LIVE UPDATES
Aktualitet

MFRR e alarmuar: Gazetarët shqiptarë janë të kërcënuar, autoritetet shtetërore të marrin masa

22 Prill 2021, 13:31 Nga DOSJA
MFRR e alarmuar: Gazetarët shqiptarë janë të

TIRANË– The Media Freedom Rapid Response (MFRR), e cila është mekanizmi europian, i cili ndjek, monitoron dhe reagon ndaj shkeljeve të lirisë së shtypit dhe medias në shtetet anëtare të BE-së dhe vendet kandidate, ka reaguar ndaj incidenteve të fundit të ndodhura në vendin tonë.

Në një letër drejtuar kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut Erjon Veliaj, ata shprehen të alarmuar nga veprimet ndaj punonjësve të mediave dhe burimet e gazetarëve në vendin tonë.

Letra e plotë:

MFRR është alarmuar nga veprimi i fundit që synon aktorët e medias dhe burimet gazetareske në Shqipëri, i cili përfaqëson një kërcënim të rëndësishëm për të drejtën e publikut për të ditur dhe aftësinë e gazetarëve për të mbrojtur burimet e tyre. Kjo nuk është në përputhje me ligjin dhe standardet evropiane dhe duhet të adresohet në një mënyrë domethënëse, në të gjitha institucionet shtetërore kombëtare dhe lokale.

Siç raportohet nga një numër mediash shqiptare, Partia Socialiste dyshohet se mbante një bazë të dhënash e cila përmban emrat e 910,000 votuesve në rajonin e Tiranës, së bashku me të dhënat personale duke përfshirë të dhënat e punësimit dhe familjes. Kjo është një çështje me interes të konsiderueshëm publik përpara zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Sidoqoftë, të Premten më 16 Prill, Struktura Speciale e Shqipërisë Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar kërkoi që Andi Bushati dhe Armand Shkullaku, pronarë dhe redaktorë të Lapsi.al, të dorëzonin një pjesë të bazës së të dhënave që kishin marrë nga një burim. Kur ata nuk pranuan, ata u morën në pyetje nga përfaqësuesit e Strukturës së Posaçme. Refuzimi i Bushati dhe Shkullaku bazohet në detyrimin e tyre ndaj burimit të tyre, pasi ata nuk mund të garantonin që kalimi i bazës së të dhënave nuk do të zbulonte identitetin e burimit të tyre dhe nuk do t’i bënte ata të prekshëm nga veprimet ligjore ose ngacmimet. Dy ditë më vonë, Gjykata Speciale e Shkallës së Parë në Tiranë urdhëroi sekuestrimin e të gjitha pajisjeve përfshirë telefonat mobil, serverat, kompjuterët, memorët USB dhe pajisjet e tjera të ruajtjes në pronësi të LAPSI. al dhe pronarët e saj. Sipas urdhrit të gjykatës, sekuestrimi i pajisjeve ishte i domosdoshëm si “provë për hetimin dhe identifikimin e origjinës nga vinte informacioni”.

Mbrojtja e burimit është një mbështetje jetike e një ambienti të shëndetshëm dhe pluralist mediatik dhe kërkon angazhime proaktive nga njësitë shtetërore për të siguruar që ajo të mbetet e paprekur. Çdo devijim ose akt që synon burimet ose kërcënon gazetarët mund të largojë të tjerët nga paraqitja dhe të qetësojë shkëmbimin e informacionit që e bën të mundur gazetarinë. Këshilli I Europës, anëtarësia e së cilës është Shqipëria, ka sqaruar se “Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka njohur që e drejta [e gazetarëve] për lirinë e shprehjes duhet të gëzojë një fushë të gjerë mbrojtjeje. Një mbrojtje e tillë përfshin… mbrojtjen e burimeve konfidenciale, mbrojtjen nga kërkimet në vendet e punës profesionale dhe vendbanimet private dhe sekuestrimin e materialeve, mbrojtjen e lajmeve dhe proceset e mbledhjes së informacionit, dhe autonominë editoriale dhe prezantuese. ” Kjo incident e fundit kundërshton qartë këto parime.

Më tej, ka pasur një seri alarmante kërcënimesh ku gazetarët dhe punonjësit e medias janë penguar me forcë për të hyrë në përfaqësuesit e publikut, më së shumti kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Më 12 Prill 2021, Isa Myzyraj, një gazetar për Ora News u tërhoq dhe u mbështet nga detajet e sigurimit të kryebashkiakut kur ai u afrua për të kërkuar komente në lidhje me ndërtimin dhe zhvillimin në Tiranë. Kjo përgjigje disproporcionale ndaj një kërkese të ligjshme të medias ndodhi pasi Myzyraj e kishte identifikuar veten në mënyrë të përsëritur si gazetar. Pak më pak se një javë më vonë, një ekip tjetër i punonjësve të medias për Ora News TV u kërcënuan dhe parandaluan me forcë për të bërë pyetje Kryetarit të Bashkisë nga një grup i madh i mbështetësve të politikanit gjatë një takimi zgjedhorKavajë . Pamjet tregojnë gazetarin e Ora News, Ronaldo Sharka duke u shtyrë pas një muri, me mbështetës të tjerë që ndërhyjnë në punën e operatorit të kamerës. Asnjë incident nuk është dënuar.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet edi rama erjon veliaj mfrr edi rama erjon veliaj mfrr

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave