LIVE UPDATES
Aktualitet

Precedenti Veliaj, shkatërron zyrat për pallate dhe strehon Bashkinë tek privati

4 Dhjetor 2021, 13:18 Nga DOSJA
Precedenti Veliaj, shkatërron zyrat për pallate dhe strehon

TIRANË– Uzina “Enver”, është viktima e fundit e betonizimit të Tiranës. Në fshehtësi, pas transparencë, pa asnjë tabelë informuese, Bashkia e Tiranës dhe kompania e ndertimit “Arlis”, kanë tjetërsuar pronën publike. Asnjë process ligjor, si tenderi apo ankandi, asnjë arsye ligjore, vetëm një aksion me fadroma, ka mjaftuar që në një pronë publike të jepet për ndërtim.

Një letër e ngjitur aty ku dikur ishte hyrja në godinë, duket si lajmërim vdekjeje. Në fakt njofton se në një cep të pallatit të sapondërtuar, pak më larg, nga e njëjta kompani, janë zhvendosur zyrat publike. IMT, Policia Bashkiake, QKB dhe zyrat e njësisë 7, shërbenin në atë godinë publike. Tani do të shërbejnë nëpër godina të tjera, njësia 7 në godinën e privatit, në atë godinë, që prishi lulishten e zonës së ish-Parkut të autobusave, për ta betonizuar.

Krim pas krimi, rezultati është ky që duket, bizneset e ish- ministrave- bashkëpunëtorë të Veliajt, që zënë pronën shtetërore pa procedurë, në shkelje të plotë të ligjit, betonizim, pluhur, ndërtim kapanonesh – geto dhe në fund, edhe strehim të zyrave shtetërore tek private.

Ky është rasti unik që zyrat publike strehohen në një godinë private. Ka ndodhur më parë me kompanitë publike që janë Shoqëri Aksionere dhe funksionojnë si biznese të pavarura, por kurrë me një zyrë publike që ofron shërbime për qytetarët. Një zyrë që duhet t’i trajtojë njësoj, edhe pronarin e kompanisë “Arlis” ku po strehohet, edhe konkurentin e tij, që duhet të falet tek ai.

Ky është përveç të tjerash një precedent i frikshëm. Pasi dhuroi pasuritë shtetërore dhe pronat e ligjshme të pronarëve nëpër duar biznesesh të bashkëpunëtorëve të tij, Erjon Veliaj tani po strehon zyrat e bashkisë në privat. Këtë mund ta bëjë nesër edhe me godinën qëndrore të Bashkisë, këtë mund ta bëjë me cdo insititucion shtetëror, për ta përdhosur përfundimisht Shtetin.

Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet erjon veliaj prishen zyrat e njesise 7 shembje ne tirane erjon veliaj prishen zyrat e njesise 7 shembje ne tirane

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!