LIVE UPDATES
Aktualitet

Referendumi në Serbi/ 31% pjesëmarrje, Vuçiç shpall fitoren para kohe: Diçka e mirë!

16 Janar 2022, 19:05 Nga DOSJA
Referendumi në Serbi/ 31% pjesëmarrje, Vuçiç shpall

SERBI – Serbia zhvilloi sot referendumin për miratimin ose jo të propozimeve të qeverisë për ndryshimet kushtetuese lidhur me sistemin e drejtësisë. Kutitë e votimit u mbyllën në orën 20:00. Sipas mediave vendase, raportohet se pjesëmarrja maksimale në referendum mund të jetë 31%. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç shpalli triumfin në referendum, edhe pse numërimi i votave nuk ka përfunduar.

Qeveria serbe synon që të përjashtojë politikën nga zgjedhja e përfaqësuesve të sistemit të drejtësisë (gjyqtarë dhe prokurorë). 

Votimi nisi në orën 7:00. I pari që ka votuar ka qenë Presidenti Aleksandër Vuçiç, i cili theksoi përsëri se vendimi i Kosovës për mosmbajtjen e referendumit serb brenda territorit të Kosovës do të ketë pasoja të mëdha. Më pas votoi dhe kryeministrja Serbe Ana Bërnabiçc. Ajo e konsideroi referendumin e sotëm si nisjen e një kapitulli të ri në historinë e Serbisë.  Qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë patën mundësi të votonin në 4 qytete serbe: Kurshumli, Vranje, Novi Pazar dhe Rashka.

Nga ana tjetër banorët serb të Mitrovicës të udhëhequar nga kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç janë ngritur në protestë si shenjë pakënaqësie pas vendimit të Kosovës që qytetarët serbë, me shtetësi të dyfishtë, të votojnë përmes postës apo zyrës ndërlidhëse të Serbisë në Prishtinë. Rakiç e mbylli protestën me një paralajmërim të fortë për Kosovën, duke deklaruar se zgjedhjet presidenciale të Serbisë më 3 prill do të mbahen edhe në Kosovë e Metohi. Pas protestës njësia speciale u vendosnë veri të vendit për të monitoruar situatën.

Në raportimin final në lidhje me situatën brenda Kosovës për pengimin e mbajtjes së referendumit serb, Policia e Kosovës tha se situata përgjithësisht kaloi e qetë dhe pa incidente.

Qeveria e Kosovës pas seancës së jashtëzakonshme në Kuvend ka miratuar se referendumi nuk do të lejohet në Kosovë dhe ka bërë të ditur se serbët e Kosovës që kanë shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë përmes dy formave, asaj me postë dhe përmes Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë. Komisioni i Zgjedhjeve ka marrë vendim që serbët e Kosovës të votojnë në katër qytete të Serbisë si: Kurshumlia, Rashkë, Novi Pazar dhe Vranjë, kjo pasi Kosova nuk lejoi mbajtjen e referendimit serb në Republikën e Kosovës.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi fitoren e qeverisë lidhur me referendumin, edhe pse numërimi i votave nuk ka përfunduar. Para mediva, Vuçiç konfirmoi se pas numërimit të mbi 1 milion votave, 60.48% miratuan ndryshimet kushtetuese lidhur me sistemin gjyqësor, ndërsa 39.52.% u deklaruan kundër. Ai shtoi se Serbia i tregoi mbarë botës imazhin pozitiv të saj.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Vuçiç shpall fitoren e referendumit para kohe: Bëmë diçka të mirë për vendin tonë

Publikohen rezultatet e para të referendumit në Serbi, shumica shprehen “po”

Shqiptarët e Preshevës bojkotojnë Referendumin në Serbi:Nuk duam ndryshime kozmetike

Referendumi në Serbi, Presidenca e Kosovës: Mbajtëm qëndrim parimor që ruan paqen

VD/ “Është e ndaluar”, polici në Mitrovicë kthen mbrapsht të riun serb

Përfundon referendumi në Serbi, mediat: Pjesëmarrja 31%

Pengimi i referendumit serb në Kosovë, policia: Situata e qetë dhe pa incidente

VIDEO- INCIDENTI/ Pas votimit, qytetari serb thyen kutinë e votimit

Komisioni Republikan i Zgjedhjeve: Deri tani kanë votuar 8,99 % e qytetarëve

Protesta për referendumin serb në Kosovë, njësia speciale vendoset në veri (VIDEO)

Voton Kryministrja Ana Brnabiç: Referendumi është fillimi i një kapitulli të ri

Protestuesit serbë paralajmërojnë: Zgjedhjet në 3 prill do të mbahen në Kosovë

Kosova nuk lejoi referendumin, serbët protestojnë në Mitrovicë

Referendumi në Serbi/ Voton Presidenti Aleksander Vuçiç (FOTOT)

Referendumi në Serbi, hapen qendrat e votimit edhe në Kosovë

(e.h) (f.i/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore aleksander vucic ana brnabic referendumi ne serbi 16 janar 2022 aleksander vucic ana brnabic referendumi ne serbi 16 janar 2022

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra