LIVE UPDATES
Politike

“PD nuk po izolohet nga Bashkimi Europian”/ Bumçi: Përfaqësues të Rithemelimit janë ftuar në qershor nga CDU dhe EPP

Ai ka mohuar se ndërkombëtarët po izolojnë PD-në, duke kujtuar këtu deklaratat nga ambasadori i Bashkimit Europian, Soreca dhe ftesës për përfaqësuesit e “Rithemelimit” nga partia gjermane CDU.

26 Maj 2022, 22:44 Nga DOSJA
“PD nuk po izolohet nga Bashkimi Europian”/ Bumçi:
Aldo Bumçi

TIRANË- I ftuar në një lidhje skype në emisionin “Open” në News24 me Eni Vasilin, ish- deputeti demorkat Aldo Bumçi, ka diskutuar në lidhje me marrëdhëniet mes Partisë Demorkatike dhe ndërkombëtarëve. Ai ka mohuar se ndërkombëtarët po izolojnë PD-në, duke kujtuar këtu deklaratat nga ambasadori i Bashkimit Europian, Soreca dhe ftesës së përfaqësuesve të “Rithemelimit” nga partia gjermane CDU.

“Qëllimi i opozitës është përfaqësimi i atyre që nuk mendojnë si qeveria, organizimi i energjisë së revoltës kundër qeverisë. Opozitë baras qeveri.
Ose ke opozitë, ose e ke në letër si në Rusi e Serbi dhe je një fasadë që bën sikur je demokraci.

Një opozitë ekziston për qytetarët e vendit që përfaqëson jo për ata jashtë. Përfaqëson qytetarët shqiptar, kjo është arsyeja e parë dhe e fundit e ekzistencës. Sot Shqipëria ka një opozitë ku mbi 90 përqind e anëtarëve i besojnë dhe kanë dalë në 3 raste të veçanta që e kanë treguar këtë.

Ku është opozita që ndenji në Parlament, nuk përfaqësonin qytetarët por për ndërkombëtarët ishin më të mirët.

Nuk ka asnjë izolim nga BE. Kemi një deklaratë të ambasadorit europian që do punojmë me cilindo, Soreca tha me këdo që zgjedh PD-ja. Edhe ambasadori gjerman është në të njejtën linjë se kjo është një çështje e brendshme e PD. E treta përfaqësuesit tanë, Rithemelimi, janë të ftuar në kongresin në EPP në Roterdam dhe në një ditë tjetër gjatë qershorit nga CDU gjermane, flas për Belind Kelliçin, Albana Vokshin etj.

Pra nuk kemi izolim në Europë. Në SHBA është vendimi që nuk lejon hyrjen në SHBA të Berishës por është një vendim i pa konsoliduar.

A është zyrtare? Kemi dy qendrime zyrtare, zëdhënësi i DASH tha se ky vendim është bazuar nga të dhëna të dërguara nga OJQ, qeverisë shqiptare dhe mediat, nëse marrim këto si burime, kjo gjë do kishte vlerë edhe për Ramën kur të ishte në opozitë.

E dyta: Kemi kongresmenin i cili në mbledhjen e komisionit të jashtëm ku merrte pjesë Blinken i kërkoi të dhëna për Berishën.

Gunther Krichbaum është mik i Shqipërisë dhe PD. Është kundërshtar i Ramës duke mos paragjykuar por duke parë çfarë ka bërë Rama. Kush është kundër Ramës ndihmon Shqipërinë.

Ai foli si individ e tha që nuk duhet të ndërhyjmë. Ai nuk përfaqësonte CDU-në, fliste personalisht.

Krichbaum si Elmmar Brok, përfaqësues i CDU një nga figurat drejtuese të CDU i kërkoi Berishës të tërhiqej por u largua me një mendim 180 gradë ndryshe pasi u informua me situatën.

Rithemelimi është përqendruar në shtëpinë tonë dhe jo me ndërkombëtarët.
njëlloj do të sqarojmë edhe Krichbaum.

Por fakti që Këlliçi dhe Vokshi ftohen nga CDU zyrtarisht, kjo tregon që nuk ka izolim se qendrimet e tyre janë të qarta në mbështetje të zotit Berisha”, është shprehur ai.

Marrë nga Balkan Web

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE