LIVE UPDATES
Politike

“Qeveria ka dështuar me pandeminë dhe rindërtimin”/ Basha: Ja zgjidhja që ofron Partia Demokratike pas 25 prillit

8 Prill 2021, 20:44 Nga DOSJA
“Qeveria ka dështuar me pandeminë dhe rindërtimin”/

TIRANË- Kryedemokrati Lulzim Basha, erdhi me zgjidhje konkrete për pandeminë dhe pasojat që la pas tërmeti, në studion e emisionit “Real Story”, në “News 24”.

Ai tha se pandemia ka shkatërruar financiarisht, mijëra familje, biznese të vogla dhe sipërmarrje të mëdha e premtoi për këto kategori paketa financiare ndihme.

Gjithashtu ai tha se taksa e sheshtë, është në favor të sipërmarrjeve të mëdha, të cilat kanë pasur kosto të shtuara në këtë periudhë.

“Ne ia kemi vendosur në dispozicion qeverisë një kulturë të re politike. Mund të thonim që të kritikonim qeverinë, por s’kemi bërë këtë, kemi vendosur dy plane, po të ishin vendosur do të ishim në menaxhimin e Kosovës dhe Maqedonisë. Ne kemi menduar një paketë, që do i jepet biznesit të vogël një cek prej 1 mijë euro, për një periudhë 3-4 muaj. Familjet e goditura nga pandemia vijnë me dy borxhe të mëdha, ata me ndihmë ekonomike, e cila do të dyfishohet dhe njerëzve që kanë humbur vendin e punës, ose si vetëpunësuar, nuk çojnë rrogë në shtëpi, si rezultat kanë në rrezik mbijetesën e tyre. Ne këtë paketë ia kemi vendosur në dispozicion në shator kësaj qeverie. Ne me përgjegjshmëri, do e vendosësh një kufi, e përtej kësaj, s’mund të kalosh.

Aktualisht po bëjmë llogari ta bëjmë këtë efektive, edhe përmasat e pandemisë. Kemi të bëjmë me biznesin e madh, janë ata që punësojnë qindra qytetarë. Fasoneria po e ndjen rënien ekonomike, rënien e fitimit, për ta paketa është e dyfishtë, paketa e plotë ekonomike 4-vjeçare, që ka taksën e sheshtë, uljen e energjisë, taksën e naftës. Po ka edhe një paketë imidiate ndihme, që ka të bëjë me garancinë sovrane, u bë nga qeveria po nuk përfitoi njeri. Ata që kam takuar, nga sipërmarrësit e mëdhenj, më kanë thënë që s’kemi përfituar. Ne do e mundësojmë një gjë të tillë, që këta të marrin kredi me zero interes. Zero përqind nëse i duhet për pagesat e punëtorëve. Kjo ka qenë paketa jonë e propozuar në shtator. Jemi të flasim çdo të bëjmë pas 8 vitesh të një pushteti absolut të një njeriu, një kolaps.

Për të paktën disa parametra të vijnë dakord, sot ne kemi arritur mjekë e infermierë për frymë, në nivelet e Afrikës. Kjo ka ardhur nga mosarritja e pagave. Check ap-i është një nga koncesionet më korruptive të historisë së vendit. Mjekët do të kenë një pagë prej 1200 euro dhe infermieri 750 euro. Këto janë pjesë e një mozaiku të plotë premtimesh që do të bëhen. Kanë 2 vite ekspertët tanë që merren me këto. Duhet parë cilat janë potencialet reale ekonomike dhe të vendosen në zbatim”, u shpreh Basha.

MARRË NGA BALKANWEB

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike lulzim basha zgjedhjet 25 prill 2021 lulzim basha zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra