LIVE UPDATES
Bota

Gjeneralët amerikanë në alarm: Humbja e Trump mund të sjellë grusht shteti

20 Dhjetor 2021, 15:33 Nga DOSJA
Gjeneralët amerikanë në alarm: Humbja e Trump mund të

SHBA – Tre ish-gjeneralë të ushtrisë së SHBA kanë paralajmëruar se një ushtri e ndarë amerikane mund të rezultojë në një luftë civile pas zgjedhjeve presidenciale të 2024-ës.

Sipas “The Independent”, figurat ushtarake në pension, gjeneralmajor Paul Eaton, ish gjenerali i brigadës Steven Anderson dhe ish gjeneralmajori i ushtrisë Antonio Taguba, ndanë pikëpamjet e tyre në një artikull opinion të premten. Paralajmërimi i tyre, ndër më të “mprehtët” për të ardhmen e demokracisë amerikane, tha se shanset për një grusht shteti të suksesshëm ishin të mëdha dhe duheshin marrë seriozisht nëse rezultati i zgjedhjeve të ardhshme vihet në dyshim.

“Ndërsa i afrohemi përvjetorit të parë të kryengritjes vdekjeprurëse në Kapitol, të gjithë ne ish-zyrtarë të lartë ushtarakë jemi gjithnjë e më të shqetësuar për pasojat e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 dhe potencialin për kaos vdekjeprurës brenda ushtrisë sonë, gjë që do t’i vendoste të gjithë amerikanët në rrezik i madh. Në një skenar të tillë, nuk është e çuditshme të thuhet se një avari ushtarak mund të çojë në luftë civile”, shkruan ata.

Tre veteranët argumentuan se ushtria amerikane po ndahet gjithnjë e më shumë përgjatë vijave ideologjike dhe se lufta civile teorikisht mund të shpërthejë nëse Trump ose një figurë tjetër Trumpiste do të ishte në gjendje të komandonte një degë.

“Të gjithë anëtarët e shërbimit betohen për të mbrojtur Kushtetutën e SHBA. Por në një zgjedhje të kontestuar, me ndarje të besnikërisë, disa mund të ndjekin urdhrat e komandantit të përgjithshëm të ligjshëm, ndërsa të tjerët mund të ndjekin humbësin Trump,” shkruan gjeneralët.

Ish-presidenti Donald Trump minoi në mënyrë të përsëritur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 duke pretenduar se ato i ishin vjedhur dhe se presidenti Joe Biden nuk ishte fituesi legjitim. Akuzimi arriti kulmin me një sulm të dhunshëm më 6 janar, ndërsa Kongresi certifikoi rezultatet e zgjedhjeve pasi  Trump u shfaq në një tubim “Save America” ​​dhe u kërkoi ndjekësve të marshonin në Kapitolin e SHBA. Ligjvënësit u detyruan të mbyllin veten në dhoma ndërsa një turmë pro-Trump bridhte nëpër sallat. Pesë persona humbën jetën në atë sulm.

Rreth 124 ish figura të larta ushtarake kanë treguar tashmë mbështetjen e tyre për Trump në një letër që kundërshton legjitimitetin e rezultateve të zgjedhjeve të vitit 2020. Personeli ushtarak është gjithashtu i ndarë për çështjet që lidhen me Covid-in, si dhe nëse 50 ose më shumë ish-anëtarë dhe anëtarë aktualë të zbatimit të ligjit duhet të ndiqen penalisht për rolet e tyre në trazirat e Kapitolit në janar.

Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi sulmin në Kapitol javën e kaluar zbuloi se Mark Meadoës, shefi i shtabit të Presidentit Trump, informoi anëtarët e ish-administratës se anëtarët e Gardës Kombëtare ishin në gatishmëri për të mbrojtur njerëzit pro Trump më 6 janar. Tre ish-gjeneralët e ushtrisë amerikane dhanë paralajmërimin përpara përvjetorit të parë të 6 janarit.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Donald Trump Joe Biden sulmet ndaj kapitolit Donald Trump Joe Biden sulmet ndaj kapitolit

Sondazh

Poll

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën