LIVE UPDATES
Aktualitet

Eksperimenti me qumështin Lufra përplas Edmond Panaritin me Mentor Kikinë: Hajde ta bëjmë provën ‘live’ para kamerave

31 Korrik 2019, 17:45 Nga DOSJA
Eksperimenti me qumështin Lufra përplas Edmond Panaritin me Mentor

TIRANË- Cilësia e qumështit dhe produkteve të tjera të bulmetit që tregtohen në Shqipëri ka sjell një përpasje virtuale mes gazetarit Mentor Kikia dhe ish-minsitrit të Bujqësisë, Edmond Panariti.

Ishte një video e një qytetari që bënte një eksperiment me qumshëtim Lufra, duke hedhur atë mbi asfat, dhe më pas qumështi ngrinte që ka sjellë reagime të shumta në rrjet. 

Ka qenë Kikia ai që ka hapur këtë debat dhe ka marrë një përgjigje nga Panariti. Ish-ministri i LSI, në përgjigjen e tij ka thënë se “propozon që “live” përpara kamerave të mediave dhe gazetarëve, të dy le të bëjmë analizat tona të qumeshtit”.

Ndërkohë nga ana tjetër Kikia në një përgjigje të dytë shkruan se “nuk ka akuzuar asnjë kompani, por kam kërkuar që AKU të sqarojë rastin e publikuar, për të mirën e konsumatorëve dhe të vetë kompanisë”.

“Unë jam gazetar dhe, sa herë të kem argumenta për cënimin e interesave të qytetarëve, do të shkruaj, Sa herë të ketë indicje për cënim të interesave të qytetarëve, do ta kërkoj të vërtetën tek institucionet përgjegjëse”, shkruan më tej gazetari.

REAGIMI I PANARITIT

Pergjigje gazetarit Mentor Kikia, per analizat e qumështit dhe sulmit ndaj meje dhe industrisë shqiptare të bulmetit me metoden e “asfaltit te rruges”. I nderuar zoti gazetar, ne nje status tuaj, akuzoni prodhuesit shqiptare te qumeshtit, se prodhojnë qumesht te falsifikuar, te zbuluar me “metoden e rruges”! Pra parimi i metodes eshte ky :”Derdh qumesht ne asfaltin e rruges , lere te thahet dhe lexo rezultatin” …Me pas me ironizoni edhe mua se i dal ne krah prodhimit dhe prodhuesve vendas per ti mbrojtur nga spekulimet . Separi si gazetar, ju duhet të beni publike se ku, ne cilin manual, protokoll kombëtar dhe nderkombetar e bazoni analizen tuaj te asfaltit ? Se dyti nese i dola ne krah industrisë shqiptare te qumeshtit, eshte se sa here eshte paraqitur nevoja une vete personalisht si profesor i toksikologjise ushqimore me doren time kam kryer analizat e qumeshtit te freskët shqiptar i cili eshte cilesor dhe i sigurt për ato mostra qe kam analizuar. Por për të hequr cdo dyshim dhe për te qetësuar opinionin publik e kam nje propozim per ju! Propozoj qe “live” perpara kamerave te mediave dhe gazetareve, të dy le te bejme analizat tona të qumeshtit. Une si analist dhe profesor i toksikologjise ushqimore, i veshur me perparese te bardhe dhe i pajisur me pipeta dhe epruveta si dhe me metode analitike te certifikuar nderkombetarisht ndersa ju me metoden e “asfaltit”. Studion televizive, ju a le juve ta zgjidhni. Pajisjet laboratorike i sjell vete.. A e pranoni sfidën?

REAGIMI I MENTOR KIKISË

Një replikë e detyruar me Prof. Panaritin dhe disa pyetje për qumështin dhe kosin. Një faqe online, https://joqalbania.com/artikull/607119.html publikoi një video, ku aludohej për mashtrim me cilësinë e produkteve nga një kompani bulmeti. Për shkak të ndjeshmërisë së madhe të temës, videoja u përhap shumë. Për këtë arsye unë këkrova që AKU të publikojë rezultatet e kontrollit të bulmetit. Mbi të gjitha, të sqarohet nëse media që publikoi videon po i bën shantazh kompanisë për ti marrë reklama, apo kompania vërtet ka mashtruar. Theksova se analizat duhet të jenë shkencore, dhe jo duke e provuar kosin ministri, siç bëri ish ministri Edmond Panariti.

