LIVE UPDATES
Bota

Putin: Të vaksinuarit me Sputnik të mos privohen nga e drejta për të udhëtuar

6 Dhjetor 2021, 06:55 Nga DOSJA
Putin: Të vaksinuarit me Sputnik të mos privohen nga e drejta për

MOSKË – Presidenti rus, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me faktin se shumë persona të vaksinuar me vaksinat anti-covid, Sputnik V, po privohen nga shumë shtete të udhëtojnë me certifikatën e kësaj vaksine. Putin ka kërkuar që këta persona të mos privohen nga e drejta për të udhëtuar nëpër botë.

“Ne duhet të sigurohemi që njerëzit që janë vaksinuar me Sputnik, ashtu si ata të vaksinuar me vaksina të tjera, të kenë mundësinë të udhëtojnë nëpër botë pa u shqetësuar”, tha Putin gjatë një takimi me Presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Kuq. Shoqatat e Kryqit dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC), Francesco Rocca.

Presidenti shtoi se autoritetet ruse “shpresojnë gjithashtu në mbështetjen tuaj për të garantuar këtë promovim të vaksinës sonë” dhe se Rusia duhet të marrë certifikatën e OBSH-së për vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur për ta përhapur atë më gjerësisht në mbarë botën.Putin përmendi gjithashtu se rezultatet e analizës së përdorimit të vaksinës në vendet e huaja treguan se ajo është ndër më efektivet dhe më të sigurtat.

Duke folur për krizën e refugjatëve, presidenti tha se Rusia nuk ka zbuluar një fluks emigrantësh në Bashkimin Evropian përmes territorit të saj.

“Tani, në lidhje me flukset migratore. Epo, falë Zotit, ne nuk shohim flukse migracioni përmes Rusisë drejt Evropës. Dhe, të jem i sinqertë, shpresoj shumë që kështu do të vazhdojë edhe më tej,” tha Putin gjatë takimit Francesco Rocca. .

Në të njëjtën kohë, Putin i kërkoi presidentit të FNKKGJK që t’i kushtojë vëmendje veprimeve të Polonisë gjatë krizës së vazhdueshme kufitare , duke thënë se autoritetet polake shtojnë herbicide në ujin që derdhin mbi emigrantët.

“Por ndoshta është e nevojshme të monitorohet siç duhet dhe me vëmendje se çfarë po ndodh në kufi dhe çfarë po bëjnë autoritetet e një vendi fqinj, Republikës së Polonisë në këtë rast,” tha Putin, duke shtuar se është e gabuar që “jo vetëm derdhni ujë mbi njerëzit, por gjithashtu përzieni këtë ujë me herbicide dhe pesticide për të shkaktuar djegie dhe efekte të tjera negative tek këta migrantë, duke përfshirë gratë dhe fëmijët e vegjël”.

Presidenti rus pranoi se situata me emigrantët në kufi është problematike, por nuk duhet politizuar në asnjë rrethanë.

Marrë nga business-standard.com

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Vaksina Sputnik vladimir putin Vaksina Sputnik vladimir putin

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet