LIVE UPDATES
Politike

Bylykbashi: Basha, autokrati që shkatërroi PD-në!

Bylykbashi theksoi se Basha që në 2018 ndryshoi statutin dhe e ktheu partinë në garnizon ndërsa në 2021, pas zgjedhjeve ‘funeral’ të 25 prillit, zgjodhi veten në krye të PD.

26 Maj 2022, 22:11 Nga DOSJA
Bylykbashi: Basha, autokrati që shkatërroi PD-në!
Oerd Bylykbashi

TIRANË- Deputeti i PD Oerd Bylykbashi deklaroi në emisionin ‘Çim Peka Live’ në Syri Tv se Lulzim Basha është sjellë si autokrat në PD duke vrarë përditë demokracinë brenda kësaj force politike. Bylykbashi theksoi se Basha që në 2018 ndryshoi statutin dhe e ktheu partinë në garnizon ndërsa në 2021, pas zgjedhjeve ‘funeral’ të 25 prillit, zgjodhi veten në krye të PD.

Deputeti demokrat u shpreh se Basha iu ka thënë deputetëve të zgjedhin me votë të hapur nënkryetarët dhe Sekretarin e Përgjithshëm se ashtu donte ai.

"Në 2018 Basha ndryshoi statutin dhe ktheu partinë në garnizon. Në 2021 pasi zgjodhi veten 1 muaj pasi humbi zgjedhjet, zgjedhje që ishin si një funeral, shkonim atje se s'kishte opsion. Një muaj më pas, korrik 2021 centralizoi akoma më shumë pushtetin dhe dorën e vet. Për t'i dhënë qershinë mbi tortë të gjithë kësaj sjellje, sjellja është produktet i një mentaliteti, një 47-vjeçar e kishte sjelljen si një autokrat, sikur vinte nga shekulli XIX.

I tha Këshillit Kombëtar, këto janë kandidatët që jap unë për nënkryetarë dhe sekretar të përgjithshëm, do t'i votoni me votim të hapur pa alternativa se ua propozoj unë, dhe ngritën dorën. Pas kësaj, 9 ditë më pas, nga 30 gushti më 9 shtator mori vendimin e fundit prej një autokrati të vogël, bëri një veprim që nuk është as vendim ai për largimin e Berishës, se nuk e ka atë tagër, tregoi se për atë s'ka rëndësi statuti, nuk kishin rëndësi normat dhe aty shpërtheu e gjitha. Demokracia në parti po vritej nga Lulzim Basha. Këtë po ndryshojmë ne sot.”-tha Bylykbashi.

Marrë nga Syri.net

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave