KRYESORET
Politike

Rrëzimi i rezolutës, Shehu: Ishte urdhër nga Vuçiç, i tha Ramës ta bllokonte nismën

Ai tha se vota ka qnë e tillë pasi është Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçi ai që ka urdhëruar kryeministrin Edi Rama që të bllokojë këtë nismë.

14 Maj 2022, 17:22 Nga DOSJA
Rrëzimi i rezolutës, Shehu: Ishte urdhër nga Vuçiç,
Tritan Shehu

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike dhe nismëtari i rezolutës për dënimin e gjenocidit serb në Srebrenicë, Tritan Shehu ka folur për votën kundër të mazhorancës socialiste në parlamentin e Shqipërisë. I ftuar në Edicionin e Pasdites në SYRI TV me Armela Ferkon, Shehu e quajti infantile justifikimin e Partisë Socialiste për votën kundër kësaj rezolute që dënonte gjenocidin serb në Srebrenicë. Ai tha se vota ka qnë e tillë pasi është Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçi ai që ka urdhëruar kryeministrin Edi Rama që të bllokojë këtë nismë.

“Kur këta nuk njohin gjenocidin e Srebrenicës, si do të njohin gjenocidin serb në Kososvë. Unë dua të konfirmojë që ne jemi duke punuar për të sjellë një material të plotë për ta sjellë në Parlamentin e Shqipërisë siç kaloi edhe në parlamentin kosovar. Serbia nuk ka kërkuar falje as për gjenocidin në Srebrenicë as atë në Kosovë, biles as nuk e njeh fare si term gjenocid. Kur Srebrenica është pranuar nga i gjithë faktori ndërkombëtar për ta quajtur një gjenocid si dhe rezolutën në Parlamentin Europian. Unë nuk e di qëndrimin që do mbajë mazhoranca në raport me gjenocidin serb në Kosovë. PS, mazhoranca ka përdorur disa sofizma për të justifikuar votën kundër rezolutës që dënonte gjenocidin serb të Srebrenicës, por janë të padenja dhe infantile për deputetë të një parlamenti dhe jo më për një forcë që qeverisë vendin. Tendenca për ti dhënë Serbisë rolin e hegjemonisë në rajon qoftë me Ballkanin e Hapur por edhe për ta vendosur Vuçiçin në krye të tavolinës dhe shumë elementë të tjerë është e qartë se kjo rezolutë nuk kaloi pasi nuk është e Vuçiçit, Vuçiçi kërkoi që të mos kalonte, marrëdhënia e Ramës dhe Vuçiçit bëri që kjo rezolutë të bllokohej,”- tha Shehu.

Nisma u rrëzua nga PS të enjten në Kuvend. Seanca u zhvilluar mes debateve të forta kryeministrish mes ish-kryeministri Sali Berisha e kreut të Grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla. Balla akuzoi Berishën se ka furnizuar serbët me naftë gjatë luftës e se po i përdor viktimat për politikë. Ndërsa Berisha e konsideroi një skandal rrëzimin e rezolutës.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët