LIVE UPDATES
Politike

Raporti i DASH, reagon ‘Zgjidhja’: PPP-të e lëshuara nga PD dhe PS janë antikombëtare

11 Korrik 2019, 20:44 Nga DOSJA
Raporti i DASH, reagon ‘Zgjidhja’: PPP-të e lëshuara nga

TIRANË– Partia ‘Zgjidhja’ ka komentuar raportin e DASH lidhur me klimën e biznesit në Shqipëri. (Lexo këtu)

Në një deklaratë për shtyp, “Zgjidhja” ka deklaruar se Rilindja e ka ngritur korrupsionin në sistem dhe PPP-të e nënshkruara nga PD-ja dhe Rilindja janë marrëveshje antikombëtare.

“‘Zgjidhja’ u ka premtuar shqiptarëve se me ardhjen në pushtet do t’i ndalojë përfundimisht këto praktika dhe do vendosë tatime të jashtëzakonshme për të gjitha këto marrëveshje turpëruese dhe falimentuese, do t’ua rimarrë PPP-ve dhe do t’ua shpërndajë shqiptarëve sërish këto fonde të vjedhura, duke i investuar në arsim, shëndetësi, mbrojtje sociale dhe për një rifillim të ngritjes ekonomike të vendit.”

Deklaratë shtypi e partisë ‘Zgjidhja’

DASH dhe KE tregojnë zhvatjen e Shqipërisë nga klientët e Rilindjes

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi sot raportin për “Klimën e Investimeve për 2019-ën”, duke u shprehur i shqetësuar për korrupsionin, mungesën e transparencës në tendera, zbatimin e dobët të kontratave si dhe peripecitë që heqin investitorët e huaj në Shqipëri. Për DASH Shqipëria është një vend i vështirë për të bërë biznes, me korrupsion, mungesë në transparencën e prokurimeve publike dhe zbatimin e dobët të kontratave si probleme të vazhdueshme. Investitorët e mëdhenj të huaj raportojnë presion për të punësuar nënkontraktorë të lidhur me politika specifike dhe shprehin shqetësimin rreth përputhshmërisë me Aktin e Praktikave të Korruptimeve të Huaja gjatë operimit në Shqipëri.

Raporti i DASH-it i cilëson korruptive prokurimet që bën qeveria, ndërsa PPP-të si vrasëse të konkurrencës, duke u dhënë të drejtë të gjitha raporteve që e perceptojnë Shqipërinë si vendin më të korruptuar në Ballkanin Perëndimor.

Po sot Komisioni Europian alarmoi për fondet që po marrin PPP-të dhe mungesën e investimeve në arsim dhe shëndetësi. Duke analizuar programin e pestë të reformave ekonomike (ERP) për periudhën 2019-2021, të hartuar nga qeveria shqipare, këmbanat e alarmit bien për nivelin e lartë të borxhit publik, mbledhjen e ulët të taksave, nivelin e ulët të konkurueshmërisë, papunësinë e lartë te të rinjtë, cilësinë e ulët të edukimit, mungesës së fuqisë punëtore të kualifikuar etj dhe mbi të gjitha mungesën e vlerësimit të rrezikut për pagesat që duhen bërë për projektet e partneritetit publik privat (PPP).

Të vetmit tregues me rritje janë shumat që buxheti do t’u paguajë klientëve të qeverisë për PPP-të, që sot janë sa 31% e prodhimit të brendshëm bruto (PBB) dhe që do të shtohen edhe me 15% të tjera këtë vit.

Ky lumë parash do t’u merret sektorëve prioritarë si arsimi dhe shëndetësia, që prej vitesh kanë financimet më të ulëta në rajon. Por qeveria planifikon t’i ulë edhe më tej financimet në arsim, nga 2.5% në 2.2% të PBB dhe ato në shëndetësi nga 3.0% në 2.7% të PBB si dhe për mbrojtje sociale të shtresave në nevojë nga 9.0 % në 8.6% të PBB-së.
Ajo që do të trashëgojë vendi pas vitit 2021 do të jetë ‘toka e djegur’ e buxhetit të shtetit, një krim me financat publike dhe të ardhmen e vendit.

‘Zgjidhja’ ka deklaruar se Rilindja e ka ngritur korrupsionin në sistem, si asnjëherë më parë dhe të vetmit që bëjnë biznes janë klientët e qeverisë. PPP-të e nënshkruara nga PD-ja dhe Rilindja janë marrëveshje antikombëtare, janë pakte kriminale mes qeverive dhe klientëve të tyre, që ia pijnë gjakun vendit, e falimentojnë buxhetin dhe ekonominë.
‘Zgjidhja’ u ka premtuar shqiptarëve se me ardhjen në pushtet do t’i ndalojë përfundimisht këto praktika dhe do vendosë tatime të jashtëzakonshme për të gjitha këto marrëveshje turpëruese dhe falimentuese, do t’ua rimarrë PPP-ve dhe do t’ua shpërndajë shqiptarëve sërish këto fonde të vjedhura, duke i investuar në arsim, shëndetësi, mbrojtje sociale dhe për një rifillim të ngritjes ekonomike të vendit.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin e tij për klimën e investimeve në Shqipëri. Sipas raportit, Shqipëria shënon rritje në ekonomi, por është gjithnjë e më e vështirë për investitorët e huaj që të vijnë në vendin tonë.

Ata përmendin korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimin publik dhe zbatimin e dobët të kontratave si probleme të vazhdueshme në Shqipëri.

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike partia zgjidhja raporti i dash partia zgjidhja raporti i dash

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni