LIVE UPDATES
Sport

Premier nuk ka pushim, 2022 nis me dy trajnerët italianë: Watford pret Tottenham…

29 Dhjetor 2021, 16:24 Nga DOSJA
Premier nuk ka pushim, 2022 nis me dy trajnerët italianë: Watford pret

ANGLI – Watford dhe Tottenham, të trajnuar respektivisht nga Claudio Ranieri dhe Antonio Conte, e kanë mbyllur vitin 2021. Por për ta nuk ka pushim, menjëherë është koha për të menduar për vitin e ri.

Premierliga nuk ndalet: të shtunën e 1 janarit, do të nisë java e 21-të e kampionatit dhe dy skuadrat do të përballen me njëra-tjetrën në “Vicarage Road”. Midis shpëtimit dhe garës për në Champions League, do të jetë një sfidë shumë e rëndësishme menjëherë. Ndeshja starton në orën 16:00.

Watford vjen nga një humbje e keqe në shtëpi ndaj West Hamit, ku skuadra e Ranierit u rrëzua dhe humbi 4-1. Vazhdon periudha tejet negative për klubin: pesë humbje radhazi në Premier League. Por me përjashtim të Brentfordit, kalendari nuk ishte dashamirës: Leicester, Manchester City, Chelsea dhe West Ham, pas ndeshjeve kundër Arsenal (humbje) dhe Manchester United (fitore).

Nga ana tjetër është një Tottenham që barazoi në ndeshjen e fundit ndaj Southampton: zhgënjyes 1-1 për Conte, duke patur parasysh epërsinë numerike nga minuta e 39-të. Spurs janë në -5 pikë nga vendi i katërt, i zënë nga Arsenali, por me dy ndeshje më pak se rivalët e tyre londinezë: është e ndaluar të humbasin më shumë pikë rrugës.

Precedentët – Dy skuadrat, pas ndeshjes së parë më 29 gusht, në ditën e tretë të Premier League: 1-0 për Tottenhamin falë goditjes së lirë të Sonit në pjesën e parë të finales. Duke marrë parasysh sfidat në Watford, Spurs kanë arritur vetëm dy pikë në tre takimet e fundit: 1-1 në dhjetor 2017, 2-1 në shtator 2018 dhe 0-0 më 18 janar 2020. Para kësaj serie, londinezët kishin fituar katër herë radhazi larg Hornets.

Gjithsesi ka nëntë sfida mes Contes dhe Ranierit: shtatë fitore për të parin dhe dy për një të dytin, pa barazime. Vitin e kaluar nga një sukses secili: 2-1 për Sampdorian në “Marassi” dhe 5-1 për Interin në “San Siro”, në ndeshjen e parë si kampion i Italisë me Interin me shumë homazhe nga Sampdoria.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport antonio conte antonio conte është prezantuar claudio ranieri claudio ranieri shkarkohet watford dhe tottenham antonio conte antonio conte është prezantuar claudio ranieri claudio ranieri shkarkohet watford dhe tottenham

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare