LIVE UPDATES
Politike

Takimi tek Mjekësia/ Rama-studentëve: Mos rrini si pula, bëjini këto tre pyetje pedagogëve

2 Shkurt 2019, 10:25 Nga DOSJA
Takimi tek Mjekësia/ Rama-studentëve: Mos rrini si pula, bëjini

TIRANË- Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj ka zhvilluar sot një takim me studentët e mjekësisë në sallën e rikonstruktuar të studimit.

Në këtë takim, kryeministri Rama i ka bërë tre kërkesa studentëve lidhur me pedagogët e tyre.

Nuk do marrësh bursë, s’do marrësh dot kokërr leku se është bojkotuar. Unë mendoj se Mark Markëve duhet t’iu bëni disa pyetje. Mos rrini si pula. Nuk ndryshoj veten që t’u dukem kryeministër këtyre që s’dinë ça të flasin. Të gjithë studentët më shkruajnë mua më thonë mos e lër në dorë të pedagogëve se ata nuk e bëjnë gjë. Pyetini dhe po morët dot përgjigje titujt e tyre akademik, nëse janë dakort që çdo vit të vlerësohen nga studentët për punën e tyre dhe mos harroni t’i pyesni se si do të bëhet vlerësimi. A po edhe për praktikën e blerjes së librave të tyre që i shesin sa qimet e kokës por nuk vlejnë asgjë. Po qenë dakort hajde dhe më gjeni e më lajmëroni. Pastaj jam unë prapë fajtori s’ka problem.

Gjatë takimit, Rama u përball edhe me një studente të Shkencave Sociale që kishte zgjedhur të ishte e pranishme në këtë takim.

Ajo pyeti Ramën se ku shkojnë paratë e bursave që janë programuar të kalojnë për studentët.

Studentja: Ku shkojnë bursat tona? Jam e revoltuar. Jam studente e Shkencave Sociale. Përveç problemit të konvikteve, kemi edhe bursat. Ku shkojnë këto bursa z.Rama?

Rama: Tu duk gjë sikur kisha nevojë për përkthim? Jam edhe më i revoltuar se ty. Por, dëgjo tani. I thashë edhe një shqiptari tjetër, nuk të jap dot zgjidhje. Për këtë arsye po bëjmë Reformën në Drejtësinë, unë dua të të ndihmoj por s’kam gjë në dorë. Autonomia nuk është ngujimi që të bllokoni shumicën të bëjë mësim. Shumica pastaj vjen tek ne e thotë na lironi ambientet se ata nuk janë as studentë. Nuk hyn policia në universitet se është autonomia, se i takon rektorit të organizojë mësimin. Tek shkencat Sociale nuk bëhet mësim, nuk punon sekretaria, nuk ka asgjë. Tani ça do nga unë? Ku ta gjej unë listën e studentëve. Shko tek fakulteti merr shokët dhe shoqet që iu takon bursa dhe thojuni të nxjerrin letrat.

Më tej, Rama tha se të gjithë studentët e Mjekësisë kanë sot rastin që t’a shajnë edhe përballë, jo vetëm përmes Whatsappit.

Vajzat u ankuan se pse nuk qëndruam për të folur për të gjitha aspektet e këtij momenti të rëndësishëm dhe u mjaftuan vetëm me rikonstruksionin e godinës. Inspektuam punimet dhe kaluam për t’ju përshëndetur, që të na shani dhe jo vetëm në whatsapp. Ministrja e Shëndetësisë është këtu me ju, duam t’ju dëgjojmë drejtpërdrejt. Pasi kam lexuar mijëra tekste studentësh kam kuptuar shumë për këtë çështje. Një nga pikat ku kemi shkuar më tej është krijimi i partneriteteve mes ministrive dhe Universiteteve.

Edhe pse salla e studimit në Universitetit të Mjekësisë ishte rikonstruktuar Rama nuk i ka pranuar përgëzimet e studentëve duke ia kthyer me batuta. (SHIKO KËTU)

Vendimi i gjykatës së Apelit për të pranuar kërkesën e Alibeajt është:

View Results

politike politike edi rama erion veliaj rikonstruksioni i konvikteve studentet e mjekesise edi rama erion veliaj rikonstruksioni i konvikteve studentet e mjekesise

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni