LIVE UPDATES
Aktualitet

Projektbuxheti i 2022/ Mbyllet seanca e parë, debate dhe tensione mes palëve

15 Nëntor 2021, 21:00 Nga DOSJA
Projektbuxheti i 2022/ Mbyllet seanca e parë, debate dhe tensione mes

TIRANË– Kuvendi i Shqipërisë përfundoi sot seancën për diskutimin e projektbuxhetit të vitit 2022. Mbledhja e sotme u karakterizua paradite nga tensionet dhe ofendimet mes mazhorancës dhe opozitës. Që në orën 10:00 nisi seanca plenare për të diskutuar rreth projektbuxhetit të vitit të ardhshëm. Fjalën i pari e mori vetë kryeministri Edi Rama, i cili bëri një rezyme të parave që janë gjendje dhe të shpërndarjes së tyre. Rama u shpreh se asnjë sektor nuk do të lihet pas dore, si dhe shtoi se asnjë taksë nuk do të rritet. Më tej, kreu i qeverisë listoi të gjitha zerimet e taksës për disa kategori të cilat janë thënë dhe gjatë javëve të lëna pas. Ai deklaroi se më 31 dhjetor shumë veprime të administratës publike do të jenë online. Rama tha se epoka e ryshfetit do të marrë fund me përfundimin e këtij mandati të tretë.

Kreu i qeverisë tha gjithashtu se mbrojtja inteligjente e territorit dhe e sigurisë publike do të ketë në dorë luftën kundër krimit të organizuar, ndjekjen e elementëve kriminalë e të veprimtarive të tyre. Ai shtoi më tej se me ndihmën e satelitëve e të dronëve do të jepen informacione reale dhe madje nuk do të jetë më nevoja që të ketë efektivë në rrugë. Rama ftoi të gjithë deputetët e Vlorës si të maxhorancës e të Opozitës që t’i bashkohen më 28 nëntor, ditë që ka paralajmëruar nisjen e punimeve për aeroportin e Vlorës.

Pas tij mori fjalën kryedemokrati Lulzim Basha, i cili akuzoi maxhorancën se 113 milionë euro kanë kaluar në duart e pesë oligarkëve. Basha e akuzoi qeverinë e konkretisht Ramën se nuk ka bërë asnjë skemë për bujqësinë në vend, krahasuar me vendet e rajonit. Pas tij në foltore doli sërish Rama, i cili i kërkoi Bashës të tregonte me shifra taksat që kanë Serbia e Maqedonia e Veriut.  Duke e quajtur ‘balonë tabake’, Rama tha se në fakt ishte Jorida Tabaku ajo që ia tregonte këto gjëra. Ky togfjalësh solli reagimin e ashpër të opozitarëve. Kryedemokrati paralajmëroi Ramën që të kishte kujdes me mënyrën se si u drejtohej opozitarëve pasi sipas tij janë njerëz të shkolluar e vijnë nga një botë tjetër krahasuar me maxhorancën.

Në replika e sipër, Rama humbi durimin dhe shtyu me dorë ministren Elisa Spiropali që kishte ngjitur. Debate pati edhe mes kreut të grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla e nënkryetares së Partisë Demokratike Grida Duma, të cilën e quajti zhurmuese. Termin ‘balonë tabake’, ministrja Belinda Balluku e konsideroi një kundërpërgjigje të fjalëve që janë thënë nga Opozita për deputetet e maxhorancës që i ka quajtur ‘kukulla’ e pjesë të ‘haremit’.

Më pas, në foltore u shprehën deputetët e mazhorancës dhe opozitës.

Seanca e radhës do të zhvillohet nesër në orën 09:00.

 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

 

Taksë për ndriçimin në fshat, Sula ironizon qeverinë: Po, do paguajnë se kanë hënën 

 

“Kur do ndahemi nga kjo histori?!”, Peleshi: S’e them me mburrje që jam politikan

 

Kuvend/ Xhaferri: Të ndërpritet seanca, mungon qeveria. Braçe: Ku është opozita?

 

Agalliu: Ku gjendet ky gjel deti më pak se 500 mijë lekë, ti them gjyshes time

‘Akademia e barinjve’/ Spaho: Nuk po mban më njeri lopë e dele

“Balonë tabake”, Balluku mbron Ramën: Na quajtën kukulla e harem, mos t’ju vijë keq

Akuzat e Bashës, Ahmetaj: Pse 400 oligarkë paskemi ne? Buxheti, më i miri në 30 vjet

Akuza e fortë! Basha-Ramës: E dimë mirë me charterat e kujt lëviz

Balla përplaset me Dumën: Ndërpriteni seancën, zhurmuesja po thyen rregulloren

Me presh dhe kastravec në duar, deputeti Korreshi shkon në Parlament

Spiropali-Bashës: S’mund të jesh kokë e këmbë brenda e 2 gishta jashtë, se…

Kuvendi ‘gajaset’ me pyetjen! Rama: Lulzim kush të beson ty nga këta që janë këtu?

Rama largohet nga salla, Basha: Zhduket në dhomën e miellit, nuk e përballon dot

Rama-Bardhit: Nuk jam Edi Paloka unë, ulu aty

“Balonë tabake”, Tabaku-Ramës: Vij nga familjet themeluese të Tiranës, s’e ke njohur

Basha bërtiti në Kuvend! Rama: Gjynah i madh! Sikur ka dalë nga klubi, i dehur

“Toyota Yaris” sërish në Kuvend, Basha-Ramës: Dosjen e çështjes sime e ke, botoje

VD-Ti nuk do ta kapësh’/Basha-Ramës:Skanimi kap petët e kokainës, të shokëve të tu..

‘Bomba’ e Bashës, kujton vrasjen e Kennnedy, i drejtohet Ramës: Do të t’vijë dita

“Mos bërtit”, Rama shqetësohet nga zëri i Bashës, bisedon me Ahmetajn e Ibrahimajn

“Balonë tabake”, Basha mbron nënkryetaren, i kthehet Ramës: Gropa e Sejdisë

“Balonë tabake”, Rama thërret Bashën në Kuvend: Hajde thuaje këtu sa e ka!

Rama:Lulzim, ti me shifrat ke problem fiziologjik!Pse thua aq,bëhu dhe ti i varfër..

“Vettingu në politikë”/Basha: Ekonomia nuk përparon në një pellg korrupsioni

Basha: Rritja e numrit të të moshuarve shoqërohet me emigrimin e të rinjve

Basha nga Kuvendi: Financoni makutërinë me miliardat që merrni borxh për shqiptarët

Buxheti, Basha: Mashtrime të qeverisë, Shqipërisë ju shtuan 200 mijë të varfër

Nisja e punimeve në aeroportin e Vlorës! Rama fton deputetët e PD: Na u bashkoni

Rama: Heqim patrullat e Policisë Rrugore, s’ka më kontrolle sy më sy e vesh më vesh

Rama në Kuvend: Më 31 dhjetor gjithçka është online, mbyllet epoka e ryshfetit

‘Buxheti 2022’, Rama: Dëshmi domethënëse, asnjë sektor nuk është lënë pas dore

(a.b;f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Kryesore Kryesore edi rama kuvendi i shqiperise seance plenare 15 nentor 2021 edi rama kuvendi i shqiperise seance plenare 15 nentor 2021

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje