LIVE UPDATES
Bota

Protestat e dhunshme në Kazakistan, Presidenti urdhëron policinë të hapë zjarr

8 Janar 2022, 07:44 Nga DOSJA
Protestat e dhunshme në Kazakistan, Presidenti urdhëron policinë

KAZAKISTAN – Pas trazirave të rënda, Presidenti i Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokajev, ka dhënë urdhër që të qëllohet mbi demonstruesit militantë. “Unë urdhërova forcat e sigurisë dhe ushtrinë të hapin zjarr pa paralajmërim,” tha Tokajevi në një fjalim televiziv. Nga bota vijnë thirrje për një zgjidhje paqësore të krizës.

“Ç’budallallëk! Çfarë negociatash mund të zhvillosh me kriminelë dhe vrasës?”, tha Tokajevi. Kreu i shtetit tha se gjithsej 20000 “banditë” kanë sulmuar qytetin me miliona banorë të Almatyt, i cili ndodhet në juglindje të vendit të Azisë Qendrore, ku trazirat kanë qenë veçanërisht të dhunshme ditët e fundit. Ai gjithashtu i quajti protestuesit “terroristë” dhe njerëz të drejtuar nga jashtë.

Tashmë më shumë se 40 të vdekur

Kazakistani është tronditur prej disa ditësh nga përplasje të paprecedenta mes demonstruesve dhe policisë. Protestat, të drejtuara fillimisht kundër rritjes së çmimit të gazit, janë kthyer në protesta masive antiqeveritare në të gjithë vendin. Në mëngjes, televizioni kombëtar raportoi se tashmë janë vrarë 26 demonstrues. Përveç kësaj, më shumë se 3000 njerëz janë arrestuar. Frika është se tani mund të ketë më shumë viktima të tjera civile. Të paktën 18 anëtarë të forcave të sigurisë gjithashtu janë vrarë, sipas shifrave zyrtare.

Tokajevi kishte shpallur më parë gjendje e jashtëzakonshme në të gjithë vendin dhe kishte kërkuar ndihmë nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një aleancë ushtarake e udhëhequr nga Rusia. Në të përfshihen edhe Armenia, Bjellorusia, Kirgistani dhe Taxhikistani. Të enjten, njësitë e para të forcës paqeruajtëse mbërritën në vend. Tokajevi falënderoi presidentin rus Vladimir Putin për mbështetjen e tij: “Falënderoj veçanërisht presidentin rus Vladimir Putin. Ai reagoi shumë shpejt dhe mbi të gjitha me dashamirësi ndaj telefonatës sime.”

Sipas të dhënave ruse, ushtarët tashmë kanë “rivendosur kontrollin” mbi aeroportin e Almatyt, qyteti më i madh në vend. Sapo mbërritën, ata filluan të “përmbushin misionet që u ishin besuar”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, cituar nga agjencia e shtypit Interfax. U ndërmorrën veprime të përbashkëta me forcat e sigurisë kazake në aeroport. Aeroporti i qytetit qe pushtuar përkohësisht nga protestuesit.

Aktualisht është e vështirë të verifikohet që informacionet të verifikohen në mënyrë të pavarur. Interneti ndërpritet rregullisht në Kazakistan dhe kufiri për të huajt është mbyllur.

Kina mbështet ndërhyrjen ruse

Pas trazirave, qeveria kineze u rreshtua në mbështetje të ndërhyrjes së udhëhequr nga Rusia. “Kina mbështet të gjitha përpjekjet që synojnë të ndihmojnë autoritetet e Kazakistanit për t’i dhënë fund kaosit sa më shpejt të jetë e mundur,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin. Kina gjithashtu kundërshton fuqishëm “forcat e huaja që qëllimisht krijojnë trazira sociale dhe nxisin dhunën”.

Me këtë pozicion, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze rreshtohet më fort se më parë krahas qeverive të Kazakistanit dhe Rusisë. Ai foli gjithashtu në një mënyrë të ngjashme për aktivitetet “terroriste të dhunshme” kundër të cilave po vepron qeveria e Kazakistanit. Një ditë më parë, Wangu kishte folur për trazirat si për një “çështje të brendshme” të vendit fqinj. Ai tha se ishte i sigurt për aftësinë e autoriteteve për ta trajtuar situatën në mënyrë adekuate. (DW)

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota kassym-jomart tokajev presidenti i kazakistanit kassym-jomart tokajev presidenti i kazakistanit

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat