LIVE UPDATES
Aktualitet

Punishte guri mes lagjes/ Banorët ngrenë denoncmin: Bën zhurmë të madhe, institucionet nuk marrin masa

16 Shkurt 2021, 20:28 Nga DOSJA
Punishte guri mes lagjes/ Banorët ngrenë denoncmin: Bën

KUÇOVË – Fiks Fare denoncoi veprimet e disa institucioneve, të cilat kanë lejuar një punishte guri në mes të një lagje në Kuçovë. Në redaksinë e emisionit investigativ u ankuan banorët e lagjes “Postbllok”, të cilët pohojnë se jetesa iu është bërë e vështirë për shkak të kësaj punishteje, e cila pret gurë të mëdhenj.

Ata thonë se fabrika ka sharra të mëdha që bëjnë zhurmë dhe pluhur, pasi vendi ku priten nuk është i izoluar.

“Në këtë lagje jemi disa familje dhe pranë banesave tona është një punishte guri. Bën zhurmë të madhe. Pret gurë të mëdhenj. Bën pluhur dhe institucionet nuk marrin masa” thotë një banor.

Një tjetër pohon se “është bërë e pamundur të jetosh nga zhurma që zgjat deri në 12 orë”. Pronari i një servisi ngjitur me fabrikën thotë se është sëmurë nga pluhuri dhe zhurma, teksa po mendon që të mbyllë biznesin. “Jemi ankuar kudo, te Bashkia Kuçovë që na thotë se është bërë biznes i vogël. IKMT e pezulloi disa muaj ndërsa AKM-ja na përgjigjet se janë në ristrukturim dhe nuk marrin dot masa” shtojnë banorët. Ata pohojnë se “kjo është me keq se Covidi”. Në momentin që banorët ankohen për punishten, në sfond dëgjohet një zhurmë e madhe, pasi në punishte janë të instaluara disa sharra të mëdha.

Pas ankesës, gazetarët shkojnë te punishtja dhe bisedojnë me pronarin dhe punëtorët. Një punonjës thotë se fillimisht kanë qenë të pezulluar disa muaj.

Pyetjes nëse biznesi ka apo jo leje mjedisore, thotë se “nuk kemi”, ndërsa aludojnë se ndoshta ka pasur subjekti që ka qenë në të njëjtin vend më përpara, por pa na treguar dokumente. Gazetarët e pyesin se si punojnë pa një leje mjedisore, pronari thotë se kanë filluar me një vendim prokurorie. Në fakt, vendimi i prokurorisë për të pushuar hetimet është vetëm për pluhurat dhe jo për zhurmat. Gazetarët e pyesin për zhurmën e madhe që krijojnë, ndërsa pronari dhe punonjësit u kthejnë përgjigje se “banorët të vendosin kufje”.

Fiksi bisedoi edhe me Drejtorin e Mjedisit në Bashkinë e Kuçovës, i cili tha se janë bërë disa inspektime, referime nga IKMT dhe nga Policia. Sipas tij, subjekti pretendon se pret më pak se 5 metër kub në ditë gurë dhe s’duan leje mjedisore. Drejtori pohon se vendimmarrjen duhet ta marrë Agjencia Kombëtare e Mjedisit, por nga këta të fundit ka marrë një përgjigje se janë në ristrukturim dhe s’ka asnjë vendimmarrje. Gazetarët e pyesin drejtorin nëse biznesi do apo jo leje mjedisore për ndotje dhe zhurma dhe ai përgjigjet se “për mendimin tim po”.

Marrë nga: TopChannel 

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet kucove ndertohet punishte guri ne kucove kucove ndertohet punishte guri ne kucove

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë