LIVE UPDATES
Bota

Publikohen pamjet nga sateliti, Ushtria ruse pozicionohet në kufirin me Ukrainën

21 Janar 2022, 11:20 Nga DOSJA
Publikohen pamjet nga sateliti, Ushtria ruse pozicionohet në kufirin me

UKRAINË – Pamjet e kapura nga sateliti janë publikuar së fundmi që tregojnë ushtrinë ruse të vendosur pranë kufirit me Ukrainën, vetëm pak orë nga deklarata e fortë e Joe Biden. Presidenti amerikan u shpreh se besonte që Rusia do të futet në Ukrainë.

“Daily Mail” shkruan se trupave ruse u është thënë se mund të qëndrojnë larg shtëpisë deri në 9 muaj, pasi u zhvendosën me kilometra të tëra nga lindja pranë kufirit me Ukrainën.

Në pamjet e kapura më 19 janar shfaqen tanke e mjete të tjera të rënda ushtarake të vendosura në bazën e Voronezh, rreth 330 kilometra nga kufiri me Ukrainën dhe 125 kilometra nga kufiri me Bjellorusinë.

Në pamjet e tjera shfaqen mjete ushtarake në dy baza ushtarake, në Klintsky dhe Klimovo, vetëm 30 kilometra nga Bjellorusia dhe jo më shumë se 50 kilometra nga kufiri me Ukrainën.

Këtë të enjte, presidenti amerikan, Joe Biden, parashikoi që Rusia “do të futet” në Ukrainë, dhe pranoi se mes anëtarëve të NATO-s nuk ka dakordësi për mënyrën sesi do të kundërpërgjigjen për këtë.

Deklarata e sinqertë u bë në një kohë kur gjithmonë e më shumë kërkohet nga SHBA-ja dhe Perëndimi që të ndërmarrin masa për të zhbërë planet e Moskës.

“Nëse bëhet fjalë për inkursione të vogla, do të përfundojmë duke i zënë për çfarë do të bëjmë apo jo”, tha Biden në një konferencë për mediat. “Por nëse bëjnë atë që ne besojmë se janë të aftë ta bëjnë, do të jetë një shkatërrimtare për Rusinë”.

Deklarata alarmoi Kievin, ky zyrtarët vendas u takuan me Sekretarin e Shtetit, Blinken, për të diskutuar mbi krizën, ndërkohë që Rusia vijon të mbledhë trupa të shumtë në kufi.

Edhe pse Biden u zotua për sanksione ekonomike në rast se Putin kalon kufirin, ai la të kuptohej se shtetet perëndimore nuk ishin në sinkron ndaj kësaj lëvizjeje. Një zyrtar ukrainas tha për CNN: “Kjo deklaratë praktikisht i jep dritën jeshile Putinit që të futet sipas dëshirës në Ukrainë”.

I pyetur se çfarë nënkuptonte me “inkursione të vogla”, Biden tha se e kishte fjalën për rastet kur “Forcat ruse kalojnë kufirin dhe vrasin ushtarë ukrainas”.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota forcat ruse ne kufirin me ukrainen konflikti rusi-ukraine forcat ruse ne kufirin me ukrainen konflikti rusi-ukraine

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng