LIVE UPDATES
Bota

Protesta në disa qytete evropiane kundër rregulloreve për COVID-19

25 Korrik 2021, 09:39 Nga DOSJA
Protesta në disa qytete evropiane kundër rregulloreve për

Dhjetëra mijëra protestues kanë dalë nëpër rrugët e disa qyteteve evropiane më 24 korrik, për të shprehur pakënaqësitë e tyre ndaj rregullave për vaksinim kundër koronavirusit.

Protestat më të mëdha janë zhvilluar në Francë, ku besohet se 160,000 persona kanë protestuar në këtë shtet, kundër një projektligji që i kërkon secilit person të ketë leje speciale për të hyrë në restorante dhe institucione tjera publike.

Përmes këtij projektligji, autoritetet franceze e kanë bërë të detyrueshëm vaksinimin e gjithë stafit shëndetësor.

Shumica e protestave kanë qenë të qeta, mirëpo në Paris, ku kanë protestuar rreth 11,000 persona, policia ka hedhur gaz lotsjellës ndaj protestuesve që kanë bërtitur “Liri”.

Një protestues është raportuar të ketë hedhur një karrige drejt një zyrtari policor.

Policia më vonë ka përdorur edhe topa uji, për të shpërndarë protestuesit.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin, ka thënë se nëntë persona janë arrestuar, si dhe ka kritikuar dhunën e drejtuar nga policia dhe gazetarët.

Ligjvënësit në Senatin e Francës, kanë diskutuar për projektligjin më 24 korrik, pasi dhoma e ulët e parlamentit, e ka miratuar të njëjtin një ditë më parë.

Shumica e të rritur francezë janë të vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit dhe një mori sondazhesh tregojnë për mbështetje të madhe ndaj masave të reja.

Projektligji mëton të zgjerojë përdorimin e “pasaportës shëndetësore”, që tani kërkohet për hyrje nëpër muze, teatro, dhe zona turistike.

Nëse ndryshimet miratohen, kjo pasaportë më pas mund të kërkohet edhe në bare e restorante, dhe disa hapësira tjera.

Për të siguruar këtë pasaportë, banorët e Francës duhet të jenë të vaksinuar plotësisht, të kenë test negativ për koronavirus, apo të kenë vërtetim se janë të shëruar nga virusi.

Debati për këtë dokument është zhvilluar teksa autoritetet franceze janë duke regjistruar mbi 20,000 raste të infektimit me koronavirus në ditë.

Ndërkohë në Itali, mijëra persona janë mbledhur në Romë, Milano, Verona, dhe qytete tjera, më 24 korrik, në protesta paqësore, kundër vendimit të Qeverisë italiane për t’iu kërkuar banorëve të ashtuquajturën “pasaportë të gjelbër”, për të hyrë në ambiente të mbyllura nëpër restorante, kinema dhe hapësira tjera.

Në qytetin Verona, mijëra protestues kanë bërtitur “Jo pasaportë të gjelbër” dhe “Liri”.

Në mesin e protestuesve ka pasur familjarë me fëmijë të vegjël dhe staf shëndetësor, disa prej të cilave kanë thënë se janë duke rrezikuar që të humbin vendet e punës.

Ka pasur persona që e kanë konsideruar pasaportën e gjelbër, si vendim të marrë nga diktatorët fashistë.

Pavarësisht kundërshtimeve, vendimet e reja në Itali, që do të zbatohen nga 3 gushti, kanë rritur numrin e termineve për vaksinim.

Deri më tani, gjysma e të rriturve në Itali janë vaksinuar plotësisht.

Policia në Greqi, ndërkaq, ka përdorur gaz lotsjellës dhe topa uji, për të shpërndarë protestuesit e mbledhur në Athinë, për të kundërshtuar vaksinimet e detyrueshme.

Më shumë se 4,000 persona janë mbledhur jashtë parlamentit grek për të tretën herë këtë muaj, për të kundërshtuar vaksinimet e detyrueshme për disa punëtorë shëndetësorë.

Një zyrtar policor ka thënë se disa protestues kanë hedhur bombola nafte, çka ka shtyrë policinë të përgjigjet me gaz lotsjellës, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters.

Dhjetëra mijëra persona kanë protestuar edhe në Brazil, duke kërkuar shkarkimin e presidentit, Jair Bolsonaro, për shkak të mënyrës si ka menaxhuar pandeminë.

Kjo ka qenë java e katërt e protestave të thirrura nga partitë e majta, sindikatat e punës dhe grupet kundër Bolsonaros.

Në Rio de Zhaneiro dhe vende tjera, protestuesit janë ankuar për vonesa në programin e vaksinimit në Brazil, ashtu sikurse edhe për shkallën e lartë të papunësisë.

Ata kanë kërkuar më shumë ndihma për të varfrit.

Brazili ka regjistruar gati 550,000 vdekje të lidhura me koronavirus.

Kjo shifër e viktimave është tejkaluar vetëm nga Shtetet e Bashkuara, që kanë regjistruar mbi 610,000 persona të vdekur, ndonëse këto të fundit kanë 120 milionë më shumë banorë sesa Brazili.

Marrë nga REL

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota protesta protesta

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!