KRYESORET
Politike

SHËNIM: Sulmet ndaj Ilir Metës, a është konfirmuar Veliaj për Tiranën?

Konfirmimi i Veliajt si kandidat për herë të tretë në Tiranë, nuk do të kalonte kaq pa bujë. Edi Rama nuk ka qenë asnjëherë bujar dhe aq më pak i pakujdesshëm, që ta konfirmonte kandidimin pa tërhequr vëmendjen e mediave.

14 Maj 2022, 12:58 Nga DOSJA
SHËNIM: Sulmet ndaj Ilir Metës, a është konfirmuar Veliaj
Ilir Meta, Erion Veliaj

TIRANË- Me një pyetje të porositur dhe përgjigje të menduar, Erjon Veliaj konfirmoi se sulmet e tij ndaj Ilir Metës, kanë një arsye të fortë. Ndodhi në 11 maj, kur një gazetar e pyeti Veliajn, me kërkesën e këtij të fundit, nëse do të përballej me Presidentin në detyrë, nëse ai kandidon për Bashkinë e Tiranës. “Nuk besoj se ia mban, por nëse ia mban, do të ishte një betejë shumë e mirëpritur. E mirëpres”, ishte përgjigja e kryetarit të Bashksië.

Një pyetje-përgjigje e dalë nga hici, që tregon shumë.

E para tregon se sulmet e Veliajt ndaj Metës, kanë një hall personal. Këtë herë nuk e ka bërë si zakonisht, për llogari të shefit. Ka dëgjuar që Meta mund të kandidojë në Tiranë dhe po e sulmon ende pa u shpallur kandidatura që të mos paragjykohet më pas nga konflikti i interesit.

Më shumë se për kampin kundërshtar, intervista e Veliajt vlen për të kuptuar raportet e brendshme, marrëdhënien e tij të vështirë me Kryetarine Partisë dhe Kryeministrin, që është duke u menduar nëse do ta kandidojë. Kjo pyetje që për Veliajn është munduese, pavarësisht sa lehtësuese është për banorët e Kryeqytetit, duket sikur ka marrë përgjigje. Veliaj flet si kandidat i konfirmuar, i shpall luftë cdo sfidanti.

Konfirmimi i Veliajt si kandidat për herë të tretë në Tiranë, nuk do të kalonte kaq pa bujë. Edi Rama nuk ka qenë asnjëherë bujar dhe aq më pak i pakujdesshëm, që ta konfirmonte kandidimin pa tërhequr vëmendjen e mediave. Fotoja e paqes me Belinda Ballukun, kandidaten e preferuar të Ramës për Tiranën, që vetë Veliaj e hodhi në rrjetet sociale, mund të jetë një shenjë se, ose ai e ka marrë konfirmimin, ose Balluku është tërhequr nga kandidimi, por nuk mund të shpjegojë mungesën e protagonizmit personal të Edi Ramës. E bëri të vështirë në 2015 kur të gjithë ishin të sigurtë se ai do të ishte kandidati dhe jo Blendi Klosi, e bëri të vështirë edhe në 2019, kur nuk kishte asnjë kandidat nga opozita dhe asnjë për kandidat dhe as kandidat nga maxhoranca. Fakti që Veliaj vetëquhet i konfirmuar pa bujë, lë shumë dyshime.

Një version është që kryetari i Bashkisë po luan bllofin. Edhe nëse nuk kandidon, po përfshieht në vijën e parë të betejës për Tiranën që të tregojë devotshmërinë e zakonshme ngaj shefit, më shpresën se do të kapë ndonjë vend në qeveri.

Një version tjetër është se në vend të pritjes së përulur, këtë herë Veliaj ka zgjedhur të imponohet. Të vetëshpallet kandidat, të veprojë si i tillë. Ka filluar fushatën në Tiranë ende pa përfunduar faza e parë e procesit të përzgjedhjes së kandidaturave, me qëllimin që Rama të mos ketë më shumë se një mundësi kur të vijë momenti i përzgjedhjes.

Një tjetër version është se Rama dhe Veliaj, po e përdorin mitin e ftohjes edhe një herë për të corientuar kundërshtarët dhe për të tërhequr vëmendjen mediatike. Që në fund, kur Veliaj të shpallet, të ketë gjithë prozhektorët mbi vete.

Versioni i dytë, mbetet më i besueshëm, pasi lidhet edhe me udhëtimin e para disa ditëve në SHBA, nga ku Veliaj vazhdimisht i bën karshillëk Edi Ramës, duke siguruar takime të nivelit të lartë dhe duke siguruar mbështetje të lobuar. Ftohja e tyre është një lajm i njohur tashmë, ashtu si beteja që po zhvillojnë jashtë vendit, për mbështetje ndërkombëtare. Veçanërisht Veliaj, që me lobimin në SHBA tenton të kompensojë mungesën e mbështetjes brenda PS.

Dosja.al

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…