LIVE UPDATES
Aktualitet

U përgjak qyteti/ Prokurori i Elbasanit: Hetimet për vrasjet mund të ishin kryer më parë, s’i ka penguar asgjë

16 Dhjetor 2020, 21:08 Nga DOSJA
U përgjak qyteti/ Prokurori i Elbasanit: Hetimet për vrasjet mund

Prokurori i Elbasanit Kreshnik Ajazi rrëfen për emisionin Unpublished në Euronews Albania, hetimet për serinë e vrasjeve mes bandave mafioze në këtë qytet. Në një deklaratë të fortë, prokurori në detyrë pohon se hetimet për disa nga vrasjet që lidhen me pazaret e prishura të karteleve të drogës, mund të ishin kryer më parë.

Sipas tij, organi i akuzës në atë kohë nuk duket se ka pasur ndonjë pengesë konkrete, por mund ti kryente këto hetime që çonin në kapjen e autorëve të ngjarjeve.

“Veprimet që po kryejmë ne sot, mund të ishin kryer në momentet e para. Nuk mendoj që atë kohë i ka penguar diçka. Mirëpo indiciet dhe të dhënat që na bënë ne të rihapim dosjet, lidhen me zhvillimet e fundit të këtyre ngjarjeve. Është riparë dhe është ridimensionuar gjithë strategjia hetimore e kryer në atë periudhë. Ka pasur dhe ka nevoja për të kryer veprime, që mund të ishin kryer edhe atëherë. Rihetimi nxjerr më në pas edhe ato prova apo indicie që në atë kohë mund të ishin parë si të një rëndësie të dytë” – pohon Ajazi.

Sipas Ajazit persona të dyshuar si autorë të krimeve të bëra në Elbasan nuk janë ndëshkuar, duke bërë që krimet të vijonin mes grupeve rivale.

“Persona me rrezikshmëri të lartë, të përfshirë edhe në ngjarje të mëparshme, por që ishin të pandëshkuar, aktualisht janë ose të arrestuar ose të shpallur në kërkim” – thekson Ajazi.

Në fokus të emisionit Unpublished është vënë është përplasja në këtë qytet, për pazaret e prishura të drogës, pazare që i kanë rrënjët në Evropë.

Unpublished ka biseduar ekskluzivisht me drejtuesit më të lartë në qytetin e Elbasanit. Përmes rrëfimeve të kryeprokurorit të qytetit, numrit një të bluve atje, por edhe aktorëve të tjerë, është hedhur dritë për atë çfarë po ndodh me bandat në këtë qytet.

Këtë vit në Elbasan numërohen katër vrasje të tipit mafioz. Të gjitha e kanë zanafillën në luftën e bandave rivale që kërkojnë tëmarrin nën kontroll trafikun e drogës.

“Ngjarjet e rënda që kanë ndodhur kohët e fundit kanë të bëjnë me konfliktet e gjeneruara nga vendet e Bashkimit Evropian. Shkak janë përplasjet në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike”, thotë drejtori i policisë së Elbasanit Alket Shatro.

Unpublished risjell skemën e konflikteve të hershme që nisën mes një karteli të madh droge drejtuar nga shqiptarët dy vëllezërit Alibej dhe një eksponenti tjetër të botës së krimit Eno Bedalli. Humbja e 50 kilogramëve kokainë mes grupit gjeneroi konfliktet e përgjakshme që vijojnë edhe sot me vrasje në seri.

Marrë nga Euronews

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet elbasan kreshnik ajazi elbasan kreshnik ajazi

Sondazh

Poll
Aktualitet 16 Dhjetor 2020, 21:06

TIRANË– Shpërndarja e vaksinave të Covid-19, ka hapur debat në studio mes mjekëve.Të ftuar në “Open” mjekët Tritan Kolës dhe Gjergj Shehu...

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'