Z.Panariti, reagoi me një deklaratë, shpërndarë madje edhe në rrugë partie. I pakujdesshëm në leximin e shkrimit tim, por i ngacmuar nga rikthimi në kujtesë i gjestit të tij disa vite më parë, zoti Panariti shkruan për gjëra që nuk i kam thënë:

 

1-Unë nuk kam akuzuar asnjë kompani, por kam kërkuar që AKU të sqarojë rastin e publikuar, për të mirën e konsumatorëve dhe të vetë kompanisë.

2-Ekpserimentin “me qumështin në asfalt” nuk e kam bërë unë(madje e kam cilësuar të dyshimtë), por media që bënte akuzën dhe aludimet për mashtrim. Hidhini edhe një sy shkrimit tim.

Ju thoni se me veprimet tuaja keni mbrojtur biznesin dhe prodhimin vendas. Shumë mirë. Por mendoj se duhet mbrojtur edhe konsumatori. Kur ishit ministër, ju u shfaqët para kamerave duke pirë kos në një fabrikën ku, jo media, por AKU kishte sekuestruar aty sasi të mëdha qumështi pluhur.

Ju më ftoni mua që të dalim në studio, ju me paisje laboratorike e shkencë, ndërsa unë me “teknologjinë e asfaltit”, e të bëjmë eksperimente Live. Eshtë verë profesor dhe emisionet e humorit janë mbyllur. Unë nuk jam teknolog, dhe eksperimenti me dhallë në asfalt nuk është i imi. Kliko këtu https://joqalbania.com/artikull/607119.html dhe e gjen.

Unë jam gazetar dhe, sa herë të kem argumenta për cënimin e interesave të qytetarëve, do të shkruaj, Sa herë të ketë indicje për cënim të interesave të qytetarëve, do ta kërkoj të vërtetën tek institucionet përgjegjëse.

Dhe në këtë kuadër, kam disa pyetje publike për AKU-në, por mund të na ndihmoni edhe ju, meqë organet shtetërore neve të medias nuk na e japin këtë informacion:

1-A përdorin fabrikat e bulmetit vaj palme për të zëvendësuar yndyrën shtazore?

2-Ku përfundojnë mijëra ton vaj palme e mijëra ton qumësht pluhur që importohen çdo vit në Shqipëri?

3-AKU bllokoi për evazion fiskal, mbi 30 ton vaj palme dhe 20 ton qumësht pluhur, në një fabrikë qumështi në Divjakë një muaj më parë. Si teknolog që jeni, mund të na thoni se përse mund ta përdorë një fabrikë qumeshti vajin e palmës dhe qumështin pluhur, pasi në asnjë ambalazh djathi, kosi, qumështi etj, nuk thuhet se këto produkte përmbajnë edhe të tillë përbërës?

4-Si shpjegohet që kosi i shumicës së fabrikave shqiptare, mund të qëndrojë për ditë me radhë në kushte ambienti, dhe as thartohet as myket? A përmban ai konservantë, pasi në amblazhe thuhet: “100% natyral. Nuk përmban konservant”.

Dhe së fundmi, profesor: Këtë vend, ju siguroj, që e dua më shumë se ju. Prodhuesin vendas, fshatarin që mbjell perimet e mbarështon bagëtitë e mbështes më shumë se ju, sepse kam një pjesë të familjes që bën këtë punë. Nëse ne bëjmë kritika, këto nuk janë sulme kundër prodhuesit vendas. Por ky i sotmi nuk është fare rasti. Sot unë thjeshtë kërkova të di kush ka të drejtë, akuzuesi apo i akuzuari. Duhet të keni patur ndonjë arsye tjetër që më sfiduat publikisht me analizat e dhallës të kompanisë që ishte akuzuar, jo prej meje.

Debati mes Mentor Kikisë dhe Edmond Panaritit ka nisur pas eksperimentit të një qytetari me qumështin Lufra. Ai kishte hedhur në asfelt qumshtin dhe kishte vënë re se qumështi ngjitej, dhe hidhte dyshime se kishte përmbajtje të shtuar të kimikateve. Kikia ka mbështetur këtë ide duke thënë se Lufra përdor qumështin pluhur. Nga ana tjetër Panariti shprehet kundër, duke e ftuar që të bënte dhe analizat live para kamerave.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet cilesia e qumeshtit edmond panariti eksperimenti me qumeshtin mentor kikia qumeshti lufra cilesia e qumeshtit edmond panariti eksperimenti me qumeshtin mentor kikia qumeshti lufra

Sondazh

Poll
Aktualitet 31 Korrik 2019, 16:58

ANGLI- Mediat në Londër kanë publikuar sot listën e disa kriminelëve më të rrëzikshëm në Angli, ku nuk kanë munguar në listë dhe shqiptarët. Në këtë listë janë ...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha