LIVE UPDATES
Aktualitet

POST Viti i Ri! Kapen tregtuesit e fishekzjarreve, shqiptarët e teprojnë me pijen

1 Janar 2022, 13:22 Nga DOSJA
POST Viti i Ri! Kapen tregtuesit e fishekzjarreve, shqiptarët e

TIRANË– Viti i Ri 2022 u festua pa asnjë kufizim orari për qytetarët shqiptarë. 31 dhjetori 2021 u vendos nga Komiteti Teknik i Ekspertëve që të mos kishte asnjë kufizim në orar, duke lejuar qytetarët të shijojnë spektaklin e fishekzjarreve dhe pas orës 23:00 në sheshet e qyteteve e më pas të festojnë me familjet dhe miqtë e tyre. Qindra qytetarë pritën mbrëmjen e kaluar Vitin e Ri në sheshin “Skënderbej” duke shijuar koncertin dhe spektaklin e fishekzjarreve. Një pjesë e shqiptarëve vijuan traditën duke e pritur Vitin e Ri në shtëpi me familjet e tyre. Festime pati dhe në Durrës, Fier, Vlorë, Korçë, Elbasan, Lezhë, Berat e në gjitha qytetet e Shqipërisë.

Edhe pse është bërë e qartë nga organet kompetente që është ndaluar importi, eksporti, magazinimi, shitja dhe përdorimi i të gjitha substancave piroteknike dhe fishekzjarrëve, përjashtuar subjeket e licencuara për raste specifike, nata e ndërrimit të viteve vijon t’i gjejë shqiptarët në sheshe e dritaret e shtëpive, duke hedhur fishekzjarre dhe duke i shitur ato.

ARRESTIME & PROCEDIME

Pak minuta pas ndërrimit të viteve, në lagjen “Drita” në Burrel janë dëgjuar të shtëna me armë. Policia shkoi në vendin e ngjarjes dhe shoqëroi në komisariat shtetasit G. K., 42 vjeç; dhe M. K., 21 vjeç, pasi dyshohet se kanë qëlluar me armë zjarri në ajër pranë banesës së tyre.

Po ashtu, procedime ka pasur dhe në Durrës. Dy persona janë proceduar penalisht pasi u kapën duke tregtuar në mënyrë të paligjshme lëndë piroteknike dhe fishekzjarre, ndërsa në Fier është arrestuar një 38-vjeçar i cili po shpërndante 700 fishekzjarrë me fuqi të lartë shpërthyese, 20 kubikë dhe 300 kapsolla.

PASOJAT E FESTËS

Urgjenca e Kukësit ka pasur fluks pacientësh, ku vetëm në 24 orë kanë kërkuar ndihmë mjekësore 60. Qytetarët shkuan në urgjencë për shkak të përdorimit të pijeve alkoolike dhe simptomave të gripit. Ndërsa në Vorë disa të rinj nuk gjetën të hapur ambulancën e zonës pasi miku i tyre ishte në gjendje shumë të rëndë për shkak të sasisë së alkoolit që kishte konsumuar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ndodh në Shqipëri/ I riu feston Vitin e Ri me armë, gjuan me kallash në ajër

‘Ka pirë alkool’/ Të rinjtë: Ambulanca e mbyllur në orën 2, shoku po na vdes

Përmes PAMJEVE! Si u festua nga shqiptarët Viti i Ri 2022

Tregtim fishekzjarresh për Vitin e Ri! Procedohen tregtari dhe shitësja në Durrës

Festa e Vitit të Ri/ Mjeku në Kukës: Pacientët konsumuan shumë alkool, donin ndihmë

‘Kris’ arma gjatë ndërrimit të viteve në Mat, policia arreston 1 person (EMRI)

Fishekzjarre, kubikë dhe kapsolla në Fier! Kapet duke i shitur, arrestohet autori

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet viti i ri 2022 viti i ri 2022

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal