LIVE UPDATES
Politike

Shqipëri, nis zyrtarisht fushata për zgjedhjet vendore

Koalicioni “Bashkë fitojmë” zhvillon nesër një tubim për hapjen e fushatës zgjedhore.

14 Prill 2023, 20:11 Nga k.m.
Shqipëri, nis zyrtarisht fushata për zgjedhjet vendore
Foto ilustruese

TIRANË- Partitë kryesore politike kanë nisur formalisht sot fushatën për zgjedhjet vendore sipas afatit të Kodit Zgjedhor, edhe pse praktikisht veprimtaritë e tyre kanë nisur kohë më parë. Partia Demokratike e opozitës deklaroi sot se këto janë zgjedhje në kushte të komplikuara për gjithë kalvarin që PD ka kaluar vitin e kaluar.

Drejtuesi i deleguar i PD-së, Enkelejd Alibeaj, theksoi para gazetarëve se thelbi i sfidësës së PD-së aktualisht është që ajo të mbetet një forcë demokratike perëndimore mbi parimet e shtetit të së drejtës.

“Partia Demokratike po punon për riprofilizimin e së djathtës në Shqipëri, e orientuar drejt euro-atlantizmit dhe demokracisë. Pjesë e kësaj rruge janë edhe zgjedhjet vendore,”- tha Alibeaj.

Ai tha se opozita e pakapur pësoi një agresion nga Partia Socialiste, nga kryeministri Edi Rama, ish kryeministri Sali Berisha dhe ish presidenti Ilir Meta, duke e zvarritur në procese gjyqësore dhe procedura regjistrimesh, dhe me seli të bllokuar.

“Integriteti, koherenca, idealizmi, kontributi historik, mosbërja kompromis janë vlerat dhe baza, me të cilën do të ecim gjatë kësaj fushate në shërbim të Tiranës tani por edhe në të ardhmen”, tha Alibeaj.

Ndërsa fushata e Partisë Socialiste ka lajtmotivin “Vetëm përpara, kurrë mbrapa”. Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, deklaroi gjatë një fjalimi të fushatës në Lezhë, se duhet ecur vetëm përpara dhe se zgjidhja e problemeve është përpara, nuk e kemi mbrapa”. Ai tha se opozita nuk mund të tregojë asnjë shembull suksesi gjatë qeverisjen vendore prej saj, ndërsa bashkiakët socialistë kanë kryer transformime të thella në qytetet ku drejtojnë.

“S’ka magji. Ka vetëm punë të palodhur për të mbushur një pafundësi gropash të trashëguara nga e shkuara dhe për të ecur përpara, Ky është qartë mesazhi i ndryshimit në jetën e të përditshme të qytetarëve dhe të qytetit”, theksoi Rama.

Ai përmendi ish kryeministrin Berisha dhe ish presidentin Meta si politikanë të së shkuarës, që kanë halle personale pas izolimit dhe synojnë të kapin ndonjë bashki për të mbijetuar në politikë.

“I pari i tyre është i izoluar dhe vjen vërdallë me një vulë në lule të ballit si person “Non gratta” dhe ju premton shqiptarëve çudira, që nuk i bëri kur s’kishte as damkën. Bashkë me atë tjetrin, dy hije të së shkuarës, dy hije që janë turp për Shqipërinë, që i ka akoma nëpër këmbë”, tha Rama.

Koalicioni “Bashkë fitojmë” zhvillon nesër një tubim për hapjen e fushatës zgjedhore. Drejtuesit e tij, ish presidenti Meta dhe ish kryeministri Berisha u kthejnë akuzat Partisë Socialiste për qeverisje të korruptuar dhe të kapur në çdo nivel nga rryshfeti dhe klientelizmi. Institucione vendase dhe ndërkombëtare kanë bërë thirrje për një garë zgjedhore të rregullt dhe mundësi zgjedhje të lira për qytetarët. Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, u ka bërë thirrje forcave politike që të mos denigrojnë njëra tjetrën, por të angazhohen me ide për përmirësimin e jetesës së qytetarëve.

“Fenomenet e shit-blerjes së votës, keqpërdorimit të burimeve financiare, financimet e paligjshme dhe jo transparente të partive politike, prishja apo manipulimi i procesit zgjedhor janë të patolerueshme”, theksoi presidenti Begaj në një mesazh të tij.

Zyra ODIHR e OSBE-së ka përfshirë në monitorimin e zgjedhjeve vendore të Shqipërisë më 14 maj mbi 300 vëzhgues afatshkurtër, ndërsa aktualisht kanë ardhur 13 ekspertë dhe 24 vëzhgues afatgjatë./VOA

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh