LIVE UPDATES
Bota

TRAGJEDI NË KROACI! Rrëzohet autobusi i Kosovës me 67 persona brenda, vdesin 10 prej tyre, plagosen 45 të tjerë! Arrestohet

25 Korrik 2021, 08:05 Nga DOSJA
TRAGJEDI NË KROACI! Rrëzohet autobusi i Kosovës me 67 persona

KROACI– 10 viktima dhe 45 të plagosur, ky është bilanci i aksidentit që ndodhi orët e para të mëngjesit të sotëm në Kroaci. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orën 06:20 të mëngjesit ku një autobus me targa të Kosovës u rrëzua dhe i mori jetën 10 personave, ndërkohë që nga 45 personat e aksidentuar 15 prej tyre janë fëmijë. Nga 10 personat që kanë humbur jetën deri tani janë identifikuar vetëm 8 ndërkohë që dy të tjerët ende nuk dihet se kush janë. Në nder të viktimave politikanë në Kosovë dhe qytetarë të shumtë ndezën qirinj në shkallët e Teatrit Kombëtar në Prishtinë.

Aksidenti u regjistrua pranë qytetit  Slavonski Brod. Autobusi i aksidentuar me targa kosovare vinte nga Frankfurti drejt Prishtinës dhe kishte rreth 67 pasagjerë brenda, të cilët ishin emigrantë shqiptarë të Kosovës. Shkak për aksidentin sic edhe u deklaruar nga prokurorët, është bërë përgjumja e drejtuesit të autobusit. Ai ka humbur kontrollin dhe ka bërë që autobusi të dilte nga rruga, duke shkaktuar tragjedinë. Tani, shoferi është vënë në pranga dhe para hetuesve ka thënë të njëjtin version. Ndërkohë që shoferi tjetër Naser Sylëmetaj humbi jetën në vend nga aksidenti që ndodhi. 

Ndërkohë që në në lidhje me aksidentin e ndodhur, pronari i kompanisë turistive “Deva Turs”, e cila kishte në zotrim autobuzin e sotëm që u rrëzua tha se nuk kishte asnjë informacion për ngjarjen dhe kërcënoi median kroate ’24sata’, në lidhje me lajmet që ata do të botojnë. 

Shefi i Policisë Rrugore, Franjo Galic i cili ka mbërritur në vendin e ngjarjes ka deklaruar se ky është një aksident shumë i rëndë automobilistik, ndërsa nuk dha asnjë detaj për moshat e viktimave. Data 26 korrik është shpallur ditë zie kombëtare në Kosovë në nder të viktimave, ndërsa kryeministri Albin Kurti ka mbërritur në Kroaci, ku është ndalur të vendi i aksidentit dhe më pas ka shkuar në spital për të vizituar të mbijetuarit. Vetë këta të fundit kanë thënë se kanë parë ‘kijamet’ me sy dhe se tragjedia ka ndodhur në një minutë të vetme. Pasagjerët që i shpëtuan aksidentit ka asnjë lëndim e kanë përshkruar skenën si të tmerrshme dhe të pabesueshme. Ata kanë thënë se e vetmja gjë që ju vinte ndërmend ishte të telefononin familjarët e tyre dhe të nxirnin personat e tjerë nga autobusi.   

(I.A:e.k;kle.m./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

diaspora diaspora rrezohet autobusi kosovar ne kroaci tragjedi ne kroaci rrezohet autobusi kosovar ne kroaci tragjedi ne kroaci

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS