LIVE UPDATES
Bota

Omicron/Shkencëtarët ngrenë shqetësimin: Ri-infeksion i mundshëm, si me ftohjen

8 Janar 2022, 07:37 Nga DOSJA
Omicron/Shkencëtarët ngrenë shqetësimin: Ri-infeksion i

GREQI- Varianti i ri koronavirusit Omicron shkakton sëmundje më të lehtë se variantet e mëparshme te individët e vaksinuar plotësisht, me simptoma të ngjashme me atë të ftohjes së zakonshme. Protothema raporton një pyetje që po shqetëson hulumtuesit se ndërsa ftohja e zakonshme mund të jetë diçka me të cilën trupi mund të përballet me pushim dhe ka shumë që ftohen më shumë se një herë gjatë dimrit, mund të ndodhë që të ri-infektohesh me omicron.

“Edhe pse askush nuk mund t’i përgjigjet me siguri kësaj pyetjeje ende, pasi Omicron ka qenë në komunitet për disa kohë, ne nuk mund të përjashtojmë mundësinë që dikush që është infektuar nga lloji i ri të infektohet përsëri,” – tha profesori George Chrousos.

Provat klinike në mbarë botën tashmë po përpiqen të dokumentojnë nëse e njëjta gjë është e vërtetë për Omicron dhe në çfarë afati kohor ka të ngjarë që përsëritja të ndodhë përsëri. Edhe pse kur trupi bie në kontakt me një virus dhe sëmuret, ai zhvillon antitrupa për të neutralizuar “armikun” kur përballet sërish me të. Provat klinike në mbarë botën tashmë po përpiqen të dokumentojnë nëse e njëjta gjë ndodh edhe me Omicron dhe në çfarë afati kohor mund të ndodhë riinfektimi.

A mjafton një karantinë 5-ditore

Krahasimi i Omicron me të ftohtin e zakonshëm ka ngritur edhe një pikëpyetje tjetër në lidhje me kohëzgjatjen e izolimit të pacientit në karantinë në mënyrë që të shërohet plotësisht pa pasur rrezik për përhapjen e sëmundjes tek personat e tjerë. Nga të dhënat e deritanishme, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se Omicron ka një kohë më të shkurtër. Pasi një person ekspozohet ndaj virusit, llogaritet se duhen tre ditë që shfaqë simptoma, të bëhet ngjitës, ndërsa mutacioni Delta zgjat katër deri në gjashtë ditë, ashtu si lloji origjinal i koronavirusit.

Ky dallim i dukshëm i Omicron nga mutacionet e tjera ka sjellë edhe ndryshimin e protokollit shëndetësor në lidhje me kohëzgjatjen e karantinës. Sipas të dhënave të fundit, personi i vaksinuar me Covid-19 për shkak të llojit Omicron duhet të karantinohet për pesë ditë dhe më pas mund t’i kthehet aktiviteteve të tij për sa kohë që vazhdimisht mban maskë.

(f.i/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota george chrousos omicron george chrousos omicron

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat