LIVE UPDATES
Politike

Territorialja/ Veliaj: Tirana do zgjerohet, do marrim dhe Rinasin, PD do të 'ndajë' copat e djathta

Ai shtoi se Opozita, e vetmja gjë që kërkon është të sndajë 'copat' e djathta në mënyrë që të fitojë ndonjë në zgjedhjet lokale. 

23 Shtator 2022, 23:02 Nga F.M
Territorialja/ Veliaj: Tirana do zgjerohet, do marrim dhe Rinasin, PD do të
Erion Veliaj

TIRANË- Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka treguar idenë e Partisë Socialiste në 'shtimn e bashkive'. I ftuar në "Log", Veliaj tha se plani i socialistëve është jo të shtojnë në numër bashkitë, por t'i zgjerojnë ato. Si shembull, ai mori Rinasin dhe tha se nuk ka kuptim që kjo zonë të menaxhohet nga Fushë Krujë. Referuar Rinasit, Veliaj tha se aty mbjell pemë në të zezë pasi ligjërisht nuk i lejohet. Ai shtoi se Opozita, e vetmja gjë që kërkon është të ndajë 'copat' e djathta në mënyrë që të fitojë ndonjë në zgjedhjet lokale. 

"Nuk bëhet fjalë për shtimin e bashkive, por për fuqizimin e atyre aktuale. E di çfarë do Partia Demokraike, do të ndajë disa copa të djathta në këto bashkitë që janë aktualisht që të fitojë ca bashki. Nuk bëhet fjalë për shërbimin ndaj popullit e për interesat e qytetarëve. Këtu bëhet fjalë për interes partiak. Ik shko pyet ata të Krrabës, duan të ndahen nga Tirana? Ti shiko Rinasin, Rinasi është i Fushë Krujës. Dhe Tirana nuk do të zvogëlohet, por do të zgjerohet. Rinasi natyrisht do merret. Aty ne mbjellim pemë në të zezë, me donancione, se mua me ligj nuk më lejohet. Por çfarë të bëj, duhen bërë disa gjëra, duhen mbjellë pemë. Nuk po them gjë tani sepse do dalë Opozita e do të thotë që ja na mori Rinasin, a thua se unë e mora dhe e futa në xhep,"- tha Velian ndër të tjera. 

Një ditë më parë u raportua se Maxhoranca ka vendosur të tërhiqet dhe të rishohë vendimin për propozimin për Reformën e re Territoriale. Ky vendim, sipas ABC, ishte marrë pas ndërhyrjes së ndërkombëtarëve. Më konkretisht, thuhej se deputetët e Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj dhe Jorida Tabaku kanë kontaktuar me ndërkombëtarët dhe kanë kërkuar të ndërhyjnë në këtë proces pasi maxhoranca nuk tërhiqej nga propozimi për t’i qëndruar reformës aktuale me 61 bashki.

Ku ndahen tre grupet për reformën territoriale?

Deri më tani, Partia Socialiste i qëndron ndarjes aktuale territoriale të Shqipërisë me 61 bashki dhe 12 qarqe. Grupi i deputetëve të Partisë Demokratike që mbështesin Enkelejd Alibeajn propozuan hartë të re me 92 bashki dhe 6 rajone. Nga 12 qarqe, Grupi i PD propozon rigrupimin në 6 rajone, që përmbledhin Rajonin Tiranë-Durrës; Rajoni Shkodër-Lezhë; Rajonin Kukës-Dibër; Rajonin Gjirokastër-Berat; Rajonin Fier-Vlorë dhe Rajonin Elbasan-Korçë.

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha parashtroi idenë e ndarjes së Shqipërisë në pesë rajone e 95 bashki. Sipas propozimit të PD,  51% e bashkive janë bashki qëndrore, do të mbulojnë edhe sportin. Pjesa tjetër e bashkive do të kenë funksione të plota, por do të jenë të fokusuara te shërbimet bazë. Në Tiranë nga 5 bashki bëhen 9 bashki, pasi shtohen Ndroqi, Petrela, Kashari, Dajti. Gjithashtu edhe 11 minibashkitë të kalojnë në Bashki, sipas propozimit të PD. Ndërsa bashki shtesë do të kenë edhe rajonet e tjera.

erion veliaj reforma territoriale

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!