LIVE UPDATES
Aktualitet

Pse ndodhin aksidentet? Mit’hat Tola: Këmbësori është më i paedukuari, 50-vjeçarët mendojnë se makina s’të vret

22 Prill 2021, 14:56 Nga DOSJA
Pse ndodhin aksidentet? Mit’hat Tola: Këmbësori është

Në emisionin “Historia ime” është trajtuar një temë që na prek të gjithëve, situatat në rruge jo pak herë kanë marrë jetë njerëzish për shkak të pakujdesisë, standardeve, shkeljet ligji e kodi rrugor. Kur ligji zbatohet fenomeni minimizohet e vetë ne bëhemi më të ndërgjegjshëm e më të kujdesshëm.

Por sa ka ndryshuar kodi rrugor viteve të fundit dhe si po zbatohet ai, këto dhe shumë argumente të tjera janë diskutuar në një forum me profesionistët e fushës Mit’hat Tola i cili është Shef Sektori në Drejtorinë e Policisë Rrugore dhe Sadedin Çeliku, ekspert në sinjalistikën rrugore dhe ish-zv/Ministri i Transporti.

I pyetur nga moderatorja e njohur Mirela Milori se cili është burimi kryesor i aksidenteve, Mit’hat Tola ëshë shprehur se shumica e popullsisë dikur kanë jetuar në vendet rurale dhe fshatra dhe nuk janë mësuar me një kaos siç janë kthyer qytetet e populluar me mjete, me biçikleta, me ciklomotorë etj dhe automobilin e konsiderojnë si diçka që nuk vret, por në të vërtetë vret.

Mirela Milori: Cili është burimi dhe motivi kryesor i aksidenteve rrugore?

Mit’hat Tola: Nga sjellja e drejtuesve të mjetit dhe nga sjellja e këmbësorëve. 28% tre mujorin e parë të personave të përfshirë në aksidente të dëmtuar rëndë për jetën e tyre dhe që kanë vdekur janë këmbësorë. Kjo ka një sërë faktorësh. Mos harrojmë që deri në vitet ’90, 80% e popullsisë shqiptare ka jetuar në fshat, në zonat rurale, imagjinoni një zonë rurale pa automobil dhe 80% e kësaj 80% është vendosur në qendrat urbane, e populluar me mjete, me biçikleta, me ciklomotorë dhe në të gjithë këtë kaos, këmbësori është ai më i pambrojturi dhe më i paedukuari. Imagjinonin brezin e 50-60-70-vjeçarëve nuk e njohin automobilin, e konsiderojnë diçka që nuk vret dhe në fund të vret.

95% e aksidenteve lidhen me sjelljen tonë, ka një 5% që ia atribuojmë rrugës, ndriçimit, defekteve të mjetit, kushteve të motit etj. Po ta krahasojmë me zhvillimet e vendeve të tjera.

Marrë nga tvklan.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet mithat tola rregullat e qarkullimit rrugor mithat tola rregullat e qarkullimit rrugor

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave