LIVE UPDATES
Bota

Pse Trump shfaqet kaq i nervozuar teksa hetimi i sulmit në Kapitol mbyllet?

20 Dhjetor 2021, 17:57 Nga DOSJA
Pse Trump shfaqet kaq i nervozuar teksa hetimi i sulmit në Kapitol mbyllet?

SHBA – Donald Trump është gjithnjë e më i shqetësuar teksa komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve që po heton sulmin në Kapitol, sipas burimeve të njohura me këtë çështje, dhe duket i shqetësuar se ai mund të përfshihet në hetimin e gjerë të kryengritjes, edhe pse ai proteston për pafajësinë e tij.

Sipas The Guardian, Ish-presidenti javët e fundit është ankuar më shumë për hetimin, duke kërkuar pse ish-shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, ndau kaq shumë materiale rreth 6 janarit me komitetin e përzgjedhur dhe pse dhjetëra ndihmës të tjerë kanë bashkëpunuar gjithashtu. Trump është i shqetësuar gjithashtu nga ndihmësit që thirren në Amendamentin e Pestë në deponime. Ai i bën ata të duken të dobët dhe bashkëpunëtorë në një krim dhe i konsideron ata budallenj që nuk ndjekin drejtimin e ish-strategut të tij Steve Bannon duke injoruar thirrjet për dëshmi.

Kur Trump sheh zhvillime të reja në hetimin e sulmit në Kapitol, ai ka filluar të ankohet se lideri i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, ishte shumë i paaftë për të vendosur republikanët në komision për ta mbrojtur atë. Zemërimi i ish-presidentit pasqyron kryesisht llojin e shpifjeve që ai dikur drejtoi në hetimin e Rusisë dhe hetimin e këshilltarit special kur pushtoi Shtëpinë e Bardhë. Por hetimi i përshpejtuar me shpejtësi nëse Trump dhe ndihmësit e lartë komplotuan në mënyrë të paligjshme për të ndaluar certifikimin e fitores së Joe Biden në seancën e përbashkët të 6 janarit duket se po e shqetëson thellë atë.

Portreti që del nga intervistat me burime të shumta pranë Trump, duke përfshirë ndihmësit aktualë dhe të mëparshëm, sugjeron një ish-president të pa ankoruar dhe të mbështetur në një cep nga përshkallëzimi i shpejtë i intensitetit të hetimit të komitetit. Por ndërsa Trump përpiqet të mbrohet nga komiteti i përzgjedhur, me seancat dëgjimore vitin e ardhshëm dhe departamenti i drejtësisë që thuhet se po ndjek hetimin, rruga përpara ka të ngjarë të jetë më e pabesë.

Ish-presidenti, edhe pse pohon se nuk ka bërë asgjë të keqe duke diskutuar për mënyrat për të përmbysur zgjedhjet e 2020 dhe duke inkurajuar mbështetësit të marshojnë në Kapitol ka shprehur alarmin tek bashkëpunëtorët për humbjet e përsëritura në gjykatë, ndërsa kërkon të ndalojë komitetin e përzgjedhur që të marrë disa nga dokumentet më të ndjeshme të Shtëpisë së Bardhë rreth 6 janarit nga Arkivi Kombëtar, për shkak të privilegjit ekzekutiv. Realiteti është se çdo ditë që kalon, komiteti duket se po mbledh prova të reja në lidhje me fajësinë e Trump rreth sulmit në Kapitol, që mund të kulmojë me rekomandime për ligje të reja zgjedhore por edhe për ndjekje penale.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota administrata trump donald trump sulmi ne capitol administrata trump donald trump sulmi ne capitol

Sondazh

Poll
Bota 20 Dhjetor 2021, 17:47

Britania e Madhe: Boris Johnson dhe metoda Orban

SHBA – Nuk kalon as një ditë në ishull pa shpërthyer skandale të reja rreth Boris Johnson-it dhe qeverisë së tij. Fotografitë e reja të festave të ç...

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin