LIVE UPDATES
Aktualitet

PROTESTA/ Banorët e 5 Majit dhe të Laprakës para Kuvendit. I ‘vënë drynin’ Bashkisë

27 Janar 2022, 08:44 Nga DOSJA
PROTESTA/ Banorët e 5 Majit dhe të Laprakës para Kuvendit. I

TIRANË– 8 ditë pas shembjes së banesës së tyre, banorët e ‘5 Majit’ kanë “bashkuar” forcat me ata të zonës së Laprakës dhe kanë protestuar për më shumë se një orë para derës së Kuvendit. Që prej orës 9:30, ata janë grumbulluar para godinës së Kuvendit duke pritur që kryeministri Edi Rama ose ndonjë përfaqësues tjetër i qeverisë t’i jepte zgjidhje problemit të tyre, por janë braktisur edhe nga opozita.

Me pankarta në duar dhe me Nënë Lizën në krye, që u shndërrua simbol i protestës së ‘5 Majit’, kanë kërkuar një takim me deputetët duke theksuar se nuk do të firmosin asnjë marrëveshje pa pasur një dëgjesë publike që t’u tregojë me saktësi se kur do t’i jepen në dorë çelësat e shtëpisë së re dhe të marrin garancinë se do të dëmshpërblehen me çmimin e tregut. Sipas tyre, në dokumentin që u është dhënë nga zyrtarë të Bashkisë nuk ka asnjë datë se kur do u jepet shtëpia e re.


Edhe shumë deputetë të opozitës e maxhorancës u futën nga dera kryesore për në sallë, sërish askush nuk ndaloi që të bashkëbisedonte me ta. Përveç anëtarëve të Komisionit të Rithemelimit! Tubimit iu bashkuan Flamur Noka, Albana Vokshi, Klevis Balliu dhe Belind Këlliçi, por fjalën e mori vetëm Noka. Në fjalën e tij, Noka tha se projekti i Unazës se Re dhe te ‘5 Maji’ tregon bashkëpunimin e Edi Ramës, Erion Veliajt me Lulzim Bashën. Pasi edhe këta të fundit shkuan në Kuvend, banorët e ‘5 Majit’ dhe të Laprakës u zhvendosën në ambientet e Bashkisë së Tiranës, por edhe atje u përballën me një derë të mbyllur. E në simbolikë, portës kryesore të Bashkisë i vunë drynin nga jashtë. 

Kjo protestë vjen pas shembjes së 7 banesave te ‘5 Maji’ në 19 janar. Në total, preken 430 në total nga projekti i rindërtimit. Ndërkohë që shumë shpejt i njëjti skenar pritet që të ndodhë edhe në Laprakë, ndaj dhe prej disa muajsh banorët kanë dalë çdo ditë në protestë për të kërkuar të drejtën e tyre.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Zhvendoset protesta/ Banorët e ‘5 Majit’ dhe të Laprakës shkojnë te Bashkia

Protesta/ Shembja e banesave, Noka: Bashkëqeverisja s’ka brirë!

Të gjithë i lanë vetëm! Noka e Këlliçi tek protesta, i dalin në krah qytetarëve

Kuvend/ Në protestë, qytetarja tregon HORRORIN: Më thanë vdiq burri, ishte gjallë

E nxorën nga banesa! E moshuara: S’kam armë, ta mësojë Rama dhe bukuroshat deputetë

E njohën nga larg! Banorët thirrje demokratit: Po hajde thuaje një fjalë për ne…

Përballja me policinë, qytetari: Ja si më keni tërhequr zvarrë, të vijë dhe Rama

Protesta para Kuvendit,banorët e ‘5 majit’ e Laprakës përplasen me Policinë: Na lini

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet banoret e 5 majit banoret e laprakes protesta per shembjen e banesave 27 janar 2022 protestat e banoreve perballe kuvendit banoret e 5 majit banoret e laprakes protesta per shembjen e banesave 27 janar 2022 protestat e banoreve perballe kuvendit

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave