LIVE UPDATES
Politike

Debati për arsimin/ Kushi: Opozita refuzoi ftesën tonë në Kongres. Zhupa: Nuk do rrija spektatore

Ministrja e Arsimit Evis Kushi dhe deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa debatuan për arsimin në Kuvend.

22 Shtator 2022, 12:47 Nga A.B
Debati për arsimin/ Kushi: Opozita refuzoi ftesën tonë në
Ina Zhupa

TIRANË- Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ndau shqetësimin dhe kërkesat e pedagogëve ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë. Ajo u shpreh se Qeveria dhe Ministria nuk po reagon, madje shton se po përpiqet që të mbulojë zhurmën me propagandë. 

'Për konventën biem të gjithë dakord. Javën e kaluar kishte një protestë të pedagogëve, në fakt me datë 7 i 7 2022, sindikata e universiteteve u co një letër ministres. Me datë 30 gusht 2022, u ka bërë një peticion ministres dhe kryeministrit sindikata e punonjësve, e firmosur nga universitete të ndryshme në vend. Po këta pedagogë bënë një protestë para një jave, pavarësisht elementëve duket se nuk ka ndodhur asgjë. Ministrja nuk reagon, presin ditën kur të fillojë shkolla e të bëjnë propagandën e radhës, e në fund asgjë nga pedagogët. Ju do mbuloni zhurmën me një propagandë. '- u shpreh Zhupa.

Po ashtu, Zhupa u shpreh se Qeveria shqiptare nuk po ndihmon aspak studentët, duke krahasuar atë që po bëhet në Kosovë, ku një student i jepet 100 euro. 

'Nuk ka asnjë paketë sesi mund të ndihmohen studentet. Kosova e ka, u jepen 100 euro, ne nuk kemi asgjë. Duan që ti shtyjnë sa më shumë që të studiojnë jashtë. Një në tre maturantë aplikojnë jashtë, nuk është lajm i mirë se po na ikën rinia e që po presim pleqtë e Gjermanisë, po e kthejmë vendin në një azil pleqsh.'- tha ajo teksa foli për të rinjtë.

Në përgjigje të akuzave të Zhupës, fjalën e mori ministrja Evis Kushi. Ajo u shpreh se ka pasur dialog me pedagogët e se ditën e nesërme është planifikuar një tjetër takim në orën 15:00. Po ashtu, Kushi përmendi një ngjarje që ka ndodhur së fundmi me opozitën. Ajo u shpreh se i kishte dërguar ftesë Zhupit të ishte e pranishme në Kongresin e Arsimit, mirëpo deputetja e Partisë Demokratike refuzoi ftesën. 

'Ju i ndiqni me vëmendje mirëpo ju paskan shpëtuar disa. Në datën 22 gusht kemi zhvilluar një takim për çështjen e pagave të pedagogëve. Kemi diskutuar gjatë. Nesër kemi një takim me përfaqësim me sindikatën e punonjësve, nesër në orën 3 e kemi takimin, për të diskutuar të njëjtën çështje. Për dialogun me universitetet nuk mund të na akuzoni. Çdo muaj takohemi me rektorët e universiteteve, është vetë kryeministri, diskutojmë dhe marrim vendime. Nuk ka pasur asnjëherë një periudhë që të ketë një dialog kaq intensiv. Cfarë vendimesh do marrim nuk ua them dot. Na akuzoni për mbështetje studentore, a ka pasur një herë mbështetje më parë. Bursat që lidhen me paktin për universitetin janë në fuqi, për të gjithë studentët që vijnë nga shtresa të caktuara. Meqë përmende mungesën time, një nga konkluzionet e samitit ishte se ka nevojë urgjente për transformimin e arsimit në botë.Arsimi duhet të na bashkojë e jo të na ndajë, ne jemi të hapur për bashkëpunim. Ju kemi sjellë ftesë për kongresin, fillimisht e pranuat e më pas e refuzuat. Ishte mundësi e mirë që të ndanim mendimet tona, jemi të hapur, jo me akuza, e me baltë. Duhet të bashkëpunojmë. Dita e parë e shkollës duhet të ishte dita që të ishit pozitiv. E dashur Ina të pres herë tjetër që të mos e refuzofsh ftesën.'- u shpreh Kushi. 

Zhupa iu përgjigj ministres duke i thënë se ftesa u refuzua, pasi opozita në atë Kongres e kishte vendin te spektatorët.

'E kam pranuar ftesën, por kur pashë që ishim spektatorë, e refuzova. Komisoni i Edukimit, nuk paska rol, se nuk kishim asnjë rol. Unë që të vij dhe të duartrokas nuk e bëj dot se jam deputet. Nëse doni të na ftoni na ftoni e t'ju themi të gjitha një për një.  Për ditën e parë, ne thamë të vërtetën. Nesër do jem në një shkollë tjetër, sot ishte dikush tjetër për të treguar atë që po ndodh. Për pedagogët, e di që jeni mjeshtre për dreka e darka. '- u shpreh Zhupa.

ina zhupa seance plenare 22 shtator 2022

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh