LIVE UPDATES
Bota

Presidenti Steinmeier: Drita në fund të tunelit po bëhet më e fortë

25 Dhjetor 2020, 08:36 Nga DOSJA
Presidenti Steinmeier: Drita në fund të tunelit po bëhet më

GJERMANI- Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier mendon se më e keqja në pandeminë e Coronas është kapërcyer. Ndjenja e përbashkësisë është forcuar nga kriza, tha Presidenti në fjalën e tij të Krishtlindjes.

“Kur mund t’i jetoj përsëri ëndrrat e mia?’ Kjo psherëtimë e thellë, të dashur bashkatdhetarë, është një nga mijëra mesazhet personale që më kanë mbërritur nga i gjithë vendi ynë “. Kështu e fillon përshëndetjen Presidenti i Gjermanisë.

Rrallë ka pasur një fjalim të Krishtlindjes nga një President i Gjermanisë, tema e të cilit ishte kaq e qartë dhe mbizotëruese që nga fillimi. Në një kohë kur Presidentët përkatës të Gjermanisë tematizonin më shumë çështje të ndryshme shoqërore në Krishtlindje në vitet e mëparshme, këtë herë bëhet fjalë pothuajse ekskluzivisht për pandeminë e Coronas.

Një “virus i vogël” ka vënë nën kontroll jetën dhe mendimin tonë, ka prishur planet dhe ka shkatërruar ëndrrat, thotë Steinmeier. “Futbolli në stadium, kinema dhe koncert, udhëtimi për pushime, festa e dasmës”, nga shumë gjëra u detyruam të hiqnim dorë. Presidenti flet për nxënës shkolle të nervozuar dhe familje të rraskapitura, të cilave u është dashur të durojnë kushtet e Koronës për mësimdhënien dhe jetën profesionale; për artistë, pronarë restorantesh, hotelierë dhe shitës me pakicë që kanë frikë për ekzistencën e tyre.

Një Krishtlindje krejt tjetër

Krishtlindja është një Krishtlindje ndryshe këtë vit. “Një festë e dashurisë: po! Por pikërisht në ato ditë kur duam të jemi veçanërisht pranë njëri-tjetrit, duhet të mbajmë distancë. Neve – duke përfshirë edhe mua – na mungojnë miqtë dhe të afërmit që nuk kemi qenë në gjendje t’i shohim gjatë gjithë vitit. Shumë të moshuar dhe të sëmurë lihen vetëm për t’u mbrojtur nga virusi ”.

Steinmeier veçanërisht kujton “gratë dhe burrat që luftojnë me virusin në njësitë e kujdesit intensiv gjatë këtyre orëve. Për fqinjët e tyre që kanë frikë për ta”, për njerëzit “që kanë humbur betejën kundër sëmundjes. Shumë kanë pasur një vdekje të hidhur, të vetmuar dhe të gjithë ata na mungojnë “.

“Vendi ynë është vend i fortë”

Në të njëjtën kohë, pandemia tregoi se sa e fortë mund të jetë shoqëria “kur kujdesemi për njëri-tjetrin dhe jemi të pranishëm për njëri-tjetrin”.

Dhe pastaj vjen një fjali që të kujton drejtpërdrejt Kancelaren Angela Merkel pesë vjet më parë: “Vendi ynë është vend i fortë”. Po kështu e nisi në fund të gushtit 2015 Merkeli shprehjen e saj të famshme “Ne do t’ia dalim mbanë” kur lejoi qindra mijëra refugjatë dhe migrantë të hynin në Gjermani. Nuk dihet nëse Steinmeieri i referohet me vetëdije Merkelit apo jo, të paktën mesazhi si te ajo është i njëjtë: Gjermania do të vërë nën kontroll sfidën.

Kur të gjithë punojnë së bashku dhe shteti bën punën e tij, kjo është ajo që do të përcjellë Presidenti i Gjermanisë, atëherë Gjermania do ta përballojë këtë krizë. Ndjenja e qytetarisë është forcuar në pandemi. Kjo gjithashtu mund të japë guxim për përballimin e krizave të tjera, nga ndryshimi i klimës në luftimin e urisë dhe varfërisë, një nga kalimet e pakta në tema të tjera.

“Të arsyeshmit janë shumica dërrmuese”

Atyre që dyshojnë te shteti dhe shoqëria në këtë krizë, Presidenti i Gjermanisë u drejtohet: “Në një kohë pasigurie kemi mësuar se mund t’i besojmë demokracisë sonë. Ne luftuam për rrugën e duhur – dhe më pas morëm vendime së bashku. Ata që e mohojnë rrezikun e virusit shpesh janë veçanërisht të zhurmshëm, por njerëzit e arsyeshëm janë shumica dërrmuese”. Demokracia dhe rrezikimi i saj, që ka qenë tema e madhe e Steinmeierit si President i Gjermanisë deri tani, këtu ai e lidh atë me çështjen e madhe akute të politikës dhe shoqërisë.

Dhe meqenëse bazamenti i shoqërisë e ka provuar veten në sytë e tij, Steinmeier konkludon, “këto Krishtlindje do të jenë edhe një festival shprese!”

2021 përsëri “me përqafime dhe këngë”

Për këtë shpresë kontribuojnë edhe vaksinat. Vetëm disa ditë më parë, Steinmeier bëri thirrje që njerëzit të vaksinohen. Ky është “një akt solidariteti në shoqëri si një e tërë”, tha ai. Ai e di që ka shumë kundërshtarë dhe skeptikë të vaksinave në Gjermani.

Presidenti Federal nuk dëshiron të zbukurojë, por ai dëshiron të japë zemër. “Përpara nesh ndodhet ende një rrugë e gjatë dhe e mundimshme. Por ne shohim që drita e shumëpritur në fund të tunelit po bëhet më e ndritshme.”

Varet nga të gjithë sa e gjatë do të jetë rruga. Nëse të gjithë do të qëndrojnë “të arsyeshëm dhe të durueshëm”, do të bëhen sërish të mundshme shumë gjëra nga të cilat kemi qenë të detyruar të heqim dorë për një kohë të gjatë.

Në fund të fjalës së tij, Steinmeieri nuk druhet të bëjë një prognozë për kohën pas një viti: “Ne mund të presim ta festojmë Krishtlindjen e ardhshme ashtu si e duam: me një numër të madh anëtarësh të familjes, me miqtë tanë ,me përqafime dhe me këngë. Le të na ndihmojë paragëzimi për këtë që t’i bëjmë këto festa të jashtëzakonshme më të bukura. Krishtlindje të bekuara për të gjithë ju!

MARRË NGA DW

(I.A/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota frank-walter steinmeier frank-walter steinmeier

Sondazh

Poll
Bota 25 Dhjetor 2020, 07:22

Krishtlindja nën spiralen e pandemisë

SHBA– Amerikanët e pritën Krishtlindjen me një bilanc të zymtë, kur infeksionet me koronavirus janë përhapur në të gjithë vendin.Më shumë se një milion nj...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni