LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkarkimi i gjyqtarit që dënoi Tahirin, Flamur Vezaj: Nuk e donte partia,  Mustafaj ka integritet dhe s’ka lidhje me krimin

5 Mars 2020, 21:55 Nga DOSJA
Shkarkimi i gjyqtarit që dënoi Tahirin, Flamur Vezaj: Nuk e donte

TIRANË- Gazetari Flamur Vezaj ka reaguar pas shkarkimit nga detyra të gjyqtarit Ardit Mustafaj. Sipas Vezajt, Mustafaj nuk e ka merituar shkarkimin, pasi ka është një gjyqtar me integritet dhe nuk ka vendosur gjoba e nuk shoqërohej me kriminel. Gazetari shton se Mustafaj ka dhënë dhjetëra dënime me burgime të përjetshme dhe shkarkimi është bërë një anëtare e KPK-së që ka pasur probleme me ligjin.

Ardit, nuk te do partia! Ardit Mustafaj i bashkohet atyre pak prokuroreve dhe gjyqtareve qe nuk e merituan shkarkimin! Nga eksperienca ime dhe njohja ne distance si gazetari me gjyqtarin ai nuk e meritonte te shkarkohet pasi nuk ishte nga ata gjyqtaret qe vendoste gjoba, kishte tarife gjykimi, shoqerohej me kriminel apo bente kompromise me ata! Ishte korrekt dhe fjale pak e hic me pak ta shikoje ndonjehere kafeve per rreth gjykates sic rrinin shume prej gjyqtareve me palet apo avokatet qe kishin ceshtje!

Vec ketyre ai ishte ne mesin e atyre gjyqtareve qe eshte kercenuar disa here per shkak te detyres dhe prap nuk ka heq dore nga gjykimet e ceshtjeve! Nuk po numeroje ceshtjet qe ka gjykuar apo burgimet e perjetshme qe ka dhene por mendoj se nuk e meritonte te shkarkohet e hic me pak nga anetare te KPK-se qe kane pas probleme me ligjin apo nuk justifikojne pasurine qe kane! Por fal partise dhe selektimit partiak jane aty ku jane tani per te bere kurban edhe ata gjyqtare e prokurore qe nuk i binden “reformatoreve” te partise ! Ata nuk ta falin Ardit se ti denove mes tjereve edhe njerin prej tyre “superministrin” Tahiri! #Kush e ka radhen#”, shkruan Vezaj.

Gjyqtari i Gjykatës së Posaçme, Ardit Mustafaj, ka ngecur në rrjetën e Vettingut. Pas hetimeve në tri shtyllat, pasurinë, aftësitë profesionale dhe pastërtinë e figurës, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur që të shkarkojë Mustafajn. Sipas KPK-së, Mustafaj rezultoi se kishte probleme me pasurinë, ndërsa në dy shtyllat e tjera ishte i pastër.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet ardit mustafaj flamur vezaj gjyqtari i tahirit vettingu i gjyqtareve ardit mustafaj flamur vezaj gjyqtari i tahirit vettingu i gjyqtareve

Sondazh

Poll
Aktualitet 5 Mars 2020, 18:38

ITALI- 44-vjeçari shqiptar Adriatik Shehu, është arrestuar nga Policia italiane në Fiuggi, pasi akuzohet për tentativë vrasje.  Sipas mediave italiane, a...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM