për efektivin e policisë Nevaldo Hajdaraj. Prokuroria deklaron se “kryerja e veprimeve hetimore në drejtim të mekanizimit të ngjarjes, dhe identifikimit të përgjegjësisë penale të autorit, janë në përfundim të tyre, dhe mekanizmi i ngjarjes është i qartë dhe i zbardhur në mënyrë të plotë, dhe do reflektohet me ndryshimin e kualifikimit ligjor të veprës së kryer”.

  (A.B/ a.k/Dosja.al)

  • 10:57

   Pranuan pensionin por paralajmërojnë padi, familja Rasha: Efektivi që i mori jetën djalit nuk mund të dënohet me vetëm 7 vite burg, ja ç’kërkojmë

   Nevaldo Haderaj dhe Klodian Rasha

   Familja Rasha ka paralajmëruar një padi pas vrasjes së djalit të tyre Klodian Rasha nga efektivi i policisë. Pasi kryeministri Edi Rama u mbërriti për herë të tretë në shtëpi, anëtarët e familjes Rasha u bindën që të pranojnë pensionin e lidhur nga qeveria, por tashmë kërkojnë diçka tjetër. Ata janë shprehur se nuk pranojnë që efektivi që i mori jetën djalit të tyre të akuzohet për veprën penale “vrasje në kapërcim të kushteve të vetëmbrojtjes”, por duan që akuza të ndryshohet në “vrasje me dashje”. Për familjen Rasha dënimi me 7 vite burg, që është dënimi maksimal që mund të marrë efektivi Nevaldo Hajdëraj, nëse akuza nuk ndryshon, nuk është e mjaftueshme dhe për këtë arsye kërkojnë ndryshimin e saj.

  • 10:43

   Ndryshon mendje familja Rasha, pas takimit të tretë me Ramën pranon pensionin: Do ta japim për bamirësi

   Qazim Rasha dhe Klodian Rasha

   Familja Rasha ka pranuar pensionin e lidhur nga qeveria pas vrasjes së djalit të tyre Klodian Rasha nga efektivi i policisë. Mësohet se pas takimit të tretë me kryeministrin Edi Rama, kanë pranuar pensionin, vendimi për të cilin u bë publik një natë më parë. Familja Rasha është shprehur se do ta marrin pensionin e dhënë nga qeveria, por jo për vete. Ata ado ta dhurojnë për bamirësi. “Do ta pranojmë pensionin nga qeveria. Do ta marrim dhe do ta dhurojmë për bamirësi,”- mësohet të jenë shprehur anëtarët e kësaj familjeje. Kryeministri Rama vizitoi sot për herë të tretë familjen Rasha. Kjo vizitë e kreut të qeverisë erdhi një ditë pasi qeveria akordoi një pension special për këtë familje. Babai i 25 vjeçarit Klodian Rasha, Qazim Rasha e cilësoi këtë veprim si vrasje për herë të dytë të të birit, dhe shtoi se ai nuk ka nevojë për mëshirë, por për drejtësi.

  • 10:18

   Kokëulur, pa thënë asgjë për takimin/ Rama del i vetëm nga banesa e familjes Rasha, futet direkt në makinën e blinduar

   Kryeministri Edi Rama ka lënë banesën e familjes Rasha të cilën e ka vizituar tre herë pas ardhjes së tij nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Rama ishte i vetëm, i pashoqëruar nga asnjë politikan i PS-së. Rama shihet i shoqëruar nga dy anëtarë të familjes Rasha të cilët e përcjellin Ramën deri në dalje të rrugës, aty ku e priste makina e blinduar. Rama nuk zgjodhi të fliste për gazetarët e pranishëm duke vendosur që të largohej menjëherë pas takimit.

  2 Komente në “Rama për herë të tretë në familjen Rasha, i bind të pranojnë pensionin, familja e dërgon për bamirësi. Paralajmërojnë padi

  1. Te mos paranoje ajo as “Shperblimin” nga Krimi qe i vrau djalin, as te Mos e qas te Pragu i DERES VRASESIN EDVIN KRISTAQ KRIMI. Nese do pranoje Famijla Rasha “Shperblimin” nga Krimi do te Marre URRJETJEN dhe Ndeshkimin nga e gjithe shoqeria shqiptare, i madhe e ivogel qe protestoje per VRASJEN e Klodianit, por qe shet VRASJE e SHQIPERISE nga Antishqiptari EDVIN KRISTAQ KRIMI, prostituta-Krimineli,

  2. Ram koqja i ben gjerat o me OFL me presione kur si ecen gjeja ose me te bleme me para …idioti kujton se jan njerzit te gjith si Ai ….

  Shto Koment