LIVE UPDATES
Politike

Berisha: Dumani e Xhixha të tregojnë lidhjet me politikanët, pronat i grabit mafia

Berisha iu përgjigj edhe Gazment Bardhit, i cili miratimin e Simon Mirakës në Komisinin e Ligjeve e konsideroi një miratim të non-gratas nga procedura duke qenë se emri i tij kishte dalë nga ish-kryeministri. Por në përgjigje, kreu i PD-së tha se Bardhi duhet të mbyllë dosjen në Elbasan e të jap llogari për vrasjen e Pjerin Xhuvanit që u vra më 21 prill të vitit 2021, katër ditë para zgjedhjeve parlamentare.

27 Maj 2022, 12:05 Nga DOSJA
Berisha: Dumani e Xhixha të tregojnë lidhjet me politikanët,
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i sapozgjedhur i Partisë Demokratike Sali Berisha është përqëndruar tek ‘dosja e nxehtë’ e rrëfimeve të Nuredin Dumanit që zbërtheu ngjarjet kriminale që datojnë nga viti 2012 me ekzekutimin e Ervis Dedës. Në një konferencë me gazetarët, Berisha denoncoi autoritetet se po censurojnë zbërthimin e Dumanit në mënyrë që të mos bëhen publike emra politikanësh. Kreu i PD-së tha se ai që po mbahet i fhehtë është emri i ish-kryetarit të Bashkisë Nuredin Dumanit, të cili i referohet si Don Lala. Përveç Dumanit, Berisha i kërkoi edhe të arrestuarit tjetër Besian Xhixha, i cili është gati të bëhet bashkëpunëtor i drejtësisë, Besian Xhixha, të cili gjithashtu i shtroi të njëjtin propozim: Të zbërthejë lidhjet e krimit me politikën!

Përtej kësaj, denoncimi i Berishës kishte të bënte edhe me vendimin e marrë dje nga Këshilli i Ministrave për të eliminuar stokun në Gjykatën e Lartë. Kjo gjë sipas Berishës po bëhet për të caktuar vendimet që në Apel dhe që të mos shkojnë më në Gjykatën e Lartë. Ish-kryeministri tha se kryeministri Edi Rama gjyqtari Sokol Sadushi kanë marrë peng drejtësinë e bashkë me Ëngjëll Agaçin, do grabisin pronat e shqiptarëve për grupet mafioze. Berisha u bëri thirrje të gjithë punonjësve të administratës që të denonconin raste të tilla.

Vendimi i qeverisë i bërë publik një ditë më parë detyron administratën shtetërore të heqë dorë nga 3800 cështje për të cilat ishte bërë rekurs me qëllim që të ulet stoku i dosjeve në Gjykatën e Lartë. Por, sipas Berishës, kjo do të sjellë mungesë transparence dhe do të kushtojë miliarda euro dëm për pasurinë publike. Berisha iu përgjigj edhe Gazment Bardhit, i cili miratimin e Simon Mirakës në Komisinin e Ligjeve e konsideroi një miratim të non-gratas nga procedura duke qenë se emri i tij kishte dalë nga ish-kryeministri. Por në përgjigje, kreu i PD-së tha se Bardhi duhet të mbyllë dosjen në Elbasan e të jap llogari për vrasjen e Pjerin Xhuvanit që u vra më 21 prill të vitit 2021, katër ditë para zgjedhjeve parlamentare. Enkelejd Alibeajn, Berisha e konsideroi një vegël të Partisë Socialiste e të kryeministrit Edi Rama. Ai tha se Alibeaj nuk ka asnjë tagër e se në mbledhje për të plotësuar kuorumet therrët demokratë që nuk janë pjesë e grupit parlamentar të PD-së.

Sali Berisha ka paralajmëruar edhe protesta. Ai tha se konsumimi i drogës nga efektivët e policisë është bërë një normë dhe si referim përmendi vrasjen e Çaush Saliasit nga kolegu i tij Ludjan Zaimi e plagosjen e qytetarit Myrteza Liksa nga efektivi Lutfi Gjyla. Pas konferencës për media të Berishës, erdhi një reagim nga pala tjetër. Alibeaj dhe mbështetësit e tij e akuzojnë Berishën si të lidhur me bandat e Elbasanit.

(f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